Kot je na dopoldanski izjavi za javnost povedala vodja svetovalne skupine za covid-19 pri Ministrstvu za zdravje (MZ) Mateja Logar, ukrepi ostajajo takšni kot v prejšnjem tednu. O zapiranju oziroma omejevanju gospodarskih skupnosti včeraj niso govorili, saj so glavni vir okužb prenosi doma, v službi in v vzgoji in izobraževanju, je pojasnila. Zato so včeraj predlagali le promocijo dela od doma, cepljenja in poostren nadzor nad PCT-pogojem v javnem prevozu.
"Nič takega se ne spreminja, ni bilo pa pričakovanj od ministrstev, da bi se kaj sproščalo," je dejala.
Po njenih besedah so se v strokovni skupini sicer pogovarjali o tem, da bi bo omejili predavanja na fakultetah, a so ugotovili, da univerze v trenutni situaciji okužbam kar dobro sledijo. Tako študija na daljavo za zdaj ne bodo predlagali, če bi se razmere začele stopnjevati, pa bi predlagali omejitev samo za predavanja.
Glede na izkušnje s terena pa bodo po njenih besedah vlado opozorili, da potniški promet slabo izvaja nadzor nad spoštovanjem pogoja PCT, in da število ljudi pogosto presega omejeno kapaciteto.
Tudi Poklukar ne pričakuje dodatnega zaostrovanja ukrepov
Tudi minister Janez Poklukar je pred sejo vlade dejal, da glede na sredino srečanje strokovne skupine za covid-19 danes praviloma ne bodo sprejemali "nobenih drastičnih ukrepov", temveč bodo "trdno nadaljevali z že dogovorjenimi". Prav tako po njegovih besedah noben odgovor s tujimi državami za pomoč pri oskrbi covidnih bolnikov še ni dokončen.
Minister za obrambo Matej Tonin je namreč v sredo po srečanju z italijanskim kolegom Lorenzom Guerinijem zapisal, da sta se dogovorila, da bo italijanska vojska Sloveniji pomagala s 30 zdravniki in medicinskimi sestrami.
Kot so danes dodatno pojasnili na ministrstvu za za obrambo, sta ministra sta ob začetku pogovorov izmenjala informacije o trenutnem stanju glede okuženih bolnikov in boju proti covidu-19. Tonin je ob tem italijanskega kolega zaprosil za pomoč z zdravstvenim osebjem. Minister Guerini je po navedbah obrambnega ministrstva dejal, da na podlagi italijanskih izkušenj razume trenutno situacijo v Sloveniji in ponudil tovrstno pomoč."Ministra sta se tako dogovorila, da bo Sloveniji na pomoč priskočilo do 30 zdravstvenih delavcev italijanske vojske, ki se bodo pri delu v bolnišnicah pridružili moštvom Vojaške zdravstvene enote Slovenske vojske, ki že od začetka tedna pomagajo slovenskemu zdravstvu," so zapisali.
Na podlagi dogovora med ministroma bo slovensko ministrstvo za zdravje opredelilo, katere specialnosti zdravstvenih delavcev potrebujemo, o tehničnih podrobnostih pa se bosta nato dogovorila načelnika obeh vojsk. V Slovenijo bodo italijanski vojaki napoteni na podlagi veljavnega sporazuma o sodelovanju med obema vojskama, pri čemer bo Slovenska vojska zagotovila namestitev in prehrano italijanskih kolegov, so še dodali.
Ob tem je Tonin izrazil pričakovanje, da bi trenutni ukrepi, med njimi strožji nadzor pogoja preboleli, cepljeni, testirani (PCT) pomembno zmanjšali število okuženih in da bi posledično slovenski zdravstveni sistem zmogel sam poskrbeti za vse obolele, pa tudi tiste, ki se zdravijo na oddelkih intenzivne nege. Tonin je potrdil, da sta se s Poklukarjem danes pogovarjala tudi o možnosti zdravstvene pomoči drugih držav. "Vse je odvisno od same situacije," je pojasnil Tonin. Poudaril je, da si predvsem želi koordiniranega delovanja, "da ne bi imeli v enem trenutku preveč, v drugem pa premalo kadra".
Poklukar je danes spomnil, da se v luči zaostrenih razmer v slovenskih bolnišnicah in pomanjkanju kadra s številnimi, predvsem sosednjimi državami pogovarjajo o sodelovanju, a noben dogovor še ni dokončen.
Logarjeva je sicer že v torkovi oddaji 24UR ZVEČER pojasnila, da bi po predlogu skupine vaje in seminarji študentov v manjših skupinah in ob upoštevanju pogoja preboleli, cepljeni, testirani (PCT) še vedno potekale na fakultetah. Glede predloga uvedbe pogoja preboleli, cepljeni (PC) pa bodo po njenih besedah počakali na odločitev ustavnega sodišča. Slednje je namreč septembra zadržalo izvajanje določb odloka, ki je določal uvedbo pogoja PC v državni upravi. K sprejetju odločitve je sodišče v ponedeljek pozval tudi predsednik vlade Janez Janša.
Ob tem je napovedal, da bodo dodatni ukrepi zagotovo potrebni. Kako radikalni bodo, je odvisno od tega, kako se bodo uveljavljali že sprejeti ukrepi. Sprejeti ukrepi na nekaterih področjih po njegovi oceni že delujejo.
Strokovna skupina bo vladi prav tako predlagala ukrep delo od doma povsod, kjer je to mogoče. Na Portugalskem je bilo poleti, ko je prišlo do poslabšanja epidemiološke situacije, po besedah Logarjeve delo od doma v veliki meri sprejeto kot pomemben ukrep. "Sploh če gledamo, da so okužbe na delovnem mestu na drugem mestu po okužbah znotraj družine v zadnjih tednih," je povedala Logarjeva.
Na vprašanje, ali bodo vladi predlagali zaprtje države, je Logarjeva opomnila, da so se že več tednov v skupini pogovarjali tudi o tej možnosti. Po njenih besedah je poleg zdravstva treba upoštevati tudi druge dejavnosti, med njimi šolstvo, kulturo in gospodarstvo, ki omogoča financiranje zdravstva. Ob tem je Logarjeva poudarila, da idealne rešitve v tem trenutku ni. Po navedbah ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa bodo končni predlogi za vlado odvisni od stališč, podanih na zadnjem sestanku strokovne skupine, ki je zasedala v sredo zvečer.
KOMENTARJI (817)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.