Na petkovih protestih so ljudje jezno izrazili nestrinjanje s strankami, ki so šle z njim v koalicijo, potem ko so na volitvah nastopile z izjavami, da z Janezom Janšo ne bodo sodelovale.
Leta 1988 je na Roški cesti v Ljubljani pred vojaškim sodiščem na tisoče ljudi gojilo popolnoma drugačna čustva do Janeza Janše. Četverici, z Janšo na čelu, so očitali izdajo vojaške skrivnosti, sodilo jim je vojaško sodišče. V procesu četverici JBTZ jih obsodijo.
Nato - pot od komunista do pohodnika po poteh NOB, vojne za Slovenijo, večkratnega obrambnega ministra, ki ga Janez Drnovšek odstavi zaradi afere Depala vas. Nikoli ni bila pojasnjena orožarska afera, ko naj bi neznano kam poniknilo več milijonov dolarjev - v času Janševega ministrovanja.
Spor med Janšo in nekdanjim predsednikom države Milanom Kučanom pomembno sooblikuje politiko zadnjih 25 let. Leta 2004 mu končno uspe, da se na vrh slovenske politike zavihti tudi sam. Postal je predsednik vlade. Vmes se zgodi afera Patria. Pri nakupu finskih oklepnikov za slovensko vojsko. Finska Patria naj bi podkupila več ključnih ljudi, da bi pridobila posel pri prodaji oklepnikov za slovensko vojsko.
Janša je eden od spoznanih za krive, dobi dve leti zapora, potem pa Ustavno sodišče razveljavi sodbe okrajnega, višjega in vrhovnega sodišča in zahteva ponovno sojenje. Celoten proces Patria vmes zastara. Ko ga je ustavno sodišče spustilo na prostost, je pri svoji odločitvi med drugim upoštevalo tudi, da: "... je poslanec, ki je hkrati predsednik največje opozicijske stranke v državnem zboru, dobro delujoča opozicija pa je eden od temeljev demokracije."
Ko je njegovo premoženje pod drobnogled vzela protikorupcijska komisija, se je izkazalo, da se je njegovo premoženje nepojasnjeno povečalo za vsaj 210.000 evrov. Precej financiranja je bilo z velikimi količinami gotovine, o kateri pa ni znano, kdaj, kako in od koga jo je dobil.
Janša že skoraj tri desetletja sistematično gradi močno stranko. Kritike v stranki ali bolj priljubljene od njega je hitro izločil. O tem bodo zvečer v oddaji Preverjeno govorili Ivo Hvalica, Franc Čebulj in Peter Jambrek.
150 akademikov je podpisalo javno pismo proti vladi Janeza Janše zaradi:
- brezglave privatizacije podjetij, javnega šolstva in zdravstva,
- nesprejemljivega odnosa do politične in medijske kulture, saj se poslužuje odkrite retorike sovraštva ... svoja medijska trobila pa uporablja za propagando, širjenje ideologije, lažnih novic in teorij zarot, diskreditacij,
- neposrednih pritiskov na sodstvo,
- potvarjanja zgodovinskih dejstev, odnosa do NOB, rehabilitacije domobranstva, prisvajanja slovenske osamosvojitve, kar vse zlorablja v politične namene,
- nezakonitega financiranja svoje propagande iz tujih virov, ki so najtesneje povezani z avtoritarno vlado sosednje države ...
Celoten prispevek si lahko ogledate na Voyo.
KOMENTARJI (446)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.