Današnji sklepni dan rednega julijskega zasedanja se je začel z razpravo o odgovoru ministra za delo, družino in socialne zadeve Vlada Dimovskega na poslansko vprašanje Jožefa Jerovška (SDS) o razreševanju socialne problematike v nekaterih regijah, ki naj bi trajala dobrih pet ur. Ker Jerovšek z ministrovim odgovorom ni bil zadovoljen, je ta na podlagi 246. člena poslovnika zahteval, da državni zbor o odgovoru opravi splošno razpravo. Nanjo se je poleg večine poslanskih skupin (razen DeSUS) prijavilo kar 36 poslank in poslancev.
Država bo ljubljanski in mariborski univerzi ter študentski organizaciji porok za 10 milijard najetega kredita
Državni zbor je po nujnem postopku (s 64 glasovi za in nobenim proti) sprejel zakon o poroštvu države za kredite Univerze v Ljubljani, Univerze v Mariboru in Študentske organizacije Slovenije (ŠOS), najete za sofinanciranje razširitve in posodobitve prostorskih pogojev in tehnološke opremljenosti ter prenovo študentskih bivalnih zmogljivosti. Država bo tako dala poroštvo za kredite ljubljanske univerze do skupne višine glavnic 5,25 milijarde tolarjev, za mariborsko univerzo do višine 1,75 milijarde tolarjev in za študentsko organizacijo do višine treh milijard tolarjev, vključno s pripadajočimi obrestmi in stroški kreditov. Poslanke in poslanci so nato prešli na odločanje o predlaganih dopolnitvah zakona o sistemu plač v javnem sektorju, še pred tem pa je predsednik DZ Borut Pahor napovedal, da zaenkrat "ostaja odprta možnost, da bi se državni zbor na izredni seji sestal še nocoj, torej takoj po koncu rednega julijskega zasedanja".
Poslanci ratificirali dve konvenciji in sporazum o financiranju programa SAPARD
V nadaljevanju sklepnega dne rednega julijskega zasedanja je Državni zbor tudi ratificiral evropsko konvencijo o krajini, slovensko-portugalsko konvencijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja in preprečevanju davčnih utaj v zvezi z davki od dohodka in premoženja s protokolom ter letni sporazum o financiranju posebnega pristopnega programa za kmetijstvo in razvoj podeželja v Sloveniji med Evropsko skupnostjo in slovensko vlado. V zvezi s slednjim je Jožef Jerovšek (SDS) izpostavil problem izjemnih naravnih nesreč, kjer te pomoči ni mogoče črpati za poplačilo škode zaradi suše. Pri tem je opozoril, da se je vlada z Evropsko unijo slabo pogajala in delovala zelo nekoordinirano.
Novelirali zakon o sistemu plač v javnem sektorju
Poslanke in poslanci so po nujnem postopku sprejeli (39 za, 14 proti, 55 navzočih) manjšo spremembo lani sprejetega zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki se bo sicer začel uporabljati z začetkom prihodnjega leta. Z omenjeno novelo se sicer omogoča, da bi ob morebitnem dogovoru med vladno pogajalsko skupino in pogajalci sindikatov javnega sektorja že dogovorjeno avgustovsko povišanje plač zaposlenim v javnem sektorju nadomestili s premijo dodatnega pokojninskega zavarovanja. Gre namreč za izjemo od drugega odstavka 52. člena veljavnega zakona, s katero sicer določajo, da se bodo plače javnih uslužbencev in funkcionarjev izplačevale tudi na podlagi aneksa h kolektivni pogodbi, ki bo sklenjen po uveljavitvi zakona.
Poslanke in poslanci po nujnem postopku (s 47 glasovi za in nobenim proti) sprejeli še novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Temeljni namen zakonskih sprememb je dograditi sistem zaposlovanja na področju vzgoje in izobraževanja v skladu z novimi izhodišči delovne zakonodaje, ki jih je postavil 1. januarja uveljavljeni zakon o delovnih razmerjih. Omenjena novela naj bi tako med drugim uredila zaposlovanje delavcev na področju vzgoje in izobraževanja na način, da bo zagotovljeno nemoteno izvajanje vzgojno-izobraževalne dejavnosti, obenem pa tudi nadzor nad zaposlovanjem strokovnih delavcev v šolah, za katere šolsko ministrstvo zagotavlja vsa sredstva za stroške dela. Državni zbor je zatem prešel na odločanje o predlogu zakona o dodatni koncesijski dajatvi od prejemkov, izplačanih za občasna in začasna dela študentov.
Državni zbor je na podlagi zahteve 40.000 volivcev sprejel odlok o razpisu predhodnega zakonodajnega referenduma v zvezi s predlogom zakona o spremembi zakona o trgovini. Državljanke in državljani se bodo tako o obratovalnem času prodajaln oziroma o tem, ali naj bodo te odprte največ do deset nedelj v letu, odločali v nedeljo, 21. septembra, roki za referendumska opravila pa bodo začeli teči 16. avgusta.
Sprejeli novelo zakona o policiji in končal julijsko zasedanje
Poslanke in poslanci so z 51 glasovi za in 13 proti (66 navzočih) sprejeli še novelo zakona o policiji in s tem končali redno julijsko zasedanje. Vlada želi z novelo zakona med drugim okrepiti pravno podlago za strokovni nadzor nad zakonitostjo dela policije. S tem se na novo ureja reševanje pritožb državljanov glede policijskega dela ter zaradi kršitev pravic ali svoboščin v policijskih postopkih. Pritožbeni postopki se s policije prenašajo na ministrstvo, kjer jih bo obravnaval zunanji tričlanski pritožbeni senat, s čimer naj bi zagotovili učinkovit civilni neodvisni pritožbeni postopek. Poleg tega bodo policisti prejeli nova pooblastila, in sicer za učinkovitejše ukrepanje v primeru družinskega nasilja.