Slovenija

Peterle: Sklepi iz Soluna pričakovani

Ljubljana, 23. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Član predsedstva evropske konvencije Alojz Peterle je povedal, da so se voditelji EU na vrhunskem zasedanju minuli konec tedna v grškem Solunu bolj ali manj pričakovano odzvali na osnutek ustavne pogodbe, ki ga je pripravila konvencija o prihodnosti Evrope, zato so pričakovani tudi sklepi zasedanja.

Alojz Peterle
Alojz Peterle FOTO: POP TV

Evropski svet je osnutek potrdil kot dobro podlago za začetek dela medvladne konference, ki se bo začela oktobra letos, ker pa je konvencija pripravila eno samo besedilo in ne več opcij za posamezna odprta vprašanja, pa je v luči razprav iz Soluna moč pričakovati, da se bo konferenca letos tudi končala. To je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani poudaril slovenski poslanec in član predsedstva konvencije Alojz Peterle.

Kot je dodal Peterle, odzivi nekaterih evropskih voditeljev še puščajo odprte nekatere dileme, vendar pa, kot pričakuje, medvladna konferenca ne bo prinesla bistvenih sprememb osnutka ustavne pogodbe. "Morda bo prišlo do kakšnih izboljšav na temo delovanja Evropske komisije, tudi glede vprašanja odločanja s kvalificirano večino, mogoče tudi še do kakšne precizacije v zvezi s predsednikom Evropskega sveta, sicer pa mislim, da kaj posebnega ne kaže pričakovati," je pristavil Peterle.

Posebej je pozdravil dejstvo, da je bil Evropski svet "zelo pozoren" do držav JV Evrope. Po njegovih besedah se državam območja "obeta zelo partnerski oziroma pozoren odnos EU, ki bo uporabila zelo podobno pot individualnega oziroma partnerskega obravnavanja" kot je to primer v potekajoči širitvi.

Kar zadeva sklepno fazo dela evropske konvencije, je Peterle napovedal, da se bo na preostalih dveh plenarnih zasedanjih - predvideni sta za 4. ter za 10. in 11. julij - posvetila le še tehničnim vprašanjem, medtem ko vsebinskih zadev naj ne bi več obravnavala. Sicer se bo še pred plenumom sestalo tudi predsedstvo konvencije, ki bo zasedalo v četrtek, 26. junija.

Peterle je spregovoril tudi o zadnjem zasedanju delovne skupine za trajnostni razvoj pred dnevi v Rimu, ki jo je ustanovil predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Skupina naj bi poiskala odgovore na vprašanje, kaj naj bi bila vsebina oziroma kateri so tisti ključni skupni projekti, ki bi jih po uspešni uvedbi evra in izpeljavi potekajoče širitve v prihodnje razvijala EU. Kot je pojasnil, delovna skupina dela na podlagi "holistične paradigme" oziroma celovitega pristopa, kar pomeni, da skuša na vprašanja, kot so denimo gospodarska rast, varstvo okolja in sociala s poudarkom na trajnostnem razvoju, odgovoriti povezano in ne ločeno. Kot je še napovedal Peterle, naj bi skupina svoje poročilo predstavila konec leta.

SORODNI ČLANKI