Teritorialna obramba ni imela enega samega oklepnega vozila, a poveljnik vzhodnoštajerskih teritorialcev Vladimir Miloševič se je vseeno odločil, da že pred vojno vpokliče vse slovenske tankiste. "Zaradi tega, da ne bi mogla armada kakor koli vpoklicati tankistov," pripoveduje.
Ko je teritorialcem na Šentilju uspelo zajeti tanke, so jih lahko rezervisti takoj usposobili z opremo, kolikor so jih pač lahko. "Ker ni bilo merilnih naprav, so na cev dali križ," razloži Miloševič.
Ne samo tanki, pod Miloševičem so se lotili še bolj drzne ideje – helikopterja. "Sem dobil ustni ukaz, da helikopter, ki je ostal na deponiji pri Radencih, odpeljemo na varno. In tu so nastali problemi," pripoveduje poveljnik letalske enote TO Maks Vaupotič. Za prevoz sedemtonskega orjaka niso imeli opreme. A so se hitro znašli. Kot pripoveduje Franc Bratkovič, so se spomnili, da bi helikopter prepeljali s pomočjo traktorja. A pri tem se je pojavila nova težava – kako helikopter sploh pripeti na traktor? Bratkovič je tako izdelal poseben drog. Čeprav ni nikomur povedal zakaj, so bili vsi enotni. "Tako so mi želeli pomagati, da tega ne bom nikoli pozabil. Pomagati ta drog delati, najti material,“ se spominja Bratkovič.
Po besedah letalskega tehnika Emila Škrleca so morali narediti tudi pot do ceste, da so helikopter sploh lahko premaknili. Karavana je krenila na 20 kilometrov dolgo pot. "Ni bilo lahko, pa še streljalo se je po Sloveniji takrat. Mi smo malo tiho pričakovali, da ne bo kakšen jastreb priletel in nas presenetil,“ pravi Vaupotič. "Kaj če bodo iz Zagreba, saj Zagreb ni daleč, prileteli jastrebi in te pokosi neki rafal,“ se spominja Bratkovič.
A odprava je bila uspešna. Traktor je pripeljal na letališče. In za njim helikopter, ki so ga dobro skrili. "Čez nekaj dni po tistem ga je prišlo izvidniško letalo jugoslovanske vojske snemati, ker so vedli, da je nekje tu, ampak ga niso našli,“ pripoveduje Vaupotič.
Če je armadi ostal skrit helikopter, jim niso ostali zaplenjeni tanki – sodelovali so namreč v boju za karavlo. "To je bila prva uporaba tankovskih enot v teritorialni obrambi," razloži Miloševič. In to uspešna, saj se je stražnica kmalu za tem predala.
Manj srečna je zgodba s prvim slovenskim helikopterjem. Miloševič pravi, da je general Andrija Rašeta poklical sekretariat, da hočejo helikopter nazaj.
Armadi smo ga vrnili – no, en krak rotorja je ostal na tedanji tajni lokaciji, povedo. "Trenutno ima funkcijo za šank,“ je dejal Emil Škrlec. Šank, ob katerem pogosto obujajo tudi neverjetno zgodbo, kako so do njega prišli pred 20 leti.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.