Poslanke in poslanci so danes z 62 glasovi za in brez glasu proti za novega predsednika vrhovnega sodišča izvolili 56-letnega Franca Testena. Ta je do današnjega dne opravljal funkcijo vrhovnega sodnika v gospodarskem oddelku vrhovnega sodišča. Testen bo mesto predsednika zasedel že danes in tako na vrhu najvišjega sodišča v Sloveniji zamenjal podpredsednika sodišča Marka Šorlija, ki je kot podpredsednik vodil to sodišče od julija lani, ko se je takratni predsednik Mitja Deisinger poškodoval in odšel na bolniško. Testen bo na vrhu vrhovnega sodišča šest let z možnostjo ponovne izvolitve. Slavnostna primopredaja poslov naj bi bila v začetku prihodnjega tedna, ko naj bi tako podpredsednik Šorli in novoizvoljeni predsednik dala izjave za javnost.
Pravosodni minister Ivan Bizjak je sicer še pred imenovanjem Testena poslanke in poslance pozval, naj podprejo njegovo kandidaturo, saj gre za kandidata, ki se odlikuje po obsežnem strokovnem znanju in bogatih izkušnjah. Minister je prepričan, da gre za dobrega kandidata, ki bo lahko uspešno vodil VS in se soočil z vsemi nalogami, ki so s to funkcijo povezani. Pravosodni minister je še prepričan, da se bo Testen reševanja težav, s katerimi se sooča sodstvo, lotil zavzeto in na primeren način. Pred glasovanjem je svoje stališče v imenu poslanske skupine SDS predstavil le France Cukjati, ki je med drugim napovedal podporo Testenu, saj njegov program vsekakor vliva zaupanje.
Testen, ki se ni udeležil današnjega imenovanja v državnem zboru, bo letos septembra dopolnil 56 let. Mandat predsednika vrhovnega sodišča (VS) sicer traja šest let z možnostjo ponovne izvolitve. Testen bo na vrhu najvišjega sodišča v državi zamenjal podpredsednika VS Marka Šorlija, ki je vrhovno sodišče vodil praktično od poletja lani, ko je zamenjal tedanjega predsednika Mitjo Deisingerja, ki je takrat moral zaradi hudega padca na bolniško. Deisingerju je sicer mandat potekel 17. decembra lani, pred tem pa je kandidiral za nadaljnje vodenje VS, vendar ni bil uspešen. V državnem zboru je novembra lani namreč dobil borno podporo, saj je zanj glasovalo le 23 poslancev, proti pa 42.
S tem ko je Testen postal predsednik VS, je postal nadrejen tako Deisingerju, ki je kot vrhovni sodnik svetnik zaposlen v kazenskem oddelku na VS, kot Šorliju, ki vodi kazenski oddelek. Šorli še naprej ostaja podpredsednik sodišča, saj se mu mandat izteče leta 2006. Naslednjih šest let pa bo Testen med drugim nadrejen vodji civilnega oddelka na VS Antonu Gašperju Frantarju. Tako Šorli kot Frantar sta se prijavila na razpis za predsednika vrhovnega sodišča, a nista bila uspešna. Frantar je odstopil že pred občno sejo vrhovnega sodišča, tako da o njegovi kandidaturi sploh niso odločali. Testen je dobil podporo tako v sodnem svetu kot na občni seji, nato pa ga je tudi pravosodni minister Ivan Bizjak predlagal v državni zbor v imenovanje. Testena so podprli tudi na mandatno-volilni komisiji.
V svoji karieri je Testen opravljal več različnih funkcij, vendar, kot je zapisal v prijavi na mesto predsednika VS, organizacijskih izkušenj po izvolitvi v sodniško funkcijo nima. Ima pa izkušnje z vodenjem večje organizacijske enote - v letih 1984 in 1985 je bil namreč pravni svetovalec na področju odnosov s tujino, poleg tega pa ima triletne izkušnje kot namestnik predsednika in nato še tri leta kot predsednik ustavnega sodišča. Od maja 2002, ko se mu je iztekel mandat ustavnega sodnika, je ponovno nastopil funkcijo vrhovnega sodnika (prej je bil vrhovni sodnik od novembra 1992 do maja 1993 na upravnem oddelku). Tokrat je bil razporejen na gospodarski oddelek, maja lani pa je bil izvoljen na mesto sodnika s trajnim mandatom.