Korona

Vlada sprejela uredbo o začasnih premestitvah javnih uslužbencev zaradi covida-19

Ljubljana, 23. 04. 2020 21.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, Ti.Š.
Komentarji
1

Vlada je izdala uredbo o izvajanju začasne premestitve javnih uslužbencev zaradi nujnih delovnih potreb, povezanih z epidemijo novega koronavirusa. Tako bo v času epidemije mogoče hitreje izvesti začasne premestitve med delodajalci v javnem sektorju, ne da bi bili javni uslužbenci zaradi premestitve v slabšem položaju.

Javnega uslužbenca bo mogoče premestiti le na delovno mesto, za katero ta izpolnjuje predpisane pogoje in če je delo na tem delovnem mestu sposoben opravljati.
Javnega uslužbenca bo mogoče premestiti le na delovno mesto, za katero ta izpolnjuje predpisane pogoje in če je delo na tem delovnem mestu sposoben opravljati. FOTO: iStock

Vlada je tako na današnji dopisni seji izdala uredbo, s katero želi zagotoviti nemoten delovni proces in javne storitve v času epidemije. Začasna premestitev javnega uslužbenca bo interventni, začasni ukrep, ki prispeva k zagotavljanju nemotenega delovnega procesa pri istem ali drugem delodajalcu v času epidemije, ko lahko pride zaradi okužb, bolezni ali preobremenjenosti do kadrovskih težav, kar bi vplivalo tudi na delovni proces.

Javnega uslužbenca bo mogoče premestiti le na delovno mesto, za katero ta izpolnjuje predpisane pogoje in če je delo na tem delovnem mestu sposoben opravljati. Prav tako se ga bo lahko premestilo le na delovno mesto, za katero se zahteva enaka vrsta in raven izobrazbe, kot se zahteva za opravljanje dela, za katerega ima ta javni uslužbenec sklenjeno pogodbo o zaposlitvi.

Premeščeni javni uslužbenec bo v času, ko bo delal pri drugem delodajalcu, upravičen do plače za delo, ki ga opravlja, in druge pravice iz delovnega razmerja. Če pa je pri svojem delodajalcu imel zanj ugodnejšo plačo in druge pravice, mu bodo pripadale zanj ugodnejše pravice.

Plačo bo javnemu uslužbencu še naprej izplačeval njegov delodajalec. Delodajalec, h kateremu je javni uslužbenec začasno premeščen, pa bo nastale stroške povrnil delodajalcu javnega uslužbenca.

Premeščen, tudi če se s tem ne bi strinjal

Glede na uredbo bo delodajalec javnega uslužbenca lahko premestil tudi, če se ta s premestitvijo ne bi strinjal. Začasne premestitve ne pridejo v poštev za starejše delavce, nosečnice in doječe matere, uslužbence na bolniški ali negi, na materinskem, očetovskem ali starševskem dopustu. Prav tako ne bo mogoče začasno premestiti javnega uslužbenca, ki je začasno odsoten zaradi zagotavljanja varstva otrok, javnega uslužbenca, ki dela s krajšim delovnim časom ali če je invalid.

Javnega uslužbenca ne bodo smeli premestiti k drugemu delodajalcu, ki je od njegovega kraja bivanja oddaljen več kot 50 kilometrov.

Uredba sledi tudi načelu, da javni uslužbenec, ki bi bil začasno premeščen, zaradi tega ne sme biti v slabšem položaju.

Začasna premestitev k drugemu delodajalcu bo dopustna najdlje do 31. maja z možnostjo podaljšanja do 30. junija.

V zadnjem času so se v stiski znašli predvsem v domovih za starejše, kjer so se pojavila žarišča okužbe, ne le med oskrbovanci, temveč tudi med zaposlenimi. V dom starejših v Šmarju pri Jelšah so tako na pomoč prišli zdravstveni delavci iz celjske bolnišnice in zdravstvenega doma.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot22
23. 04. 2020 21.52
+3
Vlada nehajte nam lagat!