Invalidsko se ni upokojil, ker zdravljenje ni bilo končano. A zdravljenje in rehabilitacija bi lahko bila hitrejša, pravi Boris Grobljar, ko pripoveduje svojo zgodbo za 24UR Inšpektor. Težava dolgotrajnih bolniških je, kot ugotavljajo tudi zdravniki, da so pogosto tudi psihično zelo obremenjujoče, vplivajo na družinske odnose ... tako pravi tudi Boris.

Kje pa so možne izboljšave, možne rešitve? O bolniških, dolgih in kratkih, smo govorili v 24UR Inšpektor. Tanja Volmut je preverila številke, razloge, zdravstveno stanje, primerjave z drugimi državami v Evropi ...
Pa tudi o tistih, ki bolniške izkoriščajo in so na njih neupravičeno, in o tistih, ki bi morali iti na bolniško, pa ne gredo, ker jih je strah šefov, izgube službe, slabšega plačila ... ali pa si tega sploh ne morejo privoščiti. Tudi to je namreč del slovenske realnosti.
Vsak kdaj zboli, včasih hudo, včasih zgolj za kratek čas ... vsi moramo zaradi bolezni kdaj pa kdaj ostati doma. V Sloveniji je vsak dan na bolniški okoli štiri odstotke delavcev, kažejo številke. Kratkotrajne bolniške v Sloveniji ne naraščajo, narašča pa število delavcev, ki so na dolgotrajnih bolniških, torej več kot 45 dni, več kot leto, tri ali celo pet let ... Poglaviten razlog za to je predvsem staranje delovne populacije, pravijo strokovnjaki.
Strokovnjaki, zdravniki, statistiki ugotavljajo, da je več bolniških na vzhodu Slovenije (Koroška, Posavje, Zasavje), manj pa v osrednjem delu države, na Gorenjskem in Primorskem. Razlog? Zdravje je na vzhodu Slovenije slabše kot na zahodu - na to vplivajo socialni položaj, življenjski slog, prisotnost tveganega vedenja (alkohol, kajenje ....) in prehrambene navade, ki so na vzhodu države povečini še vedno manj zdrave kot na zahodu Slovenije.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.