Pozval je tudi k cepljenju s poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu-19. Torkove pogovore z ministri v Bruslju je povzel z besedami, da so razmišljali o tem, da je za jesenski, četrti val epidemije verjetno krivo tudi to, da je bila večina prebivalcev Evrope cepljena spomladi in da se je imunost verjetno pomembno zmanjšala. Zato je nujno, tako minister, da čim večje število ljudi v najkrajšem možnem času pristopi k cepljenju s tretjim odmerkom.
Predstojnica infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc je povedala, da se razmere na navadnih oddelkih z "zelo majčkenimi korakci izboljšujejo". Na oddelku DTS so hale še vedno prekomerno zasedene glede na število postelj, a niso več v tako hudi stiski, kot so bili še pred dvema tednoma.
Drugi oddelki so po njenih besedah manj obremenjeni, zlasti oddelek v Bolnišnici dr. Petra Deržaja, kjer razmišljajo o združitvi dveh oddelkov in zmanjšanju števila postelj, če se bo zdajšnji trend nadaljeval. Hospitaliziranih je tudi kar nekaj otrok, v zadnjih tednih narašča tudi število otrok, ki imajo večorganski vnetni sindrom, je dejala. Hospitaliziranih je tudi nekaj porodnic.
Vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike, Matjaž Jereb, pa je povedal, da se razmere na oddelkih intenzivne terapije, kjer zdravijo covidne bolnike, "žal ne glede na zniževanje števila na novo okuženih v državi pomembno ne znižujejo". Je pa res, da število novih bolnikov, ki potrebujejo obravnavo na intenzivnih oddelkih, ne raste tako hitro, kot je še pred tednom ali dvema, je dejal. "Lahko pa rečem, da smo na platoju. Število novih bolnikov, ki potrebujejo intenzivno nego ne raste tako, kot je raslo še teden dni, 14 dni nazaj," je povedal in ocenil, da bo število teh bolnikov v naslednjih 14 dneh še pomembno upadlo.
"Ocenjujem, da lahko v naslednjih 14 dneh pričakujemo pomembnejši upad števila teh bolnikov," je dodal Jereb, ki pa ocenjuje tudi, da razmere še nekaj časa ne bodo normalne. Konec meseca lahko po njegovih besedah na intenzivnih oddelkih še vedno pričakujemo več kot sto kritično bolnih covidnih bolnikov, zelo verjetno več kot 120.
Številne druge dejavnosti žal še vedno stojijo, je spomnil Jereb in dodal, da je škoda zaradi tega ogromna. Glede zdravljenja kritično bolnih covidnih bolnikov je dejal, da tu v zadnjih mesecih ni bilo pomembnega preboja. Še vedno je ključna podpora dihanju, pomembno je tudi preprečevati zaplete, ki so pri teh bolnikih pogosti, in ob njih ustrezno ukrepati.
V UKC Ljubljana je bilo danes na oddelkih za intenzivno nego 91 bolnikov, 71 od njih je priključenih na aparate za mehansko predihavanje, njihova povprečna starost je 60 let. Med vsemi bolniki, ki jih imajo danes na intenzivnih oddelkih, 85 odstotkov ni cepljenih, je izpostavil Jereb.
Spomnil je, da je v novembru umrlo 479 covidinih bolnikov. "To pomeni 16 smrti na dan, ki bi jih lahko preprečili s cepljenjem. Seveda ne vseh, marsikatero od njih pa zanesljivo," je dodal.
KOMENTARJI (169)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.