Po okvirnih izračunih bi se avtomobili v vrednosti 10 tisoč evrov podražili za 300 evrov, tisti za 15 tisočakov bodo dražji za 800 evrov in tisti za 20 tisoč bi stali okoli 1200 evrov več, napoveduje poznavalec davkov Slavko Ažman iz Sekcije za osebna vozila pri Trgovski zbornici: ''Vseh teh 18 milijonov bo država nabrala na avtomobilih, ki jih Slovenci največ kupujemo."
Leta 1959 je bilo v Sloveniji le 10.000 avtomobilov, že deset let kasneje 100.000, leta 2007, pa smo dosegli magično mejo milijon vozil. Po podatkih Eurostata slovenska gospodinjstva v Evropski uniji namenijo 16,9 % izdatkov za prevoz in to nas uvršča v sam vrh lestvice. Martin Bajželj s Statističnega urada potrdi, da stroški za transport v Sloveniji že več let naraščajo: "Ta delež se je kar precej povečal; tam nekako s 15 % smo zdaj prišli na 20 % in to je praktično največji delež naših izdatkov."
Glede na povprečno slovensko plačo in podatke o izdatkih bi lahko sklepali, da v naši deželi častimo avtomobile. Ne smemo pa pozabiti, da smo Slovenci z avtomobilom povezani že od leta 1909, ko smo dobili prvi avtomobilski klub, izpostavlja avtomobilski novinar in vloger Ciril Komotar: ''Smo tehnični narod, okoli 30.000 državljanov dela za potrebe avtomobilske industrije.''
Nedvomno so številni vozniki osebno povezani z vozilom in verjetno ste že slišali za kliše, povej mi, kaj voziš, in povem ti, kdo si.
Celoten prispevek si lahko ogledate na Voyo.
KOMENTARJI (332)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.