Korona

Več časa na internetu slabša naše zdravje in nas oddaljuje od drugih

Ljubljana, 09. 02. 2021 06.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Danes obeležujemo dan varne rabe interneta. Na Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v okviru ljubljanske fakultete za družbene vede, so za letošnjo osrednjo temo izbrali dobro počutje in zdravje pri uporabi interneta. Kot poudarjajo, naj bi nam tehnologija namreč življenje izboljšala, ne pa da poslabšuje naše zdravje.

Kot so v sporočilu za javnost zapisali pri Safe.si, se prepogosto dogaja, da nas internet in druge tehnologije motijo in odvračajo od ostalih stvari, slabšajo naše zdravje ter nas oddaljujejo od bližnjih.

Stanje je še poslabšala epidemija covida-19, ki je mnoge prisilila v delo in šolanje na daljavo. "Šolanje na daljavo je otroke in mladostnike pahnilo v dolge ure dela z računalnikom, tablico ali mobilnim telefonom. Zaradi prepovedi druženja se je tudi velik del zabave prenesel na naprave z zasloni, pa naj bo to pametni telefon ali televizija," so opozorili.

Zaradi naštetega se pojavljajo telesne spremembe, kot je povečanje telesne teže zaradi pomanjkanja gibanja, ogrožen je dober vid zaradi prekomernega gledanja v zaslone, pojavljajo se zasedenost, bolečine v zapestjih, vratu in hrbtu. Številni se spopadajo s psihičnimi težavami, naveličanostjo in preutrujenostjo, so izpostavili.

Vse uporabnike naprav z zasloni pozivajo k rednim aktivnim odmorom. Vsakih 20 minut naj bi pogledali stran od zaslona v daljavo vsaj 20 metrov za 20 sekund, hkrati pa dve uri na dan preživeli na prostem na dnevni svetlobi. Tako lahko poskrbimo za zdravje oči in preprečimo kratkovidnost, so poudarili.

Tudi dovolj dolg in kakovosten spanec je po njihovih navedbah pomemben za zdravje in dobro počutje.

 Vsaj dve uri pred spanjem naj se ne uporabljajo naprave z zasloni, predvsem ne tiste, ki jih držimo blizu obraza, kot sta na primer pametni telefon ali tablica.
Vsaj dve uri pred spanjem naj se ne uporabljajo naprave z zasloni, predvsem ne tiste, ki jih držimo blizu obraza, kot sta na primer pametni telefon ali tablica. FOTO: Dreamstime

Opozorili so tudi na vpliv družbenih omrežij in drugih spletnih vsebin na samopodobo. "Sedaj so mladi še bolj kot kdaj prej izpostavljeni tveganju, da izgradnjo lastne identitete povezujejo z odzivi uporabnikov na družabnih omrežjih. Všečke, srčke in dvignjene palce ali odsotnost le-teh začnejo enačiti z lastno vrednostjo in resnico, dejansko pa gre le za lažno in krhko popularnost," so zapisali.

Dan varne rabe interneta več kot 150 držav obeležuje drugi torek v februarju. Po svetu je vsako leto organiziranih na stotine dogodkov z namenom dviga ozaveščenosti o varni uporabi spletnih tehnologij.

Dan varne rabe interneta je osrednji dogodek evropske mreže centrov za varnejši internet betterinternetforkids.eu. V mreži od leta 2005 deluje tudi slovenski Center za varnejši internet, v sklopu katerega je uporabnikom med drugim na voljo točka osveščanja o varni rabi interneta in novih tehnologij Safe.si.

Koronavirus pasica november
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brezveze13
09. 02. 2021 15.21
res prav bedna fotka na kateri je s tremi aparatov istočasno obsevan model,kramp in lopata je veliko bolj zdravo in učinkovito
karamba34
09. 02. 2021 09.51
Internet je zakon. Vsi ga uporabljamo in smo od njega odvisni.
proofreader
09. 02. 2021 08.56
+1
Potem pa pogledaš, kakšne sorodne članke ti ponudijo.
Von_Clausewitz
09. 02. 2021 08.37
+4
Kriv je internet, da sem neumen , kriva je vlada, da sem nesposoben, krivi so mediji, da živimo v zblojenem svetu, krivi so oni, krivi so tisti. hahahahahahahaha Dokler iščete krivca za svoje probleme pri drugih, ne boste nikoli rešili svoje probleme prej bo obraten učinek in vedno boš tam "krivi so drugi" in tako ostanejo večni loserji, tako kot vsi kolesarji pred parlamentom in razni starši z otroci, ki so uporabljali svoje otroke v politične namene kljub temu, da se jih večina niti ni zavedala. To je tisti problem, da večina se niti ne zaveda, da so sploh živi in posledično si vse skupaj razlagajo po medijski logiki...PRAVICE in SVOBODA GOVORA, kose gre nekomu za osebne interese=denar in bajni zaslužki pa čeprav prek KLIK spletne strani ! Morala pa etika...samo, ko pogledaš kaki sedijo v studijo od 24ur...oziram se na une, ki niso vredni niti, da jih omeniš z imenom....hahahahaha
DaVinci
09. 02. 2021 08.21
-1
Oddaljuje od drugih?😅 Samo se FB me drzi z prijatli.Saj drugega mi ne preostane.Sej se hecate a ne?
DaVinci
09. 02. 2021 08.23
+2
Ce koga moti monitor si naj mabavi velik tv (ce je denar) sej velik tv je odaljen od tebe vsaj 4metre in lazje za oči.
ni_mi_vse_eno
09. 02. 2021 08.14
+0
Baje je Cathrine Austine Fitts naredila interview glede covida, ki je bilo tako kontroverzno, da ga je moral google večkrat umakniti, pa se vedno znova nekje najde, ker ga nekdo ponovno naloži. V času Gutenberga je bil tiskana beseda, ki se je uprla dekadentni cerkveni oblasti in "protestirala" s širjenjem idej. Sedaj pa je to postal internet. Biti knjižni molj ni najbolj zdravo.
ni_mi_vse_eno
09. 02. 2021 08.06
+3
Hehe, to ni res. Če ste na internetnih straneh, ki jih mi podpiramo, potem tam najdete koristne nasvete za zdravje, poleg tega pa razni forumi in chat room-i ljudi zbližujejo, povečujejo komunikacijo in širjenje idej. Če pa na drugi strani hodite tja, kamor mi ne želimo, potem je pa ta članek za vas, hehe.