Vlada je sprejela spremembe Odloka o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo covid-19. Med izjeme od izpolnjevanje pogoja PCT so vključili vse poštne pošiljke (Pošta Slovenije in paketni distributerji kot DHL, DPD, GLS ...) in prevzem blaga v dostavi. To pomeni, da morajo izvajalci omenjenih storitev izpolnjevati pogoj PCT, za uporabnike oziroma potrošnike pa pri prevzemu blaga in poštnih pošiljk v dostavi ta pogoj ni potreben, razen za prevzem v poštnih poslovalnicah.
Sindikat poštnih delavcev (SPD) se je sicer že v prvi polovici novembra pridružil Sindikatu delavcev prometa in zvez Pošte Slovenije pri opozorilih na težave in stiske, s katerimi so se zaradi dodatnih omejitev in ukrepov ob preverjanju pogoja PCT na terenu soočali poštni delavci. V sindikatu so priznali, da so delavci v praksi odklanjali in kršili odlok vlade, ki od njih zahteva, da bi morali pri vročanju priporočenih in paketnih pošiljk pri strankah preverjati, ali izpolnjujejo PCT-pogoj. To bi namreč bistveno podaljšalo njihov delovni čas, ki se konča, ko opravijo dostavo vseh pošiljk. Sindikat poštnih delavcev je prevzel vso odgovornost za to odločitev, dejali so tudi, da bodo delavcem nudili potrebno pravno zaščito. A kot kaže, to zaradi novih sprememb odloka ne bo potrebno.
Odlok jasneje določa še, da med obšolske dejavnosti štejemo tudi obiskovanje glasbene šole. Samotestiranje, ki ga izvajajo učenci, dijaki in študenti, se šteje tudi za izpolnjevanje pogoja PCT pri kolektivnem uresničevanju verske svobode. Poleg tega je testiranje v domačem okolju določeno za otroke, ki so zato, ker doma nimajo ustreznih razmer, nameščeni v vzgojne zavode.
Brezplačni HAT-testi le za osebe s prebivališčem ali delodajalcem v Sloveniji
Dodano je, da imajo pravico do presejalnega testiranja s testi HAG pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti v breme sredstev državnega proračuna le osebe, ki imajo začasno ali stalno prebivališče v Republiki Sloveniji oziroma so zaposlene pri delodajalcu s sedežem v Republiki Sloveniji oziroma so diplomatski predstavniki v Republiki Sloveniji.
Zunanje sejemske dejavnosti morajo biti ograjene
Območje sejemske dejavnosti na odprtih površinah (premične stojnice v nizu ali skupini) mora biti ograjeno tako, da pristop nanj ni mogoč mimo uradnega vhoda. Vhod in izhod morata biti ločena. Ob vhodu v lokal ali na prostor, kjer se izvaja gostinska dejavnost strežbe jedi in pijač, mora biti na vidnem mestu objavljeno dovoljeno največje število hkrati prisotnih oseb v lokalu ali na prostoru. Pod temi pogoji je dovoljeno izvajanje gostinske dejavnosti strežbe jedi ali pijač na sejemskih prireditvah na odprtih površinah in na zunanjih premičnih stojnicah.
Odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.