Golf

Skoraj vsa tekmovanja do 2016 razdeljena

Ljubljana, 14. 08. 2012 11.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Potem, ko so pri Golf zvezi Slovenije uspešno pod streho spravili Mednarodno evropsko amatersko prvenstvo za ženske, so z mislimi že pri novih organizacijskih zalogajih. Bitka za pridobitev organizacije katerega izmed velikih tekmovanj ne bo lahka.

Čeprav je od konca Mednarodnega evropskega amaterskega prvenstva v Smledniku minilno že več kot 14 dni, čestitke za izjemno dobro organizacijo dogodka, še naprej dežujejo z vseh strani. Tudi s strani Evropske golf zveze (EGS), kar bi lahko predstavljalo dodaten impulz za v prihodnje, ko bi se lahko v deželi na sončni strani Alp vnovič zgodil kakšen odmevni dogodek. Pri Golf zvezi Slovenije verjamejo, da so pripravljeni tudi na večji organizacijski zalogaj od letošnjega organizacijskega vrhunca sezone, kljub vsemu pa dodajajo, da je vse skupaj močno odvisno od financ.

Gorazd Kogoj (desno) verjame, da utegne Slovenija v kratkem spet gostiti kakšno veliko evropsko tekmovanje.
Gorazd Kogoj (desno) verjame, da utegne Slovenija v kratkem spet gostiti kakšno veliko evropsko tekmovanje. FOTO: Damjan Žibert

"Čestitk in zahval iz tujine in Slovenije je bilo kar nekaj. Dokazali smo, da zmoremo in znamo izpeljati tekmovanja na najvišjem nivoju. Take so tudi ocene tujcev, ki ocenjujejo, da je bilo tekmovanje izpeljano na profesionalnem nivoju. Po vsakem končanem tekmovanju si vzamemo čas, razmislimo kaj je bilo dobro in predvsem kaj lahko izboljšamo v prihodnje. Vse je močno povezano tudi s finančnim vložkom, ki je pri nas tri do štirikrat manjši kot v tujini. V preteklosti smo gostili že kar nekaj podobnih tekmovanj, moje mnenje pa je, da je bilo to najbolje organizirano in izpeljano doslej. Tudi po zaslugi prostovoljcev G&CC Diners," pravi generalni sekretar Golf zveze Slovenije Gorazd Kogoj, ki je bil hrkati tudi prvi operativec dogajanja v Smledniku: "Delegati EGA (Evropske golf zveze) morajo po končanem tekmovanju napisati poročilo o tekmovanju, ki obsega kar veliko podrobnosti. To je potem izhodišče za dodelitev evropskih prvenstev posamezni državi v prihodnje. Med članicami EGA vlada velik interes za organizacijo evropskih prvenstev in iz aktualnega koledarja je razvidno, da so skoraj vsa tekmovanja do leta 2016 'razprodana'. S spremembo sistema tekmovanj od 2014 naprej (evropska ekipna prvenstva bodo ponovno na sporedu vsako leto – sedaj na dve leti) ostaja kar precej upanja, da pridobimo kakšno izmed teh prvenstev. Trenutno imamo neuradno za 2013 zagotovljeno eno prvenstvo, dokončno uradno odločitev pa bo EGA objavila v mesecu oktobru."

Urša Orehek je že v ZDA.
Urša Orehek je že v ZDA. FOTO: Damjan Žibert
V prihodnje še uspešnejši?
Glede na to, da se bo kar nekaj igralk in igralcev v prihodnje izobraževalo na univerzah onstran Atlantika, kjer praviloma zaradi popolne podrejenosti starodavni igri, le še napredujejo, bi lahko v prihodnje imeli še kakšnega predstavnika bliže samemu evropskemu vrhu. "Odgovor na vprašanje ni enostaven. Zavedati se moramo, da imajo tradicionalne golfske dežele v Evropi več vrhunskih tekmovalcev, kakor imamo v Sloveniji vseh članov oz. golfistov. Če bi samo enemu ali dvema uspel preboj med najboljše v Evropi, bi to pomenilo izjemen uspeh. Pravzaprav smo to doživeli letos v mladinski konkurenci do 16 let, saj je Ana Belac osvojila naslov evropske podprvakinje, ki bo v prihodnje po mojem mnenju krojila vrh evropskega ženskega amaterskega golfa. Spregledati pa ne smemo finančnega vložka, ki ga tuje zveze namenjajo za razvoj golfa. Ta je tudi do 20-krat večji. Samo nemška ženska reprezentanca ima denimo skoraj dva krat večji proračun kakor celotna slovenska golf zveza," dodaja Kogoj.

Nastja Banovec bo študirala na Škotskem.
Nastja Banovec bo študirala na Škotskem. FOTO: Mirko Kunšič

V ZDA drugače kot v Evropi
"Sistem univerzitetnega izobraževanja v Ameriki se bistveno razlikuje od evropskega. Skoraj vsi najboljši evropski tekmovalci in tekmovalke študirajo na ameriških univerzah in se vračajo v Evropo samo med počitnicami, odigrajo v Evropi pomembna tekmovanja in se vrnejo nazaj že sredi avgusta. Vse skupaj vpliva tudi na termine pomembnih evropskih tekmovanj, ki se odvijajo samo med začetkom julija in sredi avgusta. Tudi slovenski tekmovalci in tekmovalke odhajajo v Ameriko. V nekaj letih jih bomo imeli kar nekaj. To seveda podpiramo in smatramo, da je za njihovo nadaljnjo (poklicno) kariero to samo pozitivno, saj lahko na ameriških univerzah uskladijo študij z igranjem oz. treningom golfa," zaključuje Kogoj. Na univerzi Florida State je pred kratkim s študijem začela Urša Orehek, Nastja Banovec pa se seli na Škotsko, kjer bo študirala športno psihologijo. Zmagovalka Mednarodnega mladinskega državnega prvenstva v Moravskih Toplicah Katja Pogačar pa ima pred sabo še zadnji letnik srednje šole, nato pa se bo tudi ona preselila onkraj velike luže.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10