Uspešnost kljub notranjim razprtijam
Ob prazniku državnosti je predsednik Kučan izrazil prepričanje in zadovoljstvo, da bo Slovenija na volitvah v Evropski parlament leta 2004 volila kot članica Nata. Ob tem pa je opozoril tudi na notranje razprtije, socialno stisko in sodne zaostanke, ki ovirajo državo na poti navzgor.

Država po njegovih besedah ostaja zavezana vrednotam, ki so jo vodile ob nastanku. Letošnje jesenske volitve, predvsem predsedniške, bodo sicer prinesle spremembe na političnem prizorišču, vendar pa je predsednik prepričan, da ne bodo vplivale na uresničevanje ciljev, ki si jih je Slovenija zadala ob osamosvojitvi.
Predsednik, ki je podroben pregled položaja v državi in razmišljanje o njeni prihodnosti strnil v osem točk, je veliko pozornosti posvetil prav mednarodnemu položaju Slovenije. V desetih letih od mednarodnega priznanja je po njegovih besedah država odgovorno izpolnjevala svoje obveznosti v mednarodni skupnosti, posebej v času članstva v Varnostnem svetu ZN ter z aktivnostmi v Jugovzhodni Evropi.
Na preizkušnji bo naša samozavest
V zvezi s pogajanji o vstopu v EU, je opozoril na velike razlike med kandidatkami, zaradi česar Slovenija pričakuje njihovo individualno obravnavo. Pri najzahtevnejših finančnih poglavjih, kjer prihajajo na dan realni interesi in "povsem legitimni nacionalni egoizmi" se je treba pogajati potrpežljivo, "vendar do meje naših realnih, celo eksistenčnih interesov". V konvenciji o prihodnosti Evrope pa bo imela Slovenija, kot je še opozoril, prvič kot suverena država možnost aktivnega soustvarjanja svoje prihodnosti znotraj evropske prihodnosti.
Ni bilo boljših alternativ
V zvezi z vključevanjem Slovenije v Nato pa je Kučan dejal, da so bile resno preučene tudi druge možnosti, vendar se je izkazalo, da ni dobrih alternativ. Zato se je država odločila, da svojo suverenost, identiteto in varnost zagotovi v zavezništvu. Kot njegova članica bo lahko skupaj z ostalimi članicami oblikovala novo vlogo zavezništva v spremenjenem svetu. Varnosti ni več mogoče zagotavljati unilateralno, je opozoril Kučan, ampak le v demokratičnih zavezništvih, kajti sodobne oblike ogrožajo čez meje držav in postajajo globalne. V globalnem svetu sta mir in varnost nedeljiva, nihče ni odvezan odgovornosti zanju.
Želimo imeti urejene odnose s sosedami
Slovenija še naprej sprejema svoj del odgovornosti za dobre odnose med državami nekdanje SFRJ ter odgovornost za ureditev razmer v jugovzhodnem delu Evrope, ne more pa nadomestiti odgovornosti, ki gredo drugim državam in mednarodni skupnosti, je opozoril predsednik. Predsednik je vnovič zagotovil tudi zavezanost Slovenije urejenim odnosom s sosednjimi državami, ki jih je označil kot prijateljske in dobre, odprta vprašanja pa se rešujejo v odkritem in stalnem političnem dialogu. Vendar pa v odnosih s Hrvaško po njegovih besedah ta dialog ni kontinuiran, čeprav bi bilo to najbolj normalno glede na težo dolga leta odprtih vprašanj, skupno pot v samostojnost in identičnost ciljev obeh držav glede umeščanja v mednarodni prostor.