Slovenija

10.000 štipendij več

Ljubljana, 29. 03. 2007 17.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
V.L./D.L./STA
Komentarji
1

Vlada je pripravila predlog, ki naj bi več dijakom in študentom omogočil štipendije. Bile naj bi tudi višje.

Štipenije bodo kmalu višje, obljublja vlada
Štipenije bodo kmalu višje, obljublja vlada FOTO: POP TV
Vlada je pripravila predlog zakona o štipendiranju, s katerim naj bi celovito uredili štipendijski sistem. Število štipendistov naj bi se povečalo, pospešili pa naj bi tudi dodeljevanje kadrovskih štipendij, je na novinarski konferenci po seji vlade dejal državni sekretar v ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Marko Štrovs.

Predlog zakona med drugim predvideva, da bi se republiška štipendija preimenovala v državno. Vstopni cenzus za njeno pridobitev bi se od 130 odstotkov bruto zajamčene plače (309,05 evra) na družinskega člana dvignil na 60 odstotkov minimalne plače (313,10 evra) na družinskega člana. Ob tem naj bi se spremenil način ugotavljanja cenzusa, kar po mnenju vlade pomeni, da bodo podelili 10 tisoč štipendij več kot doslej. Obljubljajo tudi zvišanje štipendij za od deset do dvajset odstotkov ter sofinanciranje kadrovskih štipendij.

V zadnjih petnajstih letih se je število šolajoče se mladine skoraj podvojilo, štipendistov pa je bilo iz leta v leto manj.
Vlada predlaga nove kriterije za pridobitev Zoisove štipendije, za pridobitev katere še vedno ni nikakršnega cenzusa.

Predlog zakona uvaja tudi enkratno nagrado za prispevek k trajnostnemu razvoju družbe, ki znaša od 500 do 5000 evrov za študente in dijake.

Predvsem zanimanje delodajalcev za kadrovske štipendije je izrazito upadlo. Še leta 1990 so podjetja financirala 30.317 mladih, petnajst let kasneje so jih le še 7.077. Poleg splošnega stanja v gospodarstvu so krive tudi nizke ekonomske vzpodbude, ki so jih deležni delodajalci. Z novim zakonom o štipendiranju pa naj bi se to spremenilo. "Po sedanjih predpisih je moral delodajalec svoj denar dati za celo kadrovsko štipendijo, sedaj bo dobil polovico tega denarja nazaj od sklada, to je tako, kot da bi šlo za neko posredno davčno olajšavo," je razložil Štrovs. 

Nadarjeni dijaki in študentje bodo Zoisove štipendije prejemali še naprej, vendar pa bodo morali zadostiti novim kriterijem. Obveznih testiranj o intelektualnih sposobnih ne bo več, poleg učnega uspeha bodo po novem pomembni še dosežke v družbenem življenju. Mladi jih bodo dokazovali na vsaki dve leti s tekmovanji, raziskovalnimi nalogami in podobno. 

Denar za štipendiranje naj bi bil zagotovljen v državnem proračunu, za Zoisove štipendiste - teh je trenutno 12.800 - pa obstaja poseben sklad.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zakon1
30. 03. 2007 10.04
SISTEM ZA PONEUMLJANJE JE DELOVAL (ALA "BAR"). NJEGOV SOPROIZVOD, TALE PERVERZNI VOAJER PA NJEGOVO POSLANSTVO LE NADALJUJE. UBOGA NAŠA MLADINA, UBOGA NAŠA PRIHODNOST. LJUDSTVO VSTANI, 8. POTNIK JE NA NAŠEM KROVU IN RAZVILA SE JE ŽE TRETJA GENERACIJA NJEGOVEGA POTOMSTVA!!! (p.s.: potrebuješ plačan dostop, če hočeš dati komentar za "big braddderja". Bedasto. Pa ga tule. To je vse, več na tako temo pa časa izgubljal ne bom!)