V Španiji danes žalujejo za smrtnimi žrtvami epidemije koronavirusa, ki je terjala preko 28.000 življenj, zdravstveni sistem v državi pa je na vrhuncu epidemije pripeljala na rob propada.
Španski kralj Felipe VI. je na trgu pred kraljevo palačo, kjer so se zbrali tudi predstavniki EU, počastil spomin na vse smrtne žrtve pandemije v državi ter se zahvalil vsem, ki se še naprej borijo proti covidu-19.
Na trg Armeria pred kraljevo palačo je prišlo okoli 400 ljudi, ki so na primerno oddaljenih stolih sedeli v koncentričnih krogih okoli ognja. Udeleženci slovesnosti so nosili črne zaščitne maske, okoli ognja pa so, številni s solzami v očeh, polagali bele vrtnice.
Slovesnosti so se poleg članov španske kraljeve družine udeležili tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli, predsednik Evropskega sveta Charles Michel in španski premier Pedro Sanchez. Med udeleženci sta bila tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg in generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Španski kralj se je med drugim spomnil starejših, ki so umrli v pandemiji. Ti so po njegovih besedah spremenili potek zgodovine ter postavili temelje demokratične družbe. Poudaril je, da se danes spominjajo vseh žrtev covida-19 v Španiji, a bolečina ob njihovi izgubi zato ni nič manjša.
Španske oblasti se želijo z današnjo žalno slovesnostjo tudi zahvaliti vsem zdravstvenim delavcem ter izpostaviti prispevek vseh Špancev v težkih časih pandemije, med katero so bili dolgo v strogi karanteni. Felipe VI. je podaril, da so bili Španci v koronakrizi zelo disciplinirani.
Hernando Maria Calleja, brat novinarja Joseja Marie Calleja, ki je podlegel covidu-19, je novi koronavirus označil za "krutega, uničevalnega in hladnega ubijalca". Govor je imela tudi ena od medicinskih sester. Žalna slovesnost se je končala po 40 minutah z minuto molka.
Španija je med državami, ki jih je pandemija covida-19 najhuje prizadela. Je na sedmem mestu po številu smrtnih žrtev v svetu. Španska vlada upa, da bo današnja slovesnost spodbudila solidarnost pred vrhom Evropske unije, na katerem bodo voditelji držav članic v petek in soboto skušali doseči dogovor o skladu za okrevanje po pandemiji.
Nemčija namerava z lokalnimi karantenami preprečiti drugi val covida-19
Nemška vlada načrtuje strogo karanteno za območja, kjer se bodo pojavila žarišča novega koronavirusa. Z vladnim načrtom so se danes strinjali tudi ministri za zdravje zveznih držav, potem ko je Nemčija danes presegla mejo 200.000 okužb od prvega pojava konec januarja.
Ministri so pozvali svoje ministrske predsednike, naj strogo omejijo gibanje na območjih, ki so postali žarišča izbruha. Obenem se zavedajo, da je nemogoče popolnoma zapreti celotne četrti v velemestih, kot sta Berlin ali Hamburg. "Hitreje, bolj omejeno in natančneje, to je to, o čemer smo se strinjali danes," je dejal vodja kabineta kanclerke Helge Braun.
V Franciji od prihodnjega tedna obvezne maske v zaprtih prostorih
V Franciji bo od prihodnjega tedna obvezna uporaba zaščitnih mask v zaprtih javnih prostorih, je danes sporočil novi francoski premier Jean Castex. Kot je pojasnil v nagovoru v francoskem senatu, bodo tako maske obvezne tudi v trgovinah, morda pa tudi na delovnih mestih, kamor javnost nima dostopa.
Castex je senatorjem še dejal, da se razmere v zvezi z novim koronavirusom v Franciji na splošno razvijajo pozitivno. Je pa nekaj žarišč, zaradi katerih je potrebna večja previdnost, je poudaril in pri tem izpostavil čezmorsko ozemlje Francoska Gvajana v Južni Ameriki.
Francija je med evropskimi državami, ki jih je pandemija koronavirusne bolezni 19 hudo prizadela. Za covidom-19 je umrlo več kot 30.000 ljudi. Med 17. marcem in 11. majem so v državi veljali strogi ukrepi za omejitev širjenja novega koronavirusa.
Francoska agencija za javno zdravje je prejšnji teden opozorila, da število potrjenih primerov covida-19 v Franciji znova narašča, a še vedno ostaja nizko. Minister za zdravje Olivier Veran je dal vedeti, da obstajajo "šibki znaki naraščanja števila primerov". Francoze je zato pozval, naj bodo previdni, čeprav razmere po njegovem še niso zaskrbljujoče.
V ZDA znova rušijo dnevne rekorde
V ZDA že mesec dni naštevajo približno 60.000 okužb na dan. Deloma je to posledica okrepljenega testiranja. V New Yorku se na primer že mesec dni giblje okrog enega odstotka, v Kaliforniji pa je pozitivnih sedem odstotkov testov, v Los Angelesu deset odstotkov, na Floridi pa do 16 odstotkov in več, podobno je tudi v Teksasu.
Okužen je guverner Oklahome Kevin Stitt, ki se je pred enim mesecem udeležil predvolilnega zborovanja predsednika ZDA Donalda Trumpa v Tulsi. 47-letni republikanec je poročal, da se počuti v redu, ampak se bo za nekaj tednov osamil od družine. Oklahoma je v torek prijavila 1000 novih primerov okužb.
Trumpov pritisk na odpiranje šol za redni pouk v učilnicah je uspešen le v republikanskih državah in okrožjih. Južna Karolina bo na primer šole odprla tako, kot zahteva Bela hiša, Kalifornija in New York jih bosta odpirala nekje za prihod, nekje za učenje na daljavo. Med izjemami je za zdaj republikanski Kansas, kjer šol do jeseni ne bodo odprli za prihod šolarjev.
Maske v zaprtih prostorih so v nekaterih zveznih državah obvezne, v drugih je njihovo nošenje prostovoljno. Nazadnje so maske uvedli v Montani, v Louisiani pa republikanski pravosodni minister države meni, da je demokratski guverner prekoračil pooblastila in kršil ustavo, ko je ukazal nošenje mask in zaprl bare.
Nevarnosti koronavirusa se zavedajo tudi zaporniki in na severozahodu Nove Mehike v Farmingtonu sta izbruhnila upor in nasilje, saj so zaporniki zahtevali boljše testiranje in izboljšanje varnostnih ukrepov proti koronavirusu.
Še vedno je tarča napadov direktor Nacionalnega inštituta za zdravje Anthony Fauci. Bela hiša je sestavila dosje njegovih izjav, ki so se izkazale za napačne, v mnenjskem članku pa ga je kritiziral Trumpov trgovinski svetovalec Peter Navarro. Trump je v sredo dejal, da je Navarro to storil na lastno pobudo in da tega ne bi smel. Njemu osebno pa da je Fauci všeč in imata dobre odnose.
Fauci je sicer že pred dvema dnevoma povedal, da Trumpa ni videl v živo že dva meseca in ga o ukrepih proti koronavirusu obvešča prek podpredsednika ZDA Mika Pencea. "Veste, to je precej bizarno in tega ne razumem povsem," je v intervjuju za revijo Atlantic o napadih nanj iz vlade, za katero dela, dejal Fauci.
Trumpu se je zameril, ko je začel svariti pred prehitrim odpravljanjem ukrepov proti pandemiji covid-19, predsednik ZDA pa si želi zaradi volitev čim prej normalizirati razmere, ne glede na to, da se pandemija še zdaleč ni končala. Ankete kažejo tudi, da večina Američanov Fauciju glede koronavirusa zaupa bolj kot Trumpu, ki zdravstvenega strokovnjaka lastne vlade jemlje kot političnega nasprotnika.
"Zaradi delitev je težko začeti dialog o pošteni oceni tega, kaj se dogaja, kaj smo naredili prav in kaj ne. Moramo začeti znova, nehati z neumnostmi in ugotoviti, kako lahko znova prevzamemo nadzor nad pandemijo," je še dejal Fauci.
V Latinski Ameriki umrlo več kot 150.000 ljudi
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes sporočila, da so v Latinski Ameriki do srede potrdili več kot 150.000 smrti zaradi novega koronavirusa. Kot opozarjajo, je vrhunec epidemije v tem delu sveta pričakovati naslednji mesec.
V Braziliji, ki je v pandemiji covid-19 najbolj prizadeta država v Latinski Ameriki, po številu smrti pa je na drugem mestu za ZDA, sta se okužila skoraj dva milijona ljudi, več kot 75.000 jih je umrlo. Strokovnjaki ocenjujejo, da so dejanske številke v državi z 210 milijoni prebivalcev bistveno višje, predvsem zaradi pomanjkanja testiranj.
Brazilski predsednik Jair Bolsonaro, pri katerem so prejšnji teden potrdili okužbo z novim koronavirusom, je v sredo sporočil, da se je ponovno testiral in da je bil test tudi tokrat pozitiven. Kot je sporočil na svojem Twitterjevem računu, se kljub temu počuti dobro."Včeraj zjutraj sem se testiral, sinočnji izvid je pokazal, da sem še vedno pozitiven," je dejal. Bolsonaro je za brazilsko redakcijo CNN izjavil, da od 6. julija nima povišane temperature, prav tako nima težav z dihanjem in ni izgubil okusa, tudi preiskave krvi in srca niso pokazale ničesar neobičajnega. Znova je potrdil, da preventivno jemlje zdravili hidroksiklorokin in azitromicin.
S hitrim naraščanjem okužb se spopadata tudi Mehika in Čile. V Mehiki je umrlo več kot 36.000 ljudi. V Peruju pa so do zdaj potrdili 340.000 okužb, zaradi covid-19 je umrlo več kot 12.000 ljudi.
V Melbournu kljub karanteni 317 novih okužb
Dnevni rekord so imeli tudi v avstralskem Melbournu, kjer so kljub znova uvedeni šesttedenski karanteni v enem dnevu potrdili 317 novih okužb. V preteklih dneh se je ta številka ustavila pri 200.
Drugo največje mesto v Avstraliji s ponovno karanteno želi zajeziti širjenje okužb, policija pa je zaradi kršenja ukrepov že oglobila na stotine prebivalcev.
V zadnjih 24 urah sta umrla še dva človeka, s tem pa se je število smrtnih primerov povzpelo na 113.
Zunaj Melbourna sicer okužb ni veliko, nekaj deset so jih potrdili samo še v Sydneyju.
V Hongkongu kazen za tiste, ki ne nosijo mask, skoraj 600 evrov
V Hongkongu so v sredo znova uvedli stroge ukrepe, kot so socialno distanciranje, nošenje zaščitnih mask ter prepoved druženja več kot štirih ljudi, da bi omejili širjenje koronavirusa.
Finančna metropola je bila eno od prvih žarišč koronavirusa, potem ko se je pojavil na celinski Kitajski. Potrdili so nekaj več kot 1500 okužb in osem smrtnih primerov, vendar so širjenje virusa hitro obvladali. V zadnjih dveh tednih pa so potrdili več kot 200 novih primerov okužb in oblasti se bojijo širjenja okužbe v gosto poseljenem urbanem območju. Razmere so skrb vzbujajoče, saj pri več kot 70 odstotkih lokalnih primerov izvor okužbe ni znan.
Prebivalci so se navadili na maske, ko se je virus pojavil. Od včeraj so obvezne v javnem prevozu. Kdor krši ukrep, mu grozi 570 evrov kazni.
Prepovedano je tudi druženje več kot štirih ljudi, številne trgovine in lokali pa so ostali zaprti. Potrebo po ohranitvi omejitev bodo preverili vsakih sedem dni.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.