Epidemiološka slika v Sloveniji se vztrajno poslabšuje, število novih dnevnih primerov (skupaj z vse večjim številom testiranj) narašča, prav tako odstotek pozitivnih testov, ki je v torek znašal že 14,4 odstotka.
Približno 10 odstotkov vseh okuženih potrebuje bolnišnično oskrbo, med temi pa jih približno 20 odstotkov konča na oddelku za intenzivno terapijo. Zgolj med torkovimi novimi okužbami lahko tako čez okoli 10 dni pričakujemo novih 70 obolelih v bolnišnicah, 15 pacientov na intenzivni negi, je na današnji novinarski konferenci vlade opozoril vodja intenzivnega oddelka na Infekcijski kliniki UKC Ljubljana Matjaž Jereb.
Pri tem je opozoril, da novi koronavirus ogroža prav vsakega od nas. Najmlajši bolnik s covidom-19 pri njih je star le 42 let in nima pridruženih bolezni.
O nevarnosti novega koronavirusa priča tudi 51-letnik, ki se je zaradi okužbe zdravil na Infekcijski kliniki v Ljubljani. "Lažje sprejemljiva je maska za enkratno uporabo kot tista, ki ti jo v bolnišnici namestijo za dotok kisika," je povedal v pričevanju, ki ga je objavil UKC Ljubljana. Na intenzivnem oddelku Infekcijske klinike sicer trenutno zdravijo 16 bolnikov s covidom-19, ki so kritično bolni, imajo hudo prizadeta pljuča in dihajo s pomočjo ventilatorja.
51-letnik je bil sicer zdrav, imel je le nekoliko povišan krvni tlak. Predvideva, da se je okužil na delovnem mestu. Njegov sodelavec se je namreč udeležil krsta, kjer je imel eden izmed gostov covid-19. "On je šel po tem, ko je za to izvedel, v samoizolacijo, ko se je vrnil v službo in je v dveh dneh zbolel, pa se je naš vodja odločil in nas vse poslal na testiranje. Opravili smo ga sedem dni po zadnjem rizičnem stiku."
Pripoveduje, da je na dan, ko je izvedel za pozitivni test, dobil vročino, pojavila sta se kašelj in glavobol. Poskušal se je pozdraviti doma, a šesti dan po pojavu simptomov je moral pomoč iskati v bolnišnici. "Zmanjkovalo mi je sape, v pljučih sem čutil nekakšen balon, meglico, ki kar noče stran. Vsak kašelj mi je pobral več kisika, kot mi ga je uspelo vdihniti, na neki točki se mi je zavrtelo, sklepam, da zaradi pomanjkanja kisika."
V bolnišnici je prejemal kisik, sredstva proti kašlju, prehranske dodatke za energijo. A bistveno je bilo po njegovih besedah zdravilo remdesivir. Štiri dni za tem se mu je zdravstveno stanje namreč izboljšalo. "Prej nisem mogel spati drugače kot na hrbtu, saj sem težko dihal in sem imel hude bolečine."
A medtem ko se je stanju 51-letniku izboljšalo, "na oddelku niso imeli vsi te sreče, moj 'sosed' je v tem času izvedel, da je pozitivna še njegova žena, tudi njo so priklopili na kisik, tako da se kalvarija nadaljuje ... Ta strah za svojce in družino je enako boleč kot bolezen sama." Družina 51-letnika se na srečo ni okužila, pri tem pa doma pazijo in skrbijo za varnost in zaščito. Še danes (dva tedna po pozitivnem testu) je v izolaciji doma, kjer so uredili nekakšno izolacijsko sobo. Brez zaščitne opreme "nihče ne pride niti do vrat moje sobe. Vse, kar uporabim in dam potem pred vrata, prebrišem s krpo in sprejem za dezinfekcijo. Nato še enkrat vse prebrišejo in dezinficirajo."
Na vprašanje, kaj bi sporočil tistim, ki dvomijo o resnosti razmer, pa odgovarja: "Lažje sprejemljiva je maska za enkratno uporabo kot tista, ki ti jo v bolnišnici namestijo za dotok kisika. Naredimo to zase in za svoje najbližje. Bistveni človekovi pravici sta tisti do življenja in zdravja, šele nato lahko govorimo o drugih. Če razumemo bolezen, se da veliko narediti, tudi sami lahko poskrbimo za to, da zamejimo širjenje okužbe, že znotraj družine. Bojim pa se, da bomo kmalu prišli do situacije, ko bodo ljudje verjeli zaradi osebnih izkušenj in to spoznanje plačali z visoko ceno."
KOMENTARJI (363)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.