V Združenju gluhoslepih Slovenije DLAN smo se pogovarjali s sekretarko in strokovno vodjo dr. Simono Gerenčer Pegan, ki je poudarila, da se kljub socialni izolaciji v tem času delo z gluhoslepimi ni ustavilo. Pri delu z njimi se je najtežje držati vseh navodil, ki veljajo za čas pandemije, kar vključuje uporabo mask in primerne razdalje – vse to je skoraj nemogoče, ker osebni asistenti berejo članom tudi iz ust, za komunikacijo pa uporabljajo posebne znake, ki jih pišejo na dlani. In kako razložiti nekomu, ki ne vidi in ne sliši, da je na pohodu bolezen in da s pravilnim ukrepanjem lahko preprečimo okužbo?
Ljudi, ki že vse življenje živijo v izolaciji, v popolni temi in tišini, ki imajo stik le z majhnim krogom ljudi, je zdaj še bolj strah. Bojijo se, da bi se okužili in se popolnoma zapirajo vase, ne upajo iz sob, stanovanja, odločili so se za popolno samoizolacijo. Zato osebni asistenti Združenja Dlan težko pridejo do njih, težko komunicirajo z njimi, ponekod je tudi svojce strah in ne želijo imeti kontakta z nikomer v tem obdobju. Po drugi strani pa so ljudje z gluhoslepoto v velikem stresu, ker se bojijo, kako bo z njimi, ali jim bo kdo sploh še kdaj pomagal. Težko jim razložijo, da je to le predhodno obdobje.
Zato se v združenju DLAN trudijo, da osebni asistenti redno opravljajo svoje delo pri uporabnikih, o morebitnih težavah obveščajo strokovno službo združenja. Strokovna služba je vedno dosegljiva in nudi potrebno pomoč, tako osebnim asistentom kot tudi uporabnikom. Vse člane skušajo dnevno spodbuditi, da jim sporočajo svoje počutje. Njihove odzive objavljajo dnevno na spletni strani in FB strani.
Tokrat smo obiskali, čeprav le po telefonu, Vinka Trinkhausa in osebno asistentko Iris Natašo Šebenik. Bili smo tudi pri Janku Plescu, predsedniku Združenja gluhoslepih Slovenije DLAN, z osebno asistentko Mileno Krizman.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.