Da naraščanje okužb niso zgolj neke dnevne številke, je šola že iz prejšnjih valov. "Od teh 1335 ljudi, ki so bili včeraj na testiranjih pozitivni, jih bo približno 80 odšlo v bolnišnico. Okoli 20 jih bo končalo na intenzivnih oddelkih in na žalost jih bo tam med 10 in 15 tudi umrlo," pove vodja odseka za reaktorsko tehniko na Inštitutu Jožef Stefan Leon Cizelj.
Epidemija se nam poslabšuje predvsem zaradi eksponentne rasti angleškega seva, ki je od 60 do 70 odstotkov bolj nalezljiv od navadnega koronavirusa. "Poleg vsakega, ki je potrjen, sta še dva do trije takšni, ki niso prišli na test, so pa okuženi, so asimptomatski," opozarja Cizelj ter dodaja, da lahko po včerajšnjem stanju vsak dan pričakujemo od 4000 do 5000 okužb.
"Jugovzhodna Slovenija dosega že 78-odstotni delež angleške različice, na drugem mestu je Koroška z 68 odstotki, na tretjem pa Pomurska z 61 odstotki," našteje direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) Tjaša Žohar Čretnik. In kot kaže, bo omenjeni sev v Sloveniji kmalu prevladal. "S približno 50-odstotnim deležem angleške različice se izmerjeni reprodukcijski faktor z 0,8 spravi na 1,1 ali 1,2. Pri 100-odstotni angleški različici bi bili na 1,3," pa doda Cizelj in poudari, da bi bilo to nekaj zelo nevarnega.
Kot pravi Cizelj, samozaščitno obnašanje in ukrepi prispevajo približno polovico zavornega učinka epidemije, prekuženost tretjino, precepljenost desetino. "Kar je nerodno pri tej stvari, je, da nas večji delež angleške različice povsem enostavno spravi v situacijo, ko naši ukrepi, prekuženost in precepljenost ta trenutek niso več dovolj za obvladovanje epidemije," še doda.
Prav zato se država ponovno zapira. Ali je bila to učinkovita poteza, bo jasno približno dva tedna po odprtju, tretji val pa naj bi izzvenel predvidoma konec junija. Medtem pa so v laboratorijih pri 64 primerih odkrili še svojevrstno mutacijo virusa, ki je doslej prevladoval pri nas. "To je mutacija na mestu 501, ki jo posedujejo tudi druge pomembne različice – tako angleška, brazilska, kot južnoafriška. Povezana je z večjo prenosljivostjo virusa," razloži Žohar Čretnikova.
Morebitni slovenski sev bodo zdaj podrobno proučevali in ugotavljali tudi, ali morda povzroča težji potek bolezni. V svetu je sicer doslej znan zgolj še en tak primer, odkrili so ga v sosednji Avstriji.
KOMENTARJI (161)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.