Španija je ena najbolj prizadetih držav v pandemiji novega koronavirusa. Za covidom-19 je umrlo več kot 27.000 ljudi, potrdili so okoli 228.600 primerov okužbe. V raziskavi o razširjenosti novega koronavirusa v Španiji, ki se je začela 27. aprila, je sodelovalo 60.000 ljudi. "Raziskava je pokazala, da je bilo v stiku z virusom pet odstotkov Špancev, torej nekaj več kot dva milijona ljudi," je povedal minister za zdravje Salvador Illa.
Raziskava je potrdila, da je bil virus bolj prisoten v osrednjem delu države, kjer so zabeležili največ smrtnih primerov. V Madridu je bil delež okuženih 11,3 odstotka, v Barceloni 7,1, v Sevilli pa samo 2,3 odstotka.
Podobna raziskava v Franciji je pokazala, da se je z novim koronavirusom na državni ravni okužilo 4,4 odstotka prebivalcev. Več se jih je okužilo v pariški regiji in na severovzhodu države, kjer je delež dosegel skoraj deset odstotkov.
V Španiji je sicer več kot 3000 svojcev žrtev covida-19 vložilo tožbe proti vladi pod vodstvom premierja Pedra Sancheza. Tožniki vladi očitajo slab odziv na epidemijo, zaradi česar je odgovorna za smrt njihovih svojcev. Tožbe je na vrhovno sodišče vložilo 11 odvetnikov v imenu 3268 oseb, ki so izgubile 3274 sorodnikov.
V Sloveniji prekuženost nekoliko manjša
Nacionalna raziskava o razširjenosti covida-19 je pokazala, da naj bi se s koronavirusom okužil vsak 30. prebivalec Slovenije oziroma 66.000 ljudi, kar predstavlja 45-krat višjo številko od doslej potrjenih okužb. S 95-odstotno gotovostjo je prekuženega od dveh do štirih odstotkov prebivalstva. Za sodelovanje v raziskavi se je odločilo 1368 vabljenih, od tega so odvzeli 1367 brisov in 1318 vzorcev krvi.
Slovenija, Francija in Španija so se sicer različno odzvale na epidemijo novega koronavirusa. V Franciji so denimo sprva odlašali z uvajanjem ukrepov, a je odstotek okuženih glede na izsledke raziskave približno enak slovenskemu.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.