Predsednik stranke Lipa Sašo Peče je na današnji novinarski konferenci dejal, da bodo njihovi poslanci v mandatnem obdobju 2008-2012 hiperaktivni. Zatrdil je, da v predvolilnem času spremljajo soočenja in obljube strankarskih prvakov, da jih bodo pozneje "lahko držali za jezik". Predsednik stranke je prepričan, da bo Lipa ostala to, kar je zdaj.
Po besedah Pečeta bodo poslanci Lipe v prihodnjem sklicu parlamenta še vedno odpirali teme, pred katerimi si ostali poslanci zatiskajo oči. "V bližnji prihodnosti ostaja odprtih še veliko vprašanj, ki jih je potrebno postaviti," je prepričan Peče.
Že v prvih mesecih po volitvah nameravajo po Pečetovih besedah poslanci Lipe vložiti novelo zakona o davku od dobička pravnih oseb. Ta davčni vir je po njegovo potrebno prepustiti lokalnim skupnostim, ki se lahko same odločijo o načinu pobiranja davka. Napovedal je tudi, da bodo poslanci Lipe po volitvah vložili novelo zakona o dohodnini z večjim številom dohodninskih razredov.
Povedal je, da pripravljajo posebne aktivnosti za povečanje uspešnosti boja zoper spolno nedotakljivost. Po Pečetovih beseda nameravajo ukiniti obvezno članstvo v zbornicah in vpeljati prostovoljno. Posebno pozornost bodo namenili tudi zaščiti živali, je še dejal.
Neoliberalen pristop napačen
Vodja poslanske skupine Lipa Barbara Žgajner Tavš je poudarila, da so njihovi poslanci v aktualnem mandatu vložili več kot 600 poslanskih vprašanj in pobud. Prepričana je, da je ideja neoliberalnega pristopa k razvoju družbe napačna. Kot je dodala, so se poslanci Lipe zavezali, da bodo gradili na politiki socialnega kapitalizma. Napovedala je, da bodo v naslednjem mandatu uveljavili spremembe, ki bodo preprečevale podeljevanje državnih sredstev zasebnim šolam in univerzam. "Zavzemali se bomo za gradnjo države blaginje," je zatrdila.
Žgajner Tavševa meni, da je v Sloveniji potrebno uvesti tudi družinska sodišča, varuha otrokovih pravic in poseben resor za socialo.
Obtožbe na račun stranke Lipa
Na vprašanje o obtožbah vodje pisarne poslanske skupine Lipa v odstopu Dejana Kaloha je Peče odgovoril, da se morajo nekateri navaditi, da tudi v volilni kampanji veljajo določena pravila komunikacije. Izrazil je prepričanje, da "bodo državljani sami znali presoditi, kako nizka je letošnja volilna kampanja".
Kot je znano, je Kaloh v četrtek na Policijski upravi Maribor podal prijavo zaradi suma ogrožanja varnosti zoper poslanca Lipe Boštjana Zagorca in za sum ponarejanja listin zoper neznano osebo. Po Kalohovih navedbah je namreč dokument, ki ga je 9. septembra na izredni seji v DZ o nakupu oklepnikov pokazal Peče in ki naj bi dokazoval udeležbo premiera Janeza Janše pri orožarskih poslih v začetku devetdesetih let, ponaredek. Peče je zanikal, da bi ponaredil dokument.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.