Med člani strateškega sveta za zdravstvo in ministrstvom za zdravje naj bi se namreč zaostrilo na zadnji seji strateškega sveta prejšnji četrtek. Državna sekretarja na ministrstvu za zdravje Tjaša Vidic in Tadej Ostrc pa naj bi zagrozila z odstopom ministra, če ne bodo uspeli poenotiti stališč o izhodiščih reforme oziroma strukturne prenove Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
Bešič Loredan je v sredo zanikal, da je bil na mizi njegov odstop, v kolikor ne bodo uspeli poenotiti stališč o izhodiščih strukturne prenove ZZZS.
Ostrc je danes pojasnil, da sta z državno sekretarko Vidičevo na omenjeni seji strateškega sveta res predstavila nekatera izhodišča. Poudaril je, da ekipa ministrstva za zdravje sledi zavezi za sodelovanje pri pripravi zdravstvene reforme, ki so jo podpisali koalicijski poslanci.
"Če obstajajo zaveze, če obstaja časovnica, je v normalnih demokracijah jasno, da če nekdo teh časovnic ne izpolni, pač prevzame politično odgovornost," je poudaril. Če je kdo to razumel kot grožnjo, pa je to njegova stvar, je dodal.
Bešič Loredan pa je pojasnil, da se je v četrtek sestal z Golobom in Brecljem. "Soočili smo se z različnimi mnenji, tudi sam si želim, da bi bila časovnica implementacije sprememb bolj hitra, vendar preprosto ne gre iz različnih objektivnih razlogov," je dejal.
Ocenjuje, da je mogoče za 1. januar 2024 napovedano zdravstveno reformo do tega datuma delno implementirati, jo do 1. januarja 2025 implementirati v večini, 1. januarja 2026 pa imeti dobro delujoč zdravstveni sistem.
Ob tem je pojasnil, da je šel predlog strateškega sveta v smeri radikalne spremembe zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Članom sveta so, tako Bešič Loredan, jasno razložili, da še vsak minister, ki je ta zakon "odprl", ni končal mandata.
Po več kadrovskih menjavah in odhodih zaposlenih na ministrstvu je sicer ekipo Bešiča Loredana zdaj zapustila še vodja službe za odnose z javnostmi Andreja Čmaj Fakin.
Minister je ponovil, da je delo na ministrstvu za zdravje intenzivno ter da ga "nekateri zmorejo, nekateri pa ne".
Sicer pa poudarja, da so vsi novi ljudje, ki so prišli na ministrstvo za zdravje, z novo skupino ljudi "oblikovali izjemno dobro delujoč sistem".
Kot je dejal, se na ministrstvu pogovarjajo, ali bi po zaključku zdravstvene reforme še potrebovali toliko direktoratov in sektorjev. Alternativa so zahodne države, kjer imajo urejene neodvisne agencije, ki "s politiko nimajo veze". "To je tako imenovana depolitizacija zdravstvenega sistema, tudi do tega moramo priti," je dejal.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.