V Italiji je zaradi koronavirusne bolezni 19, respiratorne bolezni, ki jo povzroča novi koronavirus, umrlo še 525 oseb. V primerjavi z dnevom prej so zabeležili 53 smrtnih primerov manj. Prvič po 21. marcu se je število bolnikov s covidom-19 na intenzivni negi zmanjšalo na manj kot 3000. Povečalo se je tudi število tistih, ki so okrevali. V zadnjem dnevu je okrevalo 2072 bolnikov, skupno 40.164.
Tudi v Franciji manj hospitaliziranih bolnikov
V Franciji koronavirusna bolezen 19 še vedno zahteva nove smrtne žrtve, hkrati pa so zabeležili upad števila hospitaliziranih bolnikov. V zadnjih 24 urah je zaradi covida-29 umrlo 753 ljudi, je danes sporočil vodilni francoski infektolog in drugi mož francoskega ministrstva za zdravje Jerome Salomon.
Število hospitaliziranih bolnikov zaradi covida-19 se je zmanjšalo za 474 bolnikov, število bolnikov na intenzivni negi pa za 209. "Širjenje virusa se stabilizira na najvišji ravni," je dodal Salomon in ocenil, da ukrepi za omejitev gibanja, ki so jih uvedli pred mesec dni, delujejo.
V Španiji bi lahko bilo število mrtvih večje kot v uradnih statistikah
V Španiji se sicer razmere počasi umirjajo. V zadnjem dnevu so potrdili še 5183 novih okužb. Pojavlja pa se bojazen, da je virus v resnici terjal precej več žrtev. Oblasti v Madridu in Kataloniji namreč opozarjajo, da so zabeležili po tudi nekaj tisoč žrtev več, kot jih sporočajo državne oblasti. V Madridu, kjer je uradno umrlo 6877 ljudi, domnevajo, da je število žrtev več kot 10.000, v Kataloniji, kjer je potrjeno umrlo 3855 ljudi, pa navajajo skoraj enkrat več smrtnih žrtev, potem ko so spremenili metodologijo štetja.
Trump: ZDA so dosegle in presegle vrhunec epidemije
Ameriški predsednik Donald Trump je dejal, da so ZDA že dosegle in presegle vrh epidemije novega koronavirusa, ob tem pa napovedal, da se bodo nekatere zvezne države ponovno odprle ta mesec. Potrjenih imajo skoraj 640.000 primerov, umrlo pa je že več kot 30.800 ljudi.
"Podatki kažejo, da smo že dosegli vrh novih primerov. Upajmo, da se bo takšen trend nadaljeval in bomo še naprej beležili odličen napredek," je na dnevni tiskovni konferenci o aktualnem stanju glede koronavirusa v državi dejal ameriški predsednik Donald Trump.
Ko so ga vprašali, zakaj je tako velik del vseh 136.908 smrti zaradi covida-19 ravno v ZDA s skoraj 31.000 žrtvami, je Trump obtožil druge države, da lažejo o stopnji smrtnosti. "Ali kdo sploh verjame tem številkam, ki prihajajo iz nekaterih držav," je dejal, pri tem pa posebej izpostavil Kitajsko. Dejal je tudi, da ZDA preiskujejo informacije, da je koronavirus prišel iz laboratorija v Vuhanu in ne s tržnice.
Ameriški mediji so sicer že poročali, da so njihove ambasade v Pekingu že opozorile na varnostne težave v dveh laboratorijih v Vuhanu. Kljub temu so dejali, da ameriške obveščevalne službe verjamejo, da se je virus vseeno pojavil naravno in ni bil umetno ustvarjen.
Trumpova administracija je že omenjala 1. maj kot datum za ponovno odprtje države, a predsednik zdaj trdi, da se lahko nekatere zvezne države začnejo vračati v normalne tirnice že pred tem. Ko so ga povprašali o nevarnostih prehitrega odpiranja, je dejal: "Smrt je vpletena, tudi če ZDA obdržimo zaprte." Omenil je težave z duševnim zdravjem in dejal, da se telefonske linije za preprečevanje samomora šibijo pod pritiski, saj so ljudje v stiski zaradi zamrznjene ekonomije. Milijoni Američanov so izgubili službe, stopnja nezaposlenosti pa je rekordno visoka.
Guvernerji Marylanda, Connecticuta, New Yorka in Pensilvanije so že izdali smernice, da morajo ljudje nositi zaščitne maske, ko se vrnejo v družbo. "Vrnili se bomo v novo normalo," je dejal guverner Connecticuta Ned Lamont. Losangeleški župan Eric Garcetti je medtem napovedal, da bodo množična zbiranja, kot so koncerti in športni dogodki, najverjetneje prepovedana vse do leta 2021.
V Veliki Britaniji podaljšali zaprtje države
Britanska vlada je naznanila tritedensko podaljšanje zaprtja države zaradi epidemije. Minister za zdravje Matt Hancock je dejal, da ne želi, da gre ves dosedanji trud ljudi v nič s tem, da prehitro sprostijo ukrepe, koronavirus pa znova podivja. Za BBC je povedal, da je popolnoma jasno, da je prezgodaj za spremembe. "Čeprav smo videli zmanjšanje števila primerov, na srečo pa tudi števila smrti, tega še ni konec," je dejal.
Obljubil je tudi, da bodo med zdravstvenimi delavci testirali več. Znotraj Angleške državne zdravstvene službe (NHS) je umrlo že 27 ljudi, pred kratkim tudi 28-letna noseča medicinska sestra Mary Agyeiwaa Agyapong, katere dojenček je preživel. Njena smrt je močno odmevala po Veliki Britaniji, saj je delala vse do 12. marca sredi epidemije.
99-letnemu veteranu Tomu Mooru pa je uspelo stokrat prehoditi domače dvorišče oziroma vrt, s tem pa je zbral vrtoglavih 12 milijonov funtov (okoli 13, 7 milijona evrov) za Angleško državno zdravstveno službo (NHS). Ob tem so mu postavili častno stražo. Njegov prvotni cilj je bil sicer zbrati 1000 funtov (okoli 1144 evrov), a je bil odziv britanske javnosti neverjeten.
EU žalujoči Italiji podala 'iskreno opravičilo'
Predsednica Evropske komisije Ursula Von der Leyen se je Italiji iskreno opravičila, ker jih je EU pustila na cedilu ob samem začetku epidemije novega koronavirusa. "Res je, nihče ni bil zares pripravljen na to. Res je tudi, da mnogih ni bilo tam, ko nas je Italija potrebovala na samem začetku. Zato je prav, da se Evropa iskreno opraviči,« je dejala. V Italiji je umrlo več kot 21.000 ljudi, kar je največ na tej celini.
Ko se je Italija borila z zajezitvijo okužbe na začetku marca, sta tako Francija kot Nemčija uvedli omejitve na izvoz zaščitnih mask, čeprav je komisija opozorila, da bi takšna dejanja lahko spodkopala kolektiven odziv na virus.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.