"Vlada dela na odpravi krivic, ki jih je prejšnja vlada povzročila civilni družbi in ljudem. Pripravili smo zakon, s katerim bomo vse globe, ki so nastale med epidemijo in so bile plačane, vrnili ljudem," je dejal premier Robert Golob na včerajšnji razpravi o interpelaciji vlade.
Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je kasneje pojasnila, da je bilo v postopkih v času epidemije skupno izrečenih za več kot 5,7 milijona evrov glob brez zakonite pravne podlage. Gre za 62.000 glob. Do danes je bilo plačanih 1,8 milijona evrov, ostale globe so še v prisilni izterjavi, je poudarila. Okoli 80 posameznikov je bilo zaradi neplačane globe v zaporu. "Verjamem, da razumemo vsi, kaj pomeni biti v zaporu brez zakonite pravne podlage," je dejala poslancem.
V predlogu zakona, ki ga bodo predvidoma obravnavali takoj po prvomajskih praznikih, namerava vlada ustaviti vse tekoče tovrstne neutemeljene ali nezakonite prekrškovne postopke, je dejala. Po besedah Švarc Pipanove predlagajo, da država povrne vse že plačane, izterjane ali prostovoljno plačane globe, vključno s stroški prekrškovnih postopkov, stroški prisilne izterjave, odvzete premoženjske koristi ali priglašenih bančnih stroškov. Tistim, ki so globo odplačali z delom v splošno korist, bi plačali 10 evrov za vsako začeto uro dela zaradi neutemeljeno naložene kazni. Tistim, ki so globo odplačevali z nadomestnim zaporom, pa bi plačali 100 evrov za vsak prestani dan.
Ministrica je še poudarila, da so v predlagani zakon zajeti samo tisti prekrškovni postopki, ki so bili uvedeni brez zakonite ali ustavno skladne pravne podlage, "torej v popolnem nasprotju z najbolj osnovnimi pravili slovenskega ustavnega reda, pravzaprav vseh demokratičnih ustavnih redov in pravne države". Dodala je, da ne bodo ustavljali prekrškovnih postopkov ali vračali glob za nasilna dejanja oz. za t.i. sekundarne prekrške, ki so bili uvedeni na podlagi zakonitih podlag.
Nekdanji direktor Policije v času Janševe vlade Anton Olaj je na Twitterju zapisal, da namere vlade razume kot aktivnosti za razgradnjo pravne države. "Policisti so predvsem opozarjali kršitelje in redkeje kot v preteklosti izrekali kazni. Bili smo očitno manj represivni kot v nekaterih jedrnih državah EU, ki bi nam naj bi bile vzor," je dodal.
KOMENTARJI (583)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.