Kot bi naš narod ne trpel dovolj pod okupatorjem, smo si s povojnimi poboji globoko rano zadali še sami, je v slavnostnem govoru na nocojšnji državni proslavi ob 70. obletnici konca druge svetovne vojne poudaril predsednik državnega zbora Milan Brglez. Izpostavil je tudi pomen upora zoper okupatorje.
Po Brglezovih besedah v dneh, ki so sledili osvoboditvi, "na žalost nismo bili priča samo veselju in radosti, ampak tudi gnevu, srdu in sovraštvu, ki so vodili do dejanj, ki so še danes neopravičljiva in zavržna". Spomnil je, da po državi obstaja okoli 600 prikritih povojnih grobišč, v katerih ležijo posmrtni ostanki pobitih v mesecih po koncu druge svetovne vojne.
"Sedemdeset let pozneje je zadnji čas, da pokopljemo naše mrtve. To od nas ne zahteva le naša zgodovina in civilizacija, katere del smo, temveč tudi dejstvo, da smo ljudje," je dejal Brglez. Pri tem je opozoril na nujnost zavedanja, kaj svoboda sploh je: "Svoboda je to, da zmoremo spoštovati različnost, predvsem pa je svoboda to, da smo odgovorni za svoja dejanja."
Fantje in dekleta, ki so se po Brglezovih besedah odzvali klicu domovine in se pridružili partizanskemu gibanju, pri tem niso iskali nobenih časti ali medalj. V boj zoper okupatorje so šli iz ljubezni do domovine in za svobodo, iskreno in z najplemenitejšimi nameni, je dejal.
"Za domovino in njeno preživetje so bili pripravljeni plačati tudi najvišjo ceno - dati lastno življenje. To je tisto zgodovinsko dejstvo, ki ga ne smemo nikoli pozabiti," je poudaril predsednik državnega zbora. Dodal je, da je naša zgodovina polna zgledov, kako smo se zoperstavili tistim, ki so nam svobodo hoteli vzeti.
"Žrtve naših junakov tako niso bile zaman. Vsi, ki so dali svoja življenja, najsi bo v prvi svetovni vojni, katere stoletnico začetka smo obeležili lani, ali v drugi, katere konec obeležujemo letos, ali pa v osamosvojitveni vojni, ki smo jo bili leta 1991, so naši narodni junaki in junakinje," je izpostavil Brglez.
Poleg predsednika državnega zbora so se proslave ob 70. obletnici konca druge svetovne vojne udeležili tudi predsednik republike Borut Pahor, premier Miro Cerar, predsednik državnega sveta Mitja Bervar ter nekateri ministri, poslanci, državni svetniki in predstavniki političnih strank.
Nocojšnjo proslavo v ljubljanskih Križankah je bogatil raznolik kulturni program z naslovom Objemi me, svoboda. Začetek slovesnosti so naznanile topovske salve z ljubljanskega gradu.
KOMENTARJI (244)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.