Najnovejša naloga Republiške volilne komisije (RVK) je tako preizkus zakonitosti list kandidatov in potem določitev seznama potrjenih list kandidatov.
Državljani Evropske unije bodo nato med 10. in 13. junijem volili nove poslance v 732-članski Evropski parlament. V Sloveniji bo 1.631.752 volilnih upravičencev sedem poslancev lahko izbiralo v nedeljo, 13. junija. Kot običajno, se bodo tudi pri evropskih volitvah volišča odprla ob 7. uri in zaprla ob 19. uri. Po zaprtju volišč bodo znani tudi izsledki t.i. vzporednih volitev, medtem ko bo na neuradne izide treba počakati do 22. ure. Tajnik RVK Marko Golobič je pojasnil, da namreč evropska direktiva določa, da se lahko prvi neuradni rezultati objavijo šele po zaprtju vseh volišč v Evropski uniji. Sicer pa naj bi bili uradni rezultati slovenskih volitev znani v torek, 22. junija.
Republiška volilna komisija bo izid glasovanja ugotavljala po t.i. D'Hondtovem sistemu, kjer se število mandatov podeli s pomočjo količnikov. Ti se izračunajo tako, da se število glasov, ki jih je prejela posamezna lista, deli s števili od ena do števila mandatov, ki se jih podeljuje, torej sedem. Mandati pa se podelijo listam z najvišjimi količniki. Višine praga, ki bo potreben za izvolitev, do konca glasovanja ni mogoče določiti. Za razliko od drugih volitev bodo tokrat imeli močan vpliv preferenčni glasovi. Tako se bo preferenčni glas upošteval že, če bo kandidat na listi, kjer je sedem kandidatov, med vsemi glasovi za listo prejel 7,14 odstotka preferenčnih glasov.