Deset let se je o nacionalnem interesu govorilo bolj poredko, nato pa je duh ušel iz steklenice. Pravzaprav iz pivovarne. Vprašanje, ali pivovarno prodati tujcem, je preraslo v vprašanje, ali naj tujcem prodamo tudi banke. Ob alkoholu in denarju so se torej razvile razprave, ki jim odtlej ni videti konca.

Čeprav natančne in neizpodbitne definicije nacionalnega interesa ni rodila niti nedavna razprava v državnem zboru. Nacionalna stranka je sicer Boruta Pahorja in Milana Kučana pozivala, naj skličeta kar izredno sejo o nacionalnem interesu, rodila pa se je zgolj javna predstavitev mnenj v parlamentarnem gospodarskem odboru, v kateri so sodelovali predvsem poznavalci gospodarske teorije in prakse.
"Prizadevati si moramo, da iz zmagovalcev na regionalnem nivoju postanemo enakovredni igralci v evropskem prostoru," je povedal Janez Šuštaršič, direktor vladnega Inštituta za makroekonomske analize in razvoj. Njegovega mnenja je tudi Franjo Štiblar iz pravne fakultete: "Preseči moramo usodo ostalih tranzicijskih držav, ki so v evropskem prostoru obsojene na obstransko vlogo."
Zato sta nacionalna interesa Slovencev predvsem blaginja in razvoj: "Slovenija potrebuje 35 odstotno realno rast tujih vlaganj v razvojne namene," meni Igor Strmšnik iz ministrstva za gospodarstvo.
Ni pa enotnega mnenja, kakšno razvojno vlogo nameniti domačinom in kakšno tujcem.
Kot je v parlamentu poudaril poslanec Slovenske nacionalne stranke Sašo Peče, v SNS zagovarjajo privilegiran položaj slovenskih podjetij, saj ta svoj dobiček usmerjajo nazaj v Slovenijo. Za zaščito določenih podjetij je tudi direktor Mercatorja Zoran Jankovič: "Podjetja v nekaterih panogah, kot so bančništvo, zavarovalništvo in trgovina, bi morala ostati v slovenskih rokah."
Na drugi strani je slišati ocene, da je bil tuji kapital v Sloveniji doslej razvojno spodbuden in da je strah pred odpiranjem tujcem odveč. "Menimo, da so banke oblast in ne del storitvenega sektorja, zato gre pri privatizaciji za marsikoga tudi za strah pred izgubo oblasti," je prepričan glavni urednik časopisa Finance Peter Frankl.
"Nacionalnega interesa ni moč doseči z zapiranjem in zaščito. Ko nekega konja proglasiš za paradnega, se lahko zgodi, da bo ta vse manj vlekel in vse več paradiral," je bil slikovit Janez Šušteršič.
Na zlorabo pojma nacionalnega interesa pa je opozoril profesor na FDV Marjan Svetličič: "Ne smemo pozabiti, da so se v zgodovini v imenu nacionalnega interesa začenjale vojne in kršile človekove pravice." Zato bi bilo še posebej nevarno, če bi v Sloveniji v imenu nacionalnih interesov teptali vrednostne in pravne norme.