Ukrep, ki bo v veljavo stopil v soboto ob 5. uri zjutraj po našem času, bo veljal tudi za Britance, ki bodo domov pripotovali iz Monaka, Malte, otočja Turks in Caicos in Arube, je sporočil britanski minister za promet Grant Shapps.
Odločitev britanske vlade, da zgoraj omenjene države umesti na rdeči seznam, je posledica večjega porasta novih okužb v omenjenih državah v zadnjih dneh, poroča BBC.
Prekinitev tako imenovanih "potovalnih koridorjev", ki omogočajo gibanje med Združenim kraljestvom in drugimi državami, je nujna za preprečitev prenosa bolezni covid-19, so sporočili z Ministrstva za promet. Kot so pojasnili, je Francija zabeležila strm porast okužb, saj so v zadnjem tednu zaznali za 66 odstotkov več novih okužb na 100.000 prebivalcev. Podobno je bilo na Nizozemskem, na Malti pa so zabeležili kar 105-odstotni porast.
Shapps je povedal, da je ukrep karantene potreben, saj so se močno trudili, da se njihove številke ne bi povišale. "Ne moremo si privoščiti, da bi to zdaj pokvarili z uvoženimi primeri."
Francija je že sporočila, da odločitev britanske vlade obžaluje, državni sekretar Clement Beaune pa je na Twitterju odgovoril, da bodo ukrepali podobno. Kot je dodal, upa, da se bodo zadeve kmalu vrnile v normalne tire.
Lord Llewellyn, britanska veleposlanica v Franciji, je pojasnila, da se zavedajo, da je sprejetje ukrepa neugodna novica za Britance, a je hkrati poudarila, da lahko nadaljujejo s počitnicami, če bodo ob vrnitvi domov upoštevali ukrepe in se samoizolirali.
Na ukrep so se že odzvale različne letalske družbe, ki so sporočile, da gre še za en hud udarec letalski industriji, ki je že tako ali tako v najhujši krizi v zgodovini svojega obstoja.
V Franciji naj bi bilo trenutno okoli pol milijona britanskih turistov. Ker se bodo želeli izogniti karanteni, gre pričakovati, da bo odločitev povzročila množično vračanje domov in gnečo na letališčih.
Francosko podjetje Eurotunnel, ki upravlja predor pod Rokavskim prelivom, se že zdaj sooča s veliko zasedenostjo, vozovnice za vlake so po besedah Johan Keefeja, tiskovnega predstavnika družbe Getlink, bolj ali manj razprodane. "Enostavno nimamo dovolj prostora za vse, ki bi se naglo hoteli vrniti," je dejal in pozval Britance, naj se na spletu prepričajo, kako je z vozovnicami, preden pridejo na terminal. "Ljudje morajo razumeti, da se ne bo enostavno vrniti v Združeno kraljestvo," je dodal.
Sodeč po podatkih podjetja Statista, so prebivalci Združenega kraljestva lani v Franciji opravili 10,35 milijona obiskov. Gre za drugo najbolj priljubljeno počitniško destinacijo med Britanci, za Španijo z 18,12 milijona obiski.
Airbnb uvaja omejitve, da bi preprečil množične zabave
Spletna platforma Airbnb je sporočila, da bo v Veliki Britaniji, Franciji in Španiji omejila možnost najema celotnih domov mlajšim od 25 let, ki živijo v bližini. S tem želijo preprečiti prirejanje večjih zabav, pri katerih je možnost širjenja okužb s koronavirusom veliko večja.
Prepoved ne bo veljala za nepremičnine, ki imajo vsaj tri pozitivne ali nobene negativne kritike, poroča Guardian. "Omejitev je namenjena zaščiti lokalnih skupnosti, mladi pa še vedno lahko najamejo hišo zunaj svojega lokalnega območja," so pojasnili.
Podoben ukrep so sicer že sprejeli tudi v ZDA in Kanadi. "Airbnb je zavezan k temu, da sodeluje s skupnostjo in ta odločitev je eden od ukrepov, s katerimi želimo preprečiti kršenje socialne distance in prirejanje nedovoljenih zabav," so še dodali.
V Avstriji število na novo okuženih prvič po več mesecih preseglo 200
V Avstriji so v zadnjem dnevu potrdili 282 novih okužb s koronavirusom, s čimer je število na novo okuženih prvič po več mesecih preseglo 200. Minister za zdravje Rudolf Anschober je pojasnil, da je veliko število novih okužb posledica večjega števila žarišč, povezanih s potovanji. Povedal je še, da se je v Avstriji v zadnjem času precej spremenila starostna struktura okuženih. Na začetku pandemije so tako med okuženimi z virusom sars-CoV-2 prevladovali starejši, je zdaj na testih na novi koronavirus pozitivnih največ mladih med 15. in 24. letom. "V Avstriji je povprečna starost 33,7 leta," je še dejal.
Posebnosti izbruha covida-19 so po njegovih besedah trenutno še, da je več manjših žarišč, velik, 24-odstoten delež asimptomatskih okužb ter relativno veliko okužb, povezanih s potovanji. Razvoj dogodkov v zvezi s pandemijo po njegovih besedah sicer ni nepričakovan. Je pa povedal še, da so v Avstriji doslej izvedli že več kot milijon testiranj na novi koronavirus. "To kaže, da smo na tem področju zelo aktivni."
Sicer pa je danes Avstrija zaradi naraščanja števila uvoženih okužb z novim koronavirusom iz Hrvaške pozvala svoje državljane, naj se nujno vrnejo iz te države. Poleg tega od ponedeljka odsvetujejo vsa nenujna potovanja v to državo, so povedali na avstrijskem zunanjem ministrstvu.
Mehika in Peru potrdila že več kot pol milijona okužb
Mehika in Peru sta v zadnjem dnevu presegla mejnik pol milijona okužb z novim koronavirusom. V Peruju so od začetka pandemije covida-19 do četrtka potrdili 507.996 okužb z novim koronavirusom, v Mehiki pa 505.751. S tem se državi po številu okužb uvrščata na šesto in sedmo mesto na svetu.
V Mehiki, kjer živi okoli 130 milijonov ljudi, so doslej potrdili 55.293 smrtnih žrtev covida-19. Samo v ZDA in Braziliji imajo več mrtvih v pandemiji. V Peruju pa so v zadnjem dnevu predvsem zaradi popravljene metodologije beleženja žrtev potrdili kar 3658 smrti, skupno pa 25.648.
Oblasti v Peruju so zaradi slabšanja razmer uvedle ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa, potem ko so odpravile karantenske ukrepe konec v začetku julija. Predsednik Martin Vizcarra je v sredo napovedal ponovno uvedbo prepovedi gibanja na prostem ob nedeljah in prepoved zbiranja v zasebnih krogih. V Mehiki, kjer nikoli niso uvedli stroge karantene, so se medtem sicer v omejenem obsegu odprle številne trgovine, restavracije in druge storitve.
Medtem se razmere slabšajo tudi v Kolumbiji, kjer so doslej potrdili 433.805 okužb in 14.145 mrtvih. Okoli tretjino vseh primerov so potrdili v prestolnici Bogota.
Latinska Amerika in Karibsko otočje je trenutno najhuje prizadeta regija v pandemiji. Potrdili so več kot 5,8 milijona okužb in tretjino od 750.000 smrti.
Nova Zelandija podaljšala ukrepe v Aucklandu
Novozelandska premierka Jacinda Ardern je napovedala 12-dnevno podaljšanje karantenskih ukrepov za metropolo Auckland. Omejitve so uvedli v sredo za tri dni, potem ko so potrdili okužbo z novim koronavirusom pri štirih članih družine, skupno pa so do danes potrdili 30 okužb. Skupno bodo karantenski ukrepi za metropolo veljali 14 dni. "Sedaj odpraviti omejitve in imeti potem eksplozijo novih primerov bi bilo najslabše za Auckland in naše gospodarstvo," je povedala.
Število potrjenih okužb je v petek naraslo s 13 na 30. Okužene so namestili v posebne oddelke za preživljanje karantene, enega bolnika zdravijo v bolnišnici. Skoraj vse nove okužbe so potrdili v povezavi z družino, pri kateri so potrdili prvi primer. Za enega okuženega pa še preverjajo stik. Glede na analizo seva virusa je ta drugačen od tistih od začetka pandemije. To pomeni, da gre za nov vnos v državo, je pojasnila Ardernova. Glede na trenutne raziskave žarišče ni povezano s kakšnim od primerov potnikov, ki so v karanteni.
V Aucklandu so zaprte šole in vse nenujne trgovine in storitve. Prebivalce so pozvali, naj ostanejo doma. V drugih delih države pa so prepovedani dogodki z več kot sto ljudmi.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.