SLOVENIJA ODLOČA 2026

Triminutna seja DZ, predsednica ni predlagala mandatarja: kaj sledi?

Ljubljana , 05. 05. 2026 06.41 2 min branja 423

Izredna seja DZ

DZ se je na izredni seji seznanil z odločitvijo predsednice republike Nataše Pirc Musar, da v prvem krogu kandidata za mandatarja DZ ne bo predlagala. V sredo bo stekel drugi krog iskanja mandatarja, v katerem lahko v 14 dneh svojega kandidata poleg predsednika republike predlagajo tudi poslanske skupine ali najmanj deset poslancev. Seja je trajala vsega tri minute.

Pirc Musarjeva je pojasnila, da je po posvetih s poslanskimi skupinami ugotovila, da se večinska podpora ne izkazuje nikomur, kandidata za vodenje manjšinske vlade pa ne želi predlagati.

Izredna seja DZ
Izredna seja DZ
FOTO: Bobo

V dopisu predsedniku DZ Zoranu Stevanoviću je zapisala tudi, da se je med in po posvetovanjih z vodji poslanskih skupin pokazalo, da v tej fazi postopka ni spoštovanja in zaupanja, ki sta nujna za nadaljevanje poštenih posvetovanj. Po opravljenih posvetovanjih tudi ni prejela glasov, potrebnih za izvolitev novega predsednika vlade, relativni zmagovalec volitev, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, pa ji je dejal, da v teh okoliščinah soglasja za prevzem mandata ne more dati, je zapisala.

V sredo bo tako stekel drugi krog iskanja mandatarja, v katerem lahko svojega kandidata poleg predsednika republike predlagajo tudi poslanske skupine ali najmanj deset poslancev. Možni predlagatelji bodo imeli 14 dni časa za vložitev kandidatur, volitve pa se bodo opravile najprej 48 ur in najkasneje sedem dni po preteku roka za predložitev kandidatur.

V drugem krogu je pričakovati kandidaturo predsednika SDS Janeza Janše, ki si po spremembi zakona o vladi prizadeva za oblikovanje nove koalicije. Slednjo bo po napovedih oblikoval s strankami, ki so podprle spremembo zakona o vladi. Poleg poslancev SDS so za spremembe glasovali poslanci NSi, SLS in Fokus, Demokratov in Resnice, ki so tudi pri nekaterih drugih dosedanjih glasovanjih v DZ delovali usklajeno. Stranke so že uskladile vsebinska izhodišča za nadaljnja pogajanja.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI423

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bc123456
06. 05. 2026 08.48
PREDSEDNICA vsa čast , da ne podpiraš kriminalno novo vlado JANSHUA JANSA
Sixten Malmerfelt
05. 05. 2026 18.18
Kaj ima Jufka že 46 poslancev? Vprašujem za Sabino?
Veščec
05. 05. 2026 15.24
tri minute!kot pri boksu runda.a padal ni pa nč?,pa to
Misika1967
05. 05. 2026 15.23
Rdeci janez se ze slini po drzavni blagajni. Treba izraelce placat.
Petur
05. 05. 2026 13.54
je tako težko razumeti koga pooseblja in poveličuje SDS??tega ne more pokriti niti dober program..to je to...
zrela hruška
05. 05. 2026 13.54
se vam ni jasno, da sta radikalna levičarja jansari in Stefanovič. 😁😅
Omizje
05. 05. 2026 13.45
banda delomrneži takoj delat ne pa narod zafkavat
Dragica Cegler
05. 05. 2026 13.36
A ste že našli Goloba?
MladInPerspektiven
05. 05. 2026 13.53
"A ste že našli Goloba?", A ste že našli Goloba?, A ste že našli Goloba?,A ste že našli Goloba? 😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 a resno to je MAX domet desnih dejte skrite se v mišjo luknjo. Nisem LEVI niti DESNI vendar na LEVI strani resnično nimajo VEDNO in VEDNO ponavljajočih se BEDARIJ kakor da ne obstaja nič drugega za napisat. Ne maram Goloba vendar to kar vi desni pišete je za ljudi s "PRILAGOJENIM PROGRAMOM ŠOLE"
poper00
05. 05. 2026 15.01
Mladiperspektiven Dragica je med bistrejšimi v svoji sorti.A ne opaziš globino njenega pisanja?
Misika1967
05. 05. 2026 15.25
Goloba imas v hlacah,pa rdecega janeza tudi
Houdre
05. 05. 2026 13.33
Fuj od precednice
bojer
05. 05. 2026 13.39
... zakaj? Predsednica je omenila, da bo predlagala mandatarja, ki bo imel 46, in druga zadeva je kontaminacija ....
Omizje
05. 05. 2026 13.42
predsednica je javno izrekla da nebo podelila izraelskemu izdajalcu
poper00
05. 05. 2026 15.01
Houdre no napiši kaj bi morala narediti.Res me zanima.
igy02
05. 05. 2026 13.31
Nisem zasledil, če se je Golob privlekel z dopusta?
igy02
05. 05. 2026 13.29
Ne razumem, kj levaki nakladate. Predsednica države je ponudila mandatarstvo Golobu in ta je to zavrnil. Aja, spet je kriv Janša. Itak.
totigroti
05. 05. 2026 13.28
zdej so tisti usraneti iz demokratov in resnice dokazali, da niso za povezovanje z levo sredinskimi ampak izključno za radikalno desnico...laži ki so jih trosili da se z janšo ne bodo združevali so požrli...
25.maj
05. 05. 2026 13.43
niso za povezovanje z radikalno levico, zato ne siri laži
poper00
05. 05. 2026 15.08
25 maj zakaj pa so potem šli skupaj z komunistično SDS
2mt8
05. 05. 2026 13.27
Naši levičarji so enaki kot Orban. V rokah imajo kljub zamenjavi oblasti KPK, NPU, US, SDH, RTV + medije, sodstvo, energetiko, infrastrukturo, SOVO...
94001
05. 05. 2026 13.26
Musarjeva, udari po mizi pa zahtevaj, da ta otroški vrtec začne delati. A si predsednica al nisi??? A te imamo za okras?
Tho mp son
05. 05. 2026 13.34
Po pristojnostih JE ZA OKRAS , ampak ona niti za to ni primerna .
94001
05. 05. 2026 13.23
Težava ni v levih in desnih pa zgornjih in spodnjih. Težava je v tem, ker vsi kuhajo muli kot majhni otroci in iz inata nočejo sodelovati. Poslanci katerekoli stranke že, nekaj si zapomnite: MI SMO VAS IZVOLILI IN MATE, DA DELATE ZA NAROD. ČE SE MISLITE KUJAT IN DR.K.AT EDEN DRUGEGA ADIJOOOOOOO.
SpamEx
05. 05. 2026 13.19
Sem gledal zadnjič prvo sejo tega Zvonkota balonkota.... đizs kok je bogi očitno je že začel z zdravljwenjem svojih frustracij. to je njegov domet
gebo 1
05. 05. 2026 13.19
Janša bi moral položaj prdsednika vlade prepustit golobu in njegovim. Tko da bi Slovenija dokončno padla na kolena in se nebi več pobrale. Prehitele nas bodo pa vse balkanske države.
bojer
05. 05. 2026 13.24
... strinjam se s tvojim razmišljanjem, da bi moral Janša prepustiti vladavino nekomu drugemu. Razmišljaš tako, kot da je že vse povsem jasno. Ali res nimamo enega človeka, ki bi lahko pariral "velepolitiku"?
bojer
05. 05. 2026 13.16
Vedno pravim, da me moti opredeljevanje strank okoli sredine. V kolikor bi to res držalo, bi imeli močno pozicijo, ker je toliko levo ali desno sredinskih strank. In še malo provokativnosti, sredinske stranke, ne oziraje se na kateri strani so, bi morale najti skupne točke. Če so sredinske, posegajo bodisi na eno ali drugo stran in kot rečeno "na sredini" bi se mogle srečati.
Nidani
05. 05. 2026 13.14
Skrajno desna vlada bo temeljila na laži...Laž.si
BBcc
05. 05. 2026 13.18
Ni da ni ja.
Onxxx13
05. 05. 2026 13.24
Zakaj jo noče prevzeti vaš levi kekec?
BBcc
05. 05. 2026 13.59
Hoče. Ampak laž noče.
Tho mp son
05. 05. 2026 13.02
Predsednik(ca) bi moral biti nekdo , ki ima za sabo 40 let delovne dobe , prejema pokojnino in ne rabi še dodatne plače , niti varnostnikov saj je že od titovih časov to najbolj priljubljena oseba v Butalah . Pa v DZ bi ga morali izvolit !
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763