V petek, 16. marca, so zaradi ropa sefov SKB leta 2005 odvzeli prostost 34-letnemu Ljubljančanu in 31-letniku iz okolice Ljubljane, ki je bil varnostnik pri družbi PCA, ki je takrat varovala trezor. Nihče od njiju še ni bil kaznovan, enega so obravnavali v predkazenskem postopku. Z mednarodno tiralico iščejo še 28-letnika iz okolice Ljubljane, tudi slovenskega državljana, ki je v tujini. Skupno je pet osumljencev.
Dva sta v priporu
Prijeta naj bi bila 34-letni Ljubljančan Dejan Vidmar, ki so ga prijeli v petek na letališču Prečna pri Novem mestu, drugi pa naj bi bil po neuradnih podatkih 31-letni Sašo Nose, ki naj bi bil v času ropa v SKB sefih varnostnik.
Preiskovalna sodnica je včeraj za oba aretirana odredila pripor zaradi begosumnosti, nevarnosti vplivanja na priče in udeležence, uničenja dokazov in ponovitvene nevarnosti. Obramba se namerava pritožiti zaradi pripora, odvetniki trdijo, da so osumljenci nedolžni.
Odvetnik Noseta Gorazd Fišer je potrdil, da je zoper sklep o priporu vložil pritožbo. Pojasnil je, da je bi v primeru zavrnitve te pritožbe, lahko vložil še zahtevo za varstvo zakonitosti, ves čas pa ima obramba pravico predlagati odpravo pripora ali nadomestitev tega ukrepa z milejšim ukrepom. Sicer pa je po besedah Fišerja njegov varovanec pri preiskovalni sodnici najprej podal svoj zagovor nato pa odgovoril tudi na vsa vprašanja.
S sodišča so sporočili, da so kriminalisti v nedeljo, 18. marca, sicer podali kazenske ovadbe zoper pet osumljencev, tri znane in dva še neznana. Vsi so osumljeni ropa, za kar je po starem kazenskem zakoniku zagroženih 10 let zapora.
Večino nakradenega je šlo v tujino
Po petkovih aretacijah so v soboto opravili več hišnih preiskav, med eno so pri 34-letniku našli tudi šest slik Ivana Groharja, ukradenih 27. septembra 2007 na območju Železnikov, za kar ga bodo ovadili. Kot je danes pojasnil Branko Japelj, vodja Sektorja kriminalistične policije PU Ljubljana, je vrednost teh slik ocenjena na 210.000 evrov. Osumljenega bodo ovadili tudi zaradi domnevnega pranja denarja, za kar je zagrožena desetletna zaporna kazen. "Ta ovadba bo podana danes ali jutri, zadeve pa se ne nanašajo na slike, pač pa na gospodarsko družbo osumljenca," so še pojasnili predstavniki policije.
Kriminalisti medtem nadaljujejo delo, pri čemer sodelujejo s tujimi kolegi, tudi z Europolom. Na današnji skupni novinarski konferenci policije in tožilstva so povedali, da je eden osumljen neposredno izvršitve ropa, drugi je bil varnostnik v družbi, ki je varovala trezor.
Osumljence so prijeli po šestih letih in pol. Po zagotovilih kriminalistov je bila zahtevna preiskava, o čemer priča tudi podatek, da je samo ogled kraja dejanja potekal neprekinjeno skoraj tri dni. Poleg iskanja osumljencev so odkrivali tudi finančni tok nakradenega. Majhen del denarja je ostal v Sloveniji, preostali denar bi šel lahko za investiranje v nelegalne posle v tujini. Kriminalisti računajo, da bodo več o poti denarja izvedeli po aretacijah.
Tavčar: Vidmar ni bil varnostnik pri nas
Direktor varnostne službe PCA, ki je takrat varovala trezor SKB in ki danes ne obstaja več, Boris Tavčar je za 24ur.com povedal, da nima posebnih informacij o prijetju osumljencev, temveč je o aretacijah seznanjen iz medijev.
Na ugibanja, da so bili v rop vpleteni njihovi varnostniki, je odgovoril, da Vidmar ni bil nikoli zaposlen pri njih. Varnostnika, ki je bil v času ropa v trezorju in naj bi bil tudi med osumljenci, pa so z vsemi zahtevanimi pogoji zaposlili leta 2003, je povedal Tavčar. Po njegovih besedah ni odstopal od drugih zaposlenih. Po ropu je šel zaradi psihičnih posledic na dolgo bolniško, po kateri je dal odpoved, saj se je odločil, da ne bo več delal kot varnostnik.
Po ropu so kriminalisti z vsemi opravili razgovore in poligrafe. Sicer so bili varnostniki, ki so delali v trezorju, zelo dobro plačani, saj so imeli ene najvišjih, če ne celo najvišje dohodke med varnostniki v Sloveniji, je poudaril.
Privedba osumljencev pred preiskovalnega sodnika
Skrbno načrtovan rop
Kriminalisti so 1. novembra 2005 obravnavali storitev ropa. Med zbiranjem obvestil in ogledom kraja dejanja so ugotovili, da je 31. oktobra 2005 ob 22.32 na telefonsko številko SKB banke poklicala neznana oseba, ki se je predstavila z imenom in priimkom enega od najemnikov sefa, in najavila svoj prihod v trezor. Na omenjeni telefonski klic se je v prostorih trezorja javil varnostnik, ki je osebi povedal, da se lahko v poslovalnici oglasi malo pozneje.
Okoli 22.40 sta pred vhodna vrata v trezor prišla dva neznanca. Eden od njiju je pozvonil na domofon in se predstavil enako kot prej po telefonu, zaradi česar jima je varnostnik odprl vhodna vrata v predprostor trezorja, kjer je kodni čitalec. Moška sta pristopila do kodnega čitalca, eden od njiju je vtipkal kodo. Po pravilno vtipkani kodi so se odprla vrata v naslednji prostor trezorja.
Takoj po vstopu sta pristopila k odprtim vratom prostora, kjer sta bila varnostnika, hitro vstopila in ju onesposobila tako, da sta najprej v njiju naperila puške in jima ukazala, naj se uležeta na trebuh. Nato sta ju zvezala s samolepilnim trakom. Zatem sta v trezor spustila še preostale storilce, ki so se prej iz Pražakove ulice pripeljali v podzemno garažo z belim kombijem z nalepkami čistilnega servisa. Pripeljali so orodje in ga s plastičnima zabojnikoma za smeti na kolesih pripeljali v trezor.
V trezorju so najprej z varilnim aparatom izrezovali ključavnice na vratih sefov. Iz tako nasilno odprtih sefov so jemali plastične predale, katerih vsebino so ukradli. V sefe so vdirali tudi tako, da so vrata odpirali na vzvod z neugotovljenim kovinskim predmetom. Z vlamljanjem so nadaljevali do približno 5.10. Vlomili so v 428 sefov, v 29 sefov pa poskušali vlomiti. Ob približno 6. uri so neovirano zapustili trezor, še prej so s police v sobi varnostnikov vzeli ključe avtomobila kia sephia. Zatem so po isti poti iz prostorov trezorja po ploščadi prišli v garažno hišo do prej omenjenega belega kombija, v katerega so naložili ukradeno. Pobegnili so s kombijem in kio, ki je bila last enega od varnostnikov.
1. novembra 2005 ob 7.20 je ljubljanske policiste po telefonu poklical moški in sporočil, da v opuščenem kamnolomu na Orlah gori belo vozilo. Pri pregledu kamnoloma so ugotovili, da je nekdo zažgal kombi, na katerem so bile registrske tablice drugega vozila. Med pregledom ostankov zažganega vozila so ugotovili, da gre za kombi fiat fiorino, ukraden od 16. ure 17. oktobra 2005 do 6. ure 18. oktobra 2005 s parkirišča na Viču, registrske pa so bile ukradene na območju Domžal. Pred zažigom so nakradeno preložili v drugo vozilo in se odpeljali z njim, kio pa so odpeljali pod nadvoz avtoceste na Dolenjski cesti v Ljubljani, in sicer na Dolenjsko cesto v bližino Tržnice Rudnik, kjer so ga 1. novembra 2005 zapuščenega našli policisti.
KOMENTARJI (247)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.