Pristojni so v ponedeljek opravili 4402 PCR-testa, pozitivnih je bilo 740, kar predstavlja 16,8-odstotni delež. Opravljenih je bilo tudi 37.830 hitrih antigenskih testov. Vse pozitivne na HAT od sobote zaradi večje zanesljivosti potrjujejo še s PCR-testi.
Bolnišnično oskrbo potrebuje 691 bolnikov s covidom-19. Na intenzivni negi je 127 hudo bolnih pacientov. Umrlo je pet oseb s covidom-19. Manj kot pet oseb je nazadnje umrlo 19. oktobra.
Razmere v bolnišnici se tako še naprej izboljšujejo in so podobne tistim konec lanskega oktobra. Manj kot 700 bolnikov je bilo nazadnje hospitaliziranih 28. oktobra, ko je bolnišnično zdravljenje potrebovalo 660 oseb, 109 na oddelkih intenzivne nege.
Tudi število aktivno okuženih v državi še naprej pada. Po podatkih NIJZ je aktivno okuženih 12.077 oseb.
14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev znaša 572, sedemdnevno povprečje potrjenih okužb pa se je nekoliko zvišalo, in sicer na 879.
V ponedeljek je sicer potekalo množično testiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. V zahodni polovici države so se v šole vrnili še učenci od 4. do 9. razreda osnovne šole in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Na vzhodu so se medtem začele enotedenske zimske počitnice. Ponedeljek je bil tudi velik dan za trgovce. Ob prehodu v oranžno fazo so se lahko odprle vse trgovine. Zaposleni se morajo enkrat tedensko testirati.
Regijski štab CZ za severno Primorsko je sporočil, da so na ponedeljkovem testiranju v Vipavi opravili 326 testov. Vsi so bili negativni, testirali pa so zaposlene v šolstvu in storitvenih dejavnostih. Danes bodo v Vipavi organizirali sploh prvo množično hitro testiranje za splošno populacijo. Potekalo bo med 16. in 18. uro v prostorih kulturnega doma.
V ZD Nova Gorica pa so včeraj opravili 13 potrditvenih testov (PCR) pri osebah, ki so bile pozitivne na hitrem testu. Pri treh osebah okužba ni bila potrjena, pri desetih osebah pa je bil rezultat PCR-testa enak rezultatu hitrega.
Razmere v domovih za starejše se še naprej izboljšujejo
Kot je uvodoma na novinarski konferenci povedal minister za delo Janez Cigler Kralj, so v celem tednu zabeležili 23 novih okužb med stanovalci DSO. Kot je navedel, je bilo po ocenah v začetku februarja 213 aktivno okuženih stanovalcev, v sredini decembra pa 2233. Gre za spodbudne in dobre podatke, je dejal.
Tudi v varstveno delovnih centrih in zavodih za usposabljanje v institucionalnem varstvu se razmere izboljšujejo. Po besedah ministra si prizadevajo, skupaj z izvajalci, da bi se trend upadanja okužb še naprej nadaljeval. Ob tem moramo biti previdni zaradi pojava novih, bolj nalezljivih sevov novega koronavirusa, je poudaril.
"Nespremenjeno se še naprej morajo izvajati vsi varovalni ukrepi. Domovi nadaljujejo z rednim testiranjem zaposlenih in uporabnikov. S HAT-testi smo razmere v DSO začeli umirjati že konec novembra, izboljšanje je bilo še izrazitejše z začetkom cepljenja," je povedal minister.
Izpostavil je povezavo med upadom števila okužb in cepljenjem stanovalcev ter zaposlenih. Trenutna usmeritev stroke za cepljenje tistih, ki so okužbo preboleli, je, da se cepijo šest mesecev po potrjeni okužbi. "Od številnih izvajalcev prihajajo vzpodbudne informacije, da se za cepljenje odločajo tudi novi zaposleni. V zvezi s premagovanjem dilem, ki jih še imajo zaposleni in stanovalci domov, imajo domovi že veliko dobrih praks," je še dodal minister.
Na ministrstvu ocenjujejo, da bo po prejemu 2. odmerka skupaj z vsemi, ki so že preboleli covid-19, zaščitenih že približno 70 odstotkov zaposlenih. 4310 jih je covid-19 v drugem valu že prebolelo, z enim odmerkom cepiva so cepili 1221 oseb, z dvema pa 2062.
Slovenske šole po skoraj 120 dneh spet polno zasedene
Ravnatelj OŠ Škofljica Roman Brunšek je na vladni novinarski konferenci dejal, da so v ponedeljek slovenske šole po skoraj 120 dneh znova popolnoma oživele. Vrvež je bil tokrat bolj umirjen, premišljen in načrtovan, je dejal.
"Otroci so ob vrnitvi kazali odkrito veselje, z navdušenjem so se spet srečali s sošolci, pa tudi z učitelji. Naveličani so bili šolanja na daljavo, videokonferenc, monotono jim je bilo predvsem spremljanje razlag ob zaslonih," je pojasnil ravnatelj.
Veselje zaradi ponovnega prihoda v šolo se je po besedah ravnatelja pri učencih kazalo tudi z odgovornim obnašanjem ob prihodu v šolo, med poukom in odhodu. So pa nekateri priznali tudi, da jim je šolanje od doma ustrezalo, saj so si ga lahko prilagodili po svoje. Prva triada šolo obiskuje že dva tedna, po oceni ravnatelja pa so se najmlajši hitro privadili na šolanje v živo.
Brunšek se je učiteljem in staršem zahvalil za sodelovanje in razumevanje v času šolanja na daljavo, starše pa je še enkrat pozval, naj v šole pošiljajo le zdrave otroke. "Če je nekdo v družini bolan, naj bi otrok doma," je dodal.
Brunšek je povedal, da so šole občasno pozno dobivale navodila, zato vsi zdaj upajo, da bo negotovosti vedno manj. "Smo speljali pouk, upam, da bo tudi v bodoče tako, a na takšnih šolah, kot je naša, ne moremo zagotoviti vseh ukrepov, ki jih predvideva NIJZ," je pojasnil. Največja težava je predvsem vzdrževanje razdalje med učenci, kar je v šoli, polni otrok, nemogoče.
Po besedah ravnatelja si bodo v šolah prizadevali, da učenci kljub epidemiji dosežejo vsaj minimalne standarde znanja. Skrbi pa jih, kako bo z učenci devetih razredov, saj nimajo več veliko časa, da bi nadoknadili zamujeno snov. Brunšek zato upa, da bodo ravnatelji srednjih šol do teh učencev razumevajoči.

KOMENTARJI (311)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.