Na dnevnem redu je bilo sicer poročanje pristojnih služb o vlogi, interesih in dejavnostih tujih obveščevalnih služb pri incidentih na kopenski meji med Slovenijo in Hrvaško ter v teritorialnih vodah Slovenije in poročilo o delu komisije v minulih dveh letih.
Predsednik komisije Jožef Jerovšek (SDS) je po seji povedal, da so koalicijski poslanci predlagali prekinitev razprave o incidentih na meji in obravnavo poročila o delu komisije. Temu je Jerovšek nasprotoval, zato so sejo omenjeni poslanci zapustili. Zaradi nesklepčnosti je bilo tako zasedanje prekinjeno.
Pred prekinitvijo je sicer poslancem poročal notranji minister Rado Bohinc, s poročanjem pa je začel tudi generalni direktor policije Darko Anželj.
Proceduralni zaplet
Rudolf Moge (LDS) je po seji pojasnil, da so želeli preiti na drugo točko (poročilo o delu komisije - op.p.) zato, ker so gradiva o obmejnih incidentih dobili šele na seji. Ni mogoče hkrati prebirati obsežnega gradiva, poslušati poročila in nato sprejemati sklepe, je argumentiral Moge. Tako bi po njihovem predlogu najprej obravnavali poročilo o delu komisije, po preučitvi gradiva o incidentih pa bi lahko še danes razpravljali tudi o tej točki. Šlo je za proceduralni predlog, ki pa ga Jerovšek ni dal na glasovanje in je tako kršil parlamentarni poslovnik, trdi Moge. Na drugi strani pa bi lahko komisija sprejela poročilo o delu, ki je bilo pripravljeno pred sejo, sprejetje poročila pa je tudi zakonska obveznost poslancev, je še opozoril poslanec LDS.
Moge: Komisija je bila zlorabljena s strani SDS
Komisija je popolnoma v rokah opozicije in je bila zlorabljena za politične cilje SDS, meni poslanec LDS Rudolf Moge. Moge dodaja, da je tipičen primer zavlačevanje pri razčiščevanju primera trgovine z orožjem, saj Jerovšek ni hotel izdati sklepa in od obrambnega ministrstva zahtevati dokumentacije o sporni prodaji orožja, v času ko je bil Janez Janša obrambni minister. Po njegovih besedah imajo podatke o sporni trgovini z orožjem tudi tuje obveščevalne službe, zaradi česar je Janša v tem trenutku ranljiv in kot tak neverodostojen za vodenje države.
Predsednik komisije pa Mogetu ni ostal dolžan: "Mislim, da je glavni vzrok to, da Moge misli, da bomo tu zdravili njegove frustracije v zvezi z nedokončanim delom preiskovalne komisije o orožju. To ni predmet dela naše komisije. Delali smo po dnevnem redu." Na dnevnem redu današnje seje namreč te teme ni bilo, prav tako pa ni bilo nobenega predloga, da bi dnevni red seje spreminjali, še dodaja Jerovšek.
"Jerovšek je kršil poslovnik. Na proceduralni predlog Rudolfa Mogeta, da bi govorili o poročilu o delu komisije, ni hotel pristati, in je vztrajal na tem, da beremo policijsko poročilo o delu policije v Piranskem zalivu," je dejal prvak Slovenske nacionalne stranke, Zmago Jelinčič. Državni zbor bi po Jelinčičevih besedah lahko že na današnji izredni seji sprejel poročilo o delu komisije, kar bi ob koncu mandata moral.