Korona

Zdravniki si želijo začasne imunitete za kazenske in civilne tožbe ob epidemiji covida-19

Ljubljana, 19. 10. 2020 13.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Karmelina Husejnović, STA
Komentarji
173

Slovensko zdravniško društvo vlado poziva, naj vlada izvajalcem zdravstvenih storitev podeli imuniteto za kazenske in civilne tožbe za čas epidemije. Poudarjajo, da je zdravstveni sistem preobremenjen, bolezen pa premalo poznana in da lahko zdravniki in medicinske sestre "v stiski ob omejenih resursih reagirajo zmotno".

Zdravniki so opozorili na vpliv covida-19 na njihovo delo.
Zdravniki so opozorili na vpliv covida-19 na njihovo delo. FOTO: UKC Ljubljana

Na petkovi letni skupščini in kongresu Slovenskega zdravniškega društva so med drugim obravnavali tudi vpliv covida-19 na organizacijo zdravnikovega dela. Na njej so zdravniki s primarnega, sekundarnega in terciarnega nivoja z raznih zornih kotov predstavili spremembe, ki jih je povzročilo obravnavanje vse večjega števila bolnikov s covidom-19. Opozorili so na to, da primanjkuje zdravnikov in medicinskih sester, ter izrazili skrb, da bo ob trenutni dinamiki rasti števila obolelih kmalu premalo intenzivnih postelj z ustrezno izobraženimi timi. 

"Izkušnje iz sveta kažejo, da pride do večjih varnostnih tveganj, ko so kapacitete zdravstvenih sistemov presežene, kar se nam trenutno dogaja v Sloveniji. Zdravniki in naši sodelavci so preobremenjeni, pojavlja se izgorelost, motiviranost upada in kljub delovanju v dobri veri narašča verjetnost, da vseh bolnikov ne bo možno niti optimalno niti pravočasno oskrbeti. Opravljanje zdravniškega poklica je poslanstvo in zdravniki se zavedamo svoje odgovornosti," so opozorili zdravniki. Ob tem so dodali, da bolezni še vedno ne poznamo dovolj in da učinkovitih zdravil in cepiv še ni na razpolago. 

Bojijo se, da bi jih lahko bolniki zaradi morebitnih napak ali zamud pri zdravljenju covida-19 tožili. "Zdravstveni sistem je bil podhranjen že pred epidemijo, zato lahko v stiski ob omejenih resursih reagiramo zmotno," pravijo. 

Vlado zato pozivajo, naj po zgledih iz tujine izvajalcem zdravstvenih storitev podeli začasno imuniteto za kazenske in civilne tožbe, ki bi lahko sledile nepopolni oskrbi v času izrednih zdravstvenih razmer. 

Zdravstveno osebje je preobremenjeno, pojavlja se izgorelost.
Zdravstveno osebje je preobremenjeno, pojavlja se izgorelost. FOTO: UKC Ljubljana

Zdravniki: Premagali bomo cunami, ki prihaja, saj druge možnosti ni

Kongresa se je udeležila tudi Bojana Beović s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja, ki je tudi vodja strokovne skupine za covid-19 na ministrstvu za zdravstvo. Opozorila je, da je obravnava bolnikov v situaciji, ko gre za novo bolezen in še ni trdnih smernic zdravljenja, za zdravnike posebno breme. Posledice covida-19 pa pa so tudi širše. Med njimi je omenila zapoznelo obravnavo drugih bolnikov, kar ima lahko dolgoročne posledice. Ker je epidemija v razmahu, stanje pa se bo še poslabševalo, je pozvala k solidarnosti in sodelovanju med zdravniki. Le na ta način bodo po njenih besedah lahko ustrezno obravnavali bolnike s covidom-19, pa tudi tiste z drugimi boleznimi, ki ravno tako potrebujejo takojšnje zdravljenje.

Predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, Tatjana Lejko Zupanc, je predstavila razmere na infekcijski kliniki. Opozorila je, da postelje, namenjene intenzivni negi, že v normalnih razmerah niso ustrezno kadrovsko pokrite. Klinika za infekcijske bolezni, denimo, je že ob vstopu v epidemijo trpela približno 30-odstotno pomanjkanje negovalnega kadra. Tako so na kliniki in v celotnem UKC uvedli številne prilagoditve dela.

Kako so se z epidemijo spopadli in se še spopadajo v UKC Ljubljana in UKC Maribor ter celjski bolnišnici, so predstavili strokovni direktorji Jadranka Buturović Ponikvar, Matjaž Vogrin in Franci Vindišar. Med drugim so izpostavili krizno vodenje in poudarili pomen sodelovanja. Buturović Ponikvarjeva je prepričana, da bodo v UKC Ljubljana, pa tudi drugod po Sloveniji, ta "cunami, ki prihaja", premagali, saj druge možnosti tudi ni. Želi pa si več sodelovanja in manj obtoževanja. Kot je dejala, so bili namreč, ko smo uspešno prišli iz prvega vala epidemije, deležni tudi obtožb in kritik, da niso poskrbeli za vse bolnike enako.

Težave so tudi na primarni ravni. Po besedah predsednice Združenja zdravnikov družinske medicine Danice Rotar Pavlič je že pred epidemijo primanjkovalo 350 specialistov družinske medicine, zdaj pa v primarnem zdravstvu delajo še precej več. Uvedene so bile številne spremembe. Kot je med drugim omenila, več ur dnevno jemljejo brise, kader je velikokrat razporejen v domove starejših, bistveno več pacientov pa se obrača na zdravnika prek telefona in e-pošte.

Poudarila je, da take obravnave, kot je bila nekoč, ne morejo več zagotoviti. Vsega enostavno ne zmorejo, rezerv namreč ni več, boli pa jih, če kdo to prikazuje kot lenobo in nesposobnost. Ob kontrolnih klicih zavoda za zdravstveno zavarovanje, s katerimi so preverjali, ali so ambulante odprte oziroma ali dvigujejo telefone, pa je dejala, da jih je takšen slabšalni odnos do njihove stroke prizadel.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (173)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Blond James
16. 01. 2021 18.05
Kokain prevažajo iz centrov za odvzem brisov
Blond James
16. 01. 2021 18.04
Prirejanje diagnoz za večje zaslužke zavarovalnicam
GRoman
21. 10. 2020 09.55
+1
Zdravniki rabijo imuniteto v teh kriznih časih, ker je toliko nakupov opreme in vsega.. si bodo bajte iz tega gradil
feniks46
20. 10. 2020 20.46
+6
Za zločine proti človeštvu hihče nima imunitete, tak primer ne zastara.
tekha
20. 10. 2020 17.29
+4
Pri tem "smrtonosnem virusu" se je izkazalo da je velika vecina zdravnikov pokvarjenih in da nas lazejo zaradi lastne koristi (7 mesecev dvojno placanega dopusta). Ni jih brigalo v kaksih stiskah (dusevnih, matrijalnih) je slovesko ljudstvo, 2 milijona ljudi. Bogi otroci doma, brez stikov s sosolci prijateljii, starimi starsi, sola na daljavo in kot pika na i v soli z maskami. Za to bodo odgovarjali, izdajalci.
balon200
20. 10. 2020 08.12
+5
Zločincem, ki so zaradi svojih koristi zavajali in ustrahovali ves svet bo sojeno. Brez milosti. Ve se kateri so to. Prisiljeni smo gledati, poslušati in ubogati teror teh psihopatov vsak dan.
nightangel
19. 10. 2020 20.01
+14
Zdaj bi pa oni imeli imuniteto,ko so videli da je vrag šalo vzel, dokler je šlo,so pa lagali in paktirali z hudičem. Ne bo šlo to tako zlahka,naj vsaj enkrat odgovarjajo za laži.
markym77
19. 10. 2020 19.35
+10
Saj so ze zdaj imeli imuniteto. Ceh je vedno z njimi potegnil, zelo redko z oskodovancem.
AxisDeus
19. 10. 2020 19.31
+13
Torej, če povzamem Slovensko zdravniško društvo: "če morem v izrednih razmerah delati več, potem se moja sposobnost delanja napak, slabih odločitev in morebiti neprimernega odnosa povsem izniči, te so slučaj, napaka v delovnem procesu, svojci ali bolnik se morajo sprijazniti, da so kolateralna škoda in da moramo gledati le na "širše dobro.", pa kakršno naj to že je. Drage gospe, in gospodje, če mislite resno, potem me je globoko sram za vas. Pa še PS: Nihče ni obtožen, če zdravi po protokolu. Obtožen je, če bi moral zdraviti po nekem protokolu, pa ni, bodisi zato, ker ni prepoznal očitnega, čeprav se to od njega pričakuje ali pa se zavestno odločil (iz kakršnega koli razloga), da bo šel mimo njega, sicer se konča že pri vlogi.
krmeki
19. 10. 2020 19.08
+15
Želijo biti brez odgovornosti, plače bi imeli pa najmanj enake oz. zahtevajo še višje. Noro
TEDO84bv0MEDO
19. 10. 2020 19.05
+15
Jasno, da zdravniki hočejo zaščito, ker sedaj ne delajo NIČ in pričakujejo, da jih bomo šli vsi tožit!!
arctic
19. 10. 2020 19.20
-5
Potem še nikoli nisi bil pri zdravniku v svojem življenju? Saj itak ne naredijo nič, kajne?
felix59 drugič
19. 10. 2020 19.04
+11
Ta je pa dobra , s podelitvijo imunitete bi skrbeli samo še za domače in prijatelje , za vse ostale bi se jim sladko je. . . .
tedber
19. 10. 2020 18.54
+8
Ravno to hoče vlada doseči; toralno nezadovoljstvo z zdravstvom, da bi ga lahmo potem sprivatuzurali eni malo bplj počasni zdravniki pa to podpirajo ker vidijo samo denar ne pa vseh negativnih plati tega; da bo treba šklnino plačat 20000 eur letno po tamalem, da če te kdo toži lahko zaprwš prakso pa samo še moliš da boš imel naslednji dan za preživetje...to pa je tako ko gredo ljudje v poklic za denar in famo namesto s srcem
LOS - T
19. 10. 2020 18.54
+6
A bomo jutri po deveti uri kaj ploskal na balkonih zdravnikom? Sam vprašam, če že kdo ni?
tedber
19. 10. 2020 18.50
+21
Že tako njihove malomarnosti nihče ne toži, ker so tako zaščiteni, da več plačaš za odvetika kot dobiš za škodo! Ampak to pa samo zato ker je vse javno; ne zavedajo se kako hitro bi bili ob vse če bi bili privat in jim nihče ne bi ščitil ta zadnje! Ja melu bi privat prakse pa zaston študirali! Toliko primerov poznam med drugim tudi v družini, ko so na celi črni zafurali diagnoze(ki so jih potem morali tisti na urgenci popravljat-ja tistu si res zaslužijo več, vključmk s sestrami) pa jih nismo tožili. Edini razlog zakaj je medicina kaj vredna in dobro plačana je zaradi odgovornosti! Meni kot veterinarju ne bo nihče dal take plače pa čeprav sem bolj usposobljena na področju medicine kot zdravnik, ki se je specializiral samo za eno vrsto, en specifičen del telesa. Ampak tudi nimam tolikšne odgovornosti in se tega zavedam. Halo a se jim je odpeljalo.
plejadanka
19. 10. 2020 18.50
+11
Je rekla ena študentka medicine, da so jih najprej naučili slednje.. Zdrav pacient, je izgubljen denar. Če se je zlagala ona, sem se tudi jaz.
melhijad1
19. 10. 2020 18.48
+20
kaksna imuniteta?cesa vas je pa strah??
plejadanka
19. 10. 2020 18.47
+18
Nemčija, Francija, Srbija toži takoimenivane kovid teroriste... Poiščite na spletu. Tega tukaj ne boste prebrali. Mila Aleckovic poroča o tem. Gadno bo. V Franciji aretirali takoimenovani stožer.. Hehehe.. Ajde, admin, hitro zbriši
plejadanka
19. 10. 2020 18.47
+3
kolbek460
19. 10. 2020 18.43
+5
Zdravnike vse na borzo ,ljudje ki imajo težave z kovidom pa vozit v Avstrijo ali Italijo ,
++dobro jutro++
19. 10. 2020 18.41
+12
potem lahko ukinejo tudi obvezno zdravstveno zavarovanje, zakaj bi pa plačevali, itak ne boš dobil ustrezne oskrbe, če že jo boš dobil. banda
DemokracijaMolka
19. 10. 2020 18.43
-4