V Sloveniji so v sredo opravili 5786 PCR-testov in potrdili 860 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tako znašal 14,9 odstotka, sedemdnevno povprečje potrjenih primerov okužb pa 702, je objavila vlada. V bolnišnicah so zdravili 453 covidnih bolnikov, 90 na intenzivni negi. V domačo oskrbo so odpustili 51 oseb, deset jih je umrlo.
Sedemdnevno povprečje novopotrjenih okužb je v sredo padlo za 23. Padlo je tudi število bolnikov s covidom-19, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje, in sicer za 32. Dva bolnika manj kot dan pred tem sta potrebovala zdravljenje na oddelku za intenzivno nego.
V sredo so opravili še 25.741 hitrih antigenskih testov, v državi pa je po podatkih Covid-19 Sledilnika trenutno 10.468 aktivnih primerov okužbe.
Na vladni tiskovni konferenci je Maja Bratuša dejala, da glede na včeraj potrjene nove okužbe izstopajo občine: Ajdovščina 16, Nova Gorica 26, Vipava 13, Celje 24, Velenje 17, Žalec 16, Domžale 19, Koper 13, Piran 12, Ljubljana 88, Maribor 37. 14-dnevna incidenca danes znaša 496, enako kot včeraj. Najvišjo pojavnost so zabeležili v obalno-kraški regiji, kjer ta znaša 753,8. Sledita ji koroška (614,1) in gorenjska regija (595,2). Najboljša pa je slika v posavski regiji, kjer pojavnost znaša 206,6. Sledita ji jugovzhodna (394,2) in pomurska regija (411,7).
Krek: Pri ukrepih je treba vztrajati
Kot je pojasnil Milan Krek, na svetovnem nivoju število okužb raste, podobno se dogaja tudi v Evropi, in sicer predvsem zaradi novih različic koronavirusa, tako da počasi drsimo v nov epidemični val. Pri tem po njegovih besedah vsi upamo, da ga zaradi cepljenja ne bo, toda številke napovedujejo drugače. Tudi v Sloveniji, kjer je aktivno okuženih približno pet ljudi na tisoč prebivalcev, smo še "globoko v epidemiji", kljub nekoliko boljšim rezultatom v zadnjih dneh se trend še ni obrnil, je pojasnil.
V teh dneh po njegovih navedbah opažajo stagniranje števila okužb, ki rahlo drsi navzdol. Kot je spomnil, je bilo podobno že novembra, ko je po stagnaciji ob koncu preteklega leta število okužb znova začelo naraščati. "Bojimo se, da bo zdaj podobno, zato je pomembno, da vztrajamo pri ukrepih, da smo še bolj pozorni na ukrepe in zmanjšujemo prenos virusa, kajti virus se prenese samo, če mu damo možnost," je poudaril direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Ob tem je opozoril na velik delež okužb z novimi, hitreje prenosljivimi različicami koronavirusa na Češkem in Slovaškem, pa tudi v naši bližini, v italijanski Furlaniji - Julijski krajini, kjer so sprejeli stroge ukrepe in zaprli šole.
Po Krekovih navedbah pri nas še vedno vztrajamo pri odprtju šol, se pa število okuženih v šolah počasi povečuje. "Bomo videli, kakšen bo razvoj naprej. Če se bodo stvari poslabšale, bo treba morda sprejeti kakšne dodatne ukrepe," je dejal. Če je naš cilj, da otroci končajo šolsko leto v razredih, moramo po njegovih besedah previdno sproščati dejavnosti in se dosledno držati navodil v šolah, prav tako je treba pazljivo ravnati pri druženju zunaj šolskega časa, tudi pri obšolskih dejavnostih se morajo držati priporočil NIJZ.
Glede razhajanj med podatki o dobavljenih in porabljenih odmerkih cepiva proti covidu-19 je Krek pojasnil, da zaradi administrativnega dela na cepilnih mestih traja, da zabeležijo podatke o cepljenju. Ta teden bodo po njegovih napovedih poskušali posodobiti spletno stran, da bodo podatki bolj ažurni.
Glede možnosti, da bi tisti, ki so covid-19 že preboleli, prejeli samo en odmerek cepiva, četudi sta sicer potrebna dva, je Krek pojasnil, da je narejenih nekaj študij, po katerih bi lahko prebolevniki po šestih mesecih prejeli samo še dodatno dozo. O tem predlogu se po Krekovih besedah še niso dokončno odločili, ga pa ocenjuje kot dobrega, ker lahko ob pomanjkanju cepiva to zelo pomaga pri povečanju precepljenosti v populaciji.
Nadzor karantene na domu
Vlada je na sredini seji potrdila predlog novele zakona o nalezljivih boleznih. Ta znova uvaja nadzor nad izvajanjem karantene na domu, je danes pojasnila v. d. generalne direktorice direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje Vesna Kerstin Petrič.
Nadzor nad izvajanjem karantene bo mogoč ne glede na to, ali je osebo v karanteno na domu zaradi rizičnega stika napotil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ali Policija ob prehodu meje.
"To pomeni, da vas v primeru, da ste bili napoteni v karanteno na domu, lahko obišče zdravstveni inšpektor in ugotavlja, ali ste doma in se držite navodil. Ker nespoštovanje ukrepa pomeni prekršek, so predvidene tudi globe. Zaposleni pa bodo na podlagi potrdila še vedno dobili nadomestilo dohodka," je pojasnila Petričeva. Globe so predvidene v razponu od 400 do 4000 evrov. Tudi glede nadomestila dohodka se po njenih besedah ne spreminja nič.
Poudarila je še, da je bilo spoštovanje karantene na domu že do sedaj obvezno. "Razlika je samo v tem, da bodo inšpektorji zdaj to preverjali in bo tako ukrep še bolj dosledno upoštevan, predvsem po prihodu iz ogroženih držav, kjer so že bolj razširjene nove različice koronavirusa," je dejala. Sprejem zakona v DZ bo potekal po hitrem postopku, je povedala Petričeva.
Izpostavila je, da je namreč dosledno spoštovanje karantene še bolj bistveno, saj se pojavljajo nove, bolj agresivne različice koronavirusa. Zato je ključno, da se prebivalci še bolj držijo vseh priporočil stroke, ostanejo v izolaciji ob vsakem simptomu, ki kaže znake covida-19, in dosledno upoštevajo karanteno na domu. Slednja pomeni, da se oseba osami na naslovu bivanja in omeji stike na tiste osebe, ki z njo živijo v skupnem gospodinjstvu za obdobje desetih dni, je še spomnila.
KOMENTARJI (552)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.