Korona

'Takšno obravnavanje dijakov je nezaslišano, neodgovorno in nedostojno'

Maribor, 05. 03. 2021 18.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Maja Račič
Komentarji
464

Številnim posameznikom in organizacijam, ki so stopili v bran dijakom, ki so protestirali proti zaprtju šol, se je zdaj pridružilo še 60 učiteljev, ki poučujejo na II. gimnaziji Maribor. Kot poudarjajo, je njihov protest potekal mirno, pri tem pa so upoštevali vsa navodila NIJZ. "Kot njihovi učitelji čutimo moralno in poklicno dolžnost, da jih javno podpremo, saj z lastno angažiranostjo želijo spremeniti težke razmere. K temu nas zavezuje tudi poslanstvo naše šole, da dijake spodbujamo k samoiniciativnosti, solidarnosti in samostojnosti," so zapisali.

Po tem, ko je ministrica Simona Kustec razjezila dobršen del javnosti, ko je na četrtkovi novinarski konferenci o dijakih, ki so protestirali, dejala, da bi morali za svoje dejanje prevzeti odgovornost, so mladostnikom v bran stopili številni - od mariborskega župana Saše Arsenoviča do podjetnika Marka Kaloha, ki se je ponudil, da bo dijakom plačal kazni, v kolikor bo država to od njih terjala. 

Prav tako so se na kaznovanje mariborskih dijakov odzvali tudi v Svizu. V sindikatu menijo, da dijaki z izražanjem svojih stališč niso storili nič slabega oziroma kaznivega, zato pozivajo k opustitvi postopkov proti njim.

No, zdaj so se z javnim pismom oglasili še učitelji II. gimnazije Maribor, pismo ima kar 60 podpisnikov. 

"Izražamo javno podporo dijakinjam in dijakom, ki so se 9. 2. 2021 na Trgu svobode v Mariboru udeležili protestnega shoda in se zavzemali za izobraževanje v šoli," so uvodoma zapisali. "Učitelji II. gimnazije smo prepričani, da je takšno obravnavanje mladih nezaslišano, neodgovorno in nedostojno," so kritični.

Njihov protest je bil legitimen, so dijakom v bran stopili učitelji iz druge gimnazije Maribor.
Njihov protest je bil legitimen, so dijakom v bran stopili učitelji iz druge gimnazije Maribor. FOTO: POP TV

Po njihovih besedah so se dijaki za protest odločili, ker so "izčrpali vse druge možnosti zavzemanja za kvalitetno izobraževanje". Kot poudarjajo, je protest potekal mirno, z zaščitnimi maskami in upoštevanjem medosebne razdalje. S svojim ravnanjem dijaki tako niso ogrožali javnega zdravja.

"Vemo, da je njihov protest legitimen, ravnanje policije pa represivno in predstavlja kršitev temeljnih človekovih pravic. Dijaki so se po več mesecih pouka na daljavo in stopnjevanih stiskah legitimno borili za pravico do kvalitetnega izobraževanja. Kot njihovi učitelji čutimo moralno in poklicno dolžnost, da jih javno podpremo, saj z lastno angažiranostjo želijo spremeniti težke razmere. K temu nas zavezuje tudi poslanstvo naše šole, da dijake spodbujamo k samoiniciativnosti, solidarnosti in samostojnosti," so zapisali in dodali, da upajo, da se bo našel način, s katerim se obtožbe umaknejo  in dijakom omogoči mirno nadaljevanje šolanja.

Koronavirus pasica november
Koronavirus pasica november FOTO:

KOMENTARJI (464)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uporabnik1738812
06. 03. 2021 14.13
-1
Morda še to - eden od zaposlenih pri bolnikih korona virus je povedal - v novembru in decembru smo imeli povprečno tri mrtve na dan. Zgodilo se je, da smo imeli v enem dnevu šest mrtvih. Kaj to za vse te ki nasprotujete ukrepom še ni bilo dovolj?
uporabnica portala
06. 03. 2021 16.04
+3
Ne bluzi, dijaki do bili od oktobrskih počitnic dalje pod domačim ključem. Torej, boš moral iskati vzroke za širjenje korone, kar pri SEBI in tebi podobnim. Toliko o tem.
Uporabnik1738812
06. 03. 2021 14.10
-4
Preprosto več ne razumem ljudi - če je postavljen nek red, potem se moramo tega držati in zavedati vsi. Pri nas pa - za ene naj velja, za druge pa ne. Kaj si mislite, da je v Nemčijo podobno?
uporabnica portala
06. 03. 2021 16.02
+1
Ej, pod napačno temo‼️ Tukaj se pogovarjamo o podpori dijakom 💪
NA LEVO ni OK
06. 03. 2021 21.04
-1
Seveda je tudi v Nemčiji in Avstriji in , in itd.. povsod so ukrepi , le da pri nas v Sloveniji niso problem ukrepi , je le problem, ker se je Šarec usral in prepustil v najtežjih trenutkih vladanje desnici. Ker niso več pri koritu, kot so bili vajeni od 45 leta naprej, je zločin, ker so "ukrepi", pa tudi če so nujni, potrebni in dobronamerni, kot povsod. Ukrepi so le izgovor za napad na vlado, ki jo je takorekoč nesposobni Šarko prepustil desnici. Sedaj ga pa grabi panika, ker je ves levičarski blok razočaral. Lahko sedaj laja kolikor hoče, je pa vseeno naredil vse, kar je edino dobro za Slovenijo, da se je kot potepuški kuža umaknil. Bravo Šarko, dobro da smo te imeli. Sedaj te ne rabimo več, papa.
mb1979
06. 03. 2021 12.43
+4
Res ne razumem tega sveta več, tile najstniki se res borijo za svojo prihodnost in našim kekcom na vladi ,ne pride drugega na pamet,kot to da jih je treba kaznovati , medtem pa se neka Greta, ki je ob petkih špricala šolo, promovira kot odrešiteljica sveta.
Et54678
06. 03. 2021 11.29
+3
štrekeljc
06. 03. 2021 11.06
+8
Zaskrbljujoča je izjava predstavnika policije. Ta je izjavil, da je zbiranje do 10 ljudi sicer dovoljeno, ampak ne z namenom protesta! Je lahko dal še bolj neinteligentno izjavo? Z njo je v bistvu izjavil, da omejitve niso namenjene borbi proti covidu, ampak borbi proti nasprotnikom oblasti! Vicev o butastih policajih ni, očitno je vse res! Kaj piše v odloku, si lahko ogleda vsak, če v iskalnik vtipka ODLO 2365. Protest v njem ni omenjen!
Boskica
06. 03. 2021 10.53
+4
Zdaj se vidi kolk politika v resnici gleda na ljudi.
Boskica
06. 03. 2021 10.53
+4
Vsi se bojijo za stolčke ker vejo ,da so zadnjič v vladi .Ala Kusticeva itd
Mr Laba
06. 03. 2021 10.45
+0
SMRT JANŠIZMU, SVOBODA NARODU!!!
Ndragheta
06. 03. 2021 08.49
+9
Glede na vse povedano, lahko še enkrat ugotovim, da gre tej oblasti samo za to, da bi ostalo čimveč državljanov neešolanih in butastih(in na tak način očitno primernih za njihove stranke).Dijaki so protestirali zato, da bi lahko šli v šolo,vendar!!!! In če kdo, bi gospa nevretenčasta ministrica morala biti tista, ki bi morala vsaj enkrat prevzeti odgovornost ter odstopiti in ne slepo poslušati slovenskega pacienta(copyright by Die Presse).
franko žgavec
06. 03. 2021 18.46
Crass
06. 03. 2021 08.47
+3
Dol s pokvarjenim strankarskim sistemom!
PE PE BOLCEV
06. 03. 2021 08.46
+1
Bleki1
06. 03. 2021 08.33
+8
Kustec, namesto da bi se potegnila za dijake, če je že mi Istri a, se je raje potegnila za svoj stolček
Medo1964
06. 03. 2021 08.32
+1
saj ce bi premierjevi "sonarodnjaki" iz dalnjega juga protestirali, pa ne bi bilo problema....kaj se sploh cudite...
picijulka1
06. 03. 2021 08.28
+10
Mladinci so nam pokazali pot. Podprimo jih - javno. Tako da čez 60 let ne bo vprašanj na kateri strani je bil kdo in za kaj se je zavzemal.
za bojši jutri
06. 03. 2021 08.34
+8
Ministrica mora zaradi svojega nespametnega blebetanja nemudoma odstopiti, še prej pa se dijakom javno opravičiti. Enako velja za Hojsa.
Bolfenk2
06. 03. 2021 08.24
-3
Tu je ključno vprašanje ali so ob protestu kršili ukrepe ali ne. Če ima policija dokaze, da so se družili v večjih skupinah brez distance kot je dovoljeno, so kazni upravičene, sicer ne. Bistvo pravne države je da zakoni veljajo za vse enako. Če bi dobili amnestijo samo zato, ker so dijaki, bi to bilo zelo nevzgojno.
picijulka1
06. 03. 2021 08.37
+10
Šolska ministrica in še kdo iz vlade je mladim dokazal, da ne živimo v pravni državi in da zakoni ne veljajo za vse enako vsaj v primeru spoštovanja pravil v zvezi z korono. Zakaj se mora potem na dijakih dokazovat "pravna država" čeprav so spoštovali vsa pavila?
ivan res grozni
06. 03. 2021 09.02
+2
Očitno se niste poglobili v zadevo. Če bi kršili ukrepe, bi morali biti vsi kaznovani, je pa med tridesetimi dobilo kazen samo tistih šest ki so nosili plakate. Če nisi nosil plakata, nisi kršil ukrepov??? Niti ljubilo se jim ni dokazati, da so kaznovali tiste, ki bi naj kršili ukrepe. Dobro so vedeli, da ni bilo kršitev!!!
štrekeljc
06. 03. 2021 10.17
+5
Đenerale Ivane, veš kaj je zaskrbljujoče? Izjava predstavnika policije! Ta je izjavil, da je zbiranje do 10 ljudi sicer dovoljeno, ampak ne z namenom protesta! Je lahko dal še bolj neinteligentno izjavo? Z njo je v bistvu izjavil, da omejitve niso namenjene borbi proti covidu, ampak borbi proti nasprotnikom oblasti! Vicev o policajih ni, očitno je vse res! Odlok si lahko ogleda vsak, ko v iskalnik vtipka ODLO 2365. Protest v njem ni omenjen!
mungus
06. 03. 2021 08.21
+5
takšne obravnave se izvajajo samo v državah kjer mahajo s svojo vladarsko palico DIKTATORJI... kdo pa je takšen pri nas pa škoda besed...za njega!!!!
Karel Triller
06. 03. 2021 08.19
-6
TUDI MED UČITELJI SO BUTALCI ZATO PA JE TAKO !
Jebi se Pop TV..
05. 03. 2021 21.59
-15
Podpora za vlado in SDS ✊🇸🇮
mungus
06. 03. 2021 08.23
+5
domov si jo pelji pa da ti mal kopalnico spučejo ker jo imaš zelo ...uh ...fuj...
brindza
06. 03. 2021 09.35
-1
Škrat na kvadrat
05. 03. 2021 21.59
-7
Rešili nas bodo samo dobri podjetniki, s socialnim čutom. Šolstvo ne, ker nima tehnologije, da bi se otroci učili.
krneki_123
05. 03. 2021 21.58
+2
Naenkrat so vsi strokovnjaki za vse. Vsi iz stroke lažejo, so podkupljeni, nimajo pojma. Madonca, kam smo prišli?! Greš na profil od Andreje Brozović pogledat.., kaj si ja nor! In potem vidiš, da ljudje določene stvari vehementno delijo naprej, kot ultimativno resnico. In takšni imajo otroke.🤦

Piškotki

To spletno mesto uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti. S klikom na »Strinjam se« dovoljuješ vse namene obdelave. Posamezne namene pa lahko izbiraš in urejaš s klikom na »Nastavitve piškotkov«. Več o piškotkih lahko prebereš tukaj.

Omogoči uporabo piškotkov za ogled video vsebin, za boljše delovanje in napredno oglaševanje in si ob pregledu vsebin zagotovi optimalno uporabniško izkušnjo. S klikom na »Strinjam se« dovoljuješ vse namene obdelave. Posamezne namene pa lahko izbiraš in urejaš s klikom na »Nastavitve piškotkov«. Več o piškotkih lahko prebereš tukaj.