Slovenija

15 evrov za plovbo po vsej Soči od Bovca do Tolmina

Kobarid, 08. 05. 2026 11.29 2 min branja 32

Plovba po Soči

Kobariški občinski svet je v četrtek na izredni seji potrdil sporazum o plovbi po Soči. Predvidoma bo začel veljati 1. junija, prinaša pa ceno 15 evrov za enotno dnevno dovolilnico po vsej Soči od Bovca do Tolmina. Pot sporazuma do potrditve je bila sicer burna. Kobariški župan, ki mu nasprotuje, seje najprej ni želel sklicati, zato so jo sklicali svetniki sami, nato pa sprejetega sporazuma ni želel podpisati, zato ga je s sklepom podpisal eden od svetnikov. Župan zdaj razmišlja o sklicu zbora občanov kot najvišjega organa občine.

Sporazum med drugim določa količnik delitve presežkov prihodkov nad odhodki po ključu po 45 odstotkov za občini Bovec in Kobarid ter 10 odstotkov za Tolmin.

Njegovo sprejetje je predlagala skupina kobariških občinski svetnikov, ki je zahtevala tudi sklic izredne seje. Kobariški župan Marko Matajurc seje ni hotel sklicati in so jo zato morali sklicati svetniki sami. Župan je napovedal, da sporazuma ne bo podpisal, zato so na seji sprejeli sklep, da v tem primeru sklep v imenu občine podpiše svetnik Branko Velišček, sicer član delovne skupine, ki je sporazum pripravljala.

Rafting na Soči
Rafting na Soči
FOTO: Shutterstock

Kot je novinarjem povedal slednji, so vsebino sporazuma oklestili na tiste postavke, ki so jih nesporno lahko uskladile vse tri občine.

50-odstotni popust v pred- in posezoni ter enoten urnik plovbe po Soči

V prvi vrsti gre za enotno dovolilnico in s tem pristojbino, nadalje pa tudi skupnega upravljavca vstopno-izstopnih mest (to bo Komunala Tolmin) in skrbnika plovbnega območja (to bo medobčinska uprava).

Sporazum predvideva enoten, 50-odstotni popust v pred- in posezoni ter enoten urnik plovbe po Soči. Določa tudi enotne subvencije (90 odstotkov za prebivalce Tolmina, Kobarida in Bovca, 80 odstotkov za kategorizirane športnike in organizirane šolske skupine in 50 odstotkov za mlajše od 15 let).

Matajurc zaradi sprejetja sporazuma razmišlja o sklicu zbora občanov kot najvišjega organa občine. "Sklepov, ki so v očitno škodo občine Kobarid, ne podpisujem. Ne delujem v interesu sosednjih občin, ampak občine Kobarid," je po seji povedal za medije. V gradivo za sejo je prispeval tudi izračun, po katerem bi kobariška občina, če bi na Soči prodali enako dovolilnic kot lani, letos z na seji sprejetim sporazumom dobila 543.000 evrov manj kot lansko leto.

Predlagatelji so opozorili na napake v tem izračunu, med drugim, da so v njem upoštevani bruto zneski, od katerih bi bilo treba prej odšteti še stroške, ki nastanejo z upravljanjem vstopno-izstopnih mest, ter da upošteva prihodek vseh treh občin, in ne le dela, ki odpade na kobariško občino.

'Največja neznanka': koliko ljudi se letno sploh spusti po Soči

Po besedah tolminskega župana Alena Červa je sicer največja neznanka, koliko ljudi se letno sploh spusti po Soči in bo torej kupilo dovolilnico. Te številke bodo prvič znane šele po koncu sezone, ker so šele letos tudi v Bovcu prešli na sistem osebnih dovolilnic.

Sporazum prinaša tudi premik konca glavne sezone s 1. na 15. september, predlagatelji pa so v sredo sklenili, da bo v izogib zmedi med uporabniki začel veljati 1. junija, torej hkrati z začetkom visoke sezone.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI32

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Arguss
09. 05. 2026 11.39
Edino pravilno samo 15 eur je kar malo.Če je lahko en Schonbrunn na Dunaju tudi za otroke 40 eur za tisto dobro uro je lahko Soča tudi več
Observatore kita
09. 05. 2026 10.15
Pohlep nima meja počas nam bodo še zrak zaračunal
Miran1960
08. 05. 2026 21.02
Upam, da ga na naslednjih volitvah pošljejo nekam. Tile posoški modeli bi se šli turizem odiranja na vsakem koraku, gorenjski zgledi vlečejo....
Viki.
08. 05. 2026 18.33
Zato ,ker Simon in Asta hočeta dobro.
profi
08. 05. 2026 16.00
Tri mesece se grejo turizem,potem pa rep med noge do maja meseca.
Samo.Jst
08. 05. 2026 15.33
Matajurc je zmešan. Ne da s ne deluje v dobro Kobarida, on ruši celotno zgornj posočje! Ravno segment kajakašev, ki so prihajali v pred in po sezoni se je kritično zmanjšal. Ceneje jim je postalo iti drugam, pa če tudi so namestitve in pokrajina v posočju lepše. Zimske sezone ni in dvomim da bo še kdaj bila, s takšnimi razdrobljenimi rešitvami pa so pričeli uničevati še letno. Zakaj mu ne gre v glavo, da denar ne priteka le od dovolilnic ampak vsak gost ki bo prišel, bo plačal tudi turistično in promocijsko takso, bo šel nekaj pojest, si bo šel kaj ogledati?? Soča je razlog da pride, ampak njegov prihod potegne še marsikaj zraven! Raje naj pričnejo razmišljati o kakšnem kopališču in drugi infrastrukturi, ker prvi bazen je v Novi Gorici!!
Boris Kavčič
08. 05. 2026 17.15
+++++++++
xoxotox6
08. 05. 2026 15.17
Unikum ponoglavstva v EU, ce so to dobre prakse zakaj jih še drugi niso uvedli ??? Austria,Francija,Italija,Norveška,landija,Šanija,Portugalska,Nemčija,Švica, Islandija.....,oz jih ne kopirajo?????? Izgleda vsi neumni samo "zarukanihribovci" pameteni???lepo bi bilo da "dobre prakse idiotizma" prekopiralo tudi drugi župani. naprimer tisi, ki so izpostavljeni in obremenjeni z mejnimi prehodi na Hrvaško, vsak ki koristi vstopno izstopno mesto, mejni prehod in gre čez mejo 15€ na osebo??????? tako lepo 4 članska družina slovencelnov, ki se gre drenjat na morje plača 60€ za nič samo da gre skozi vstopno izstopno točko in denar gre direktno v integfralni proračun obmejne občine. nato kot povsod ker jih je praveč v kancelarijah denar ponikne neznano kam. za peščico posamznikov z lastnimi interesi ki lezejo v anusžupanu?????? ah 15€ je premalo naj plačajo več 30,50€ na osebo saj to ni nič če imajo za dopust......ko pa bi to udarilo po žepu te ,ki gredo na dopust oz tiste ki gredo vsak vikend sigurno ne bi govorili, da so se občine lepo zmenile za skupno karto mejnih prehodov, prodajanje megle, zraka in vode brez storitev?????
gullit
08. 05. 2026 14.52
Pandorina skrinjica se je odprla. Naslednji bo Triglavski narodni park, vstopnina primerna.
dededetox
08. 05. 2026 14.43
Zakaj pa ne kar vinjete pa redarja za kazni?
bazilika555
08. 05. 2026 14.40
cena se mi zdi primerna...
niktalop
08. 05. 2026 14.48
Za hojo ali plovbo po Sloveniji ne bi nihče smel zaračunati absolutno nič. Kdor posoja fart, kajak ali kaj podobnega pa naj si zaračuna najem.
borjac
08. 05. 2026 14.32
Odgovorna odločitev , občin ob Soči , tale župan Kobarida Matajurc , ki stalno "lomi škatle" naj odide županovat na Amazonko , kajti namerno delati razdore ob tej kratki pa vendar čudoviti reki Soči je zelo zlonamerno , sedaj pa bo menda nadaljeval z to rušilno politiko , Občani občine Kobarid naj razmislijo o zamenjavi takega "diktatorskega" župana .
kala 09
08. 05. 2026 14.26
Prepoceni
Hahahhaha
08. 05. 2026 13.31
Kanu je vracuna V ceno..adijo ste POŽERUHI..
Malo_sutra
08. 05. 2026 13.25
Samo gledajo kaj naplačati.
NotMe
08. 05. 2026 13.24
Ok. Kaj pa dobimo za to? Kabine za preoblačenje? Bademajstre na 500 metrov? Ali se računa, ker se pač lahko?
Volja
08. 05. 2026 13.03
Meni se zdi pohvalna odločitev treh občin, da so se poenotili in zoorganizirali red na Soči.
Polkavalčekrokenrol
08. 05. 2026 13.39
Kakšen red?
VladaJePadla
08. 05. 2026 12.59
To je malo 15 eur.
HitraVeverca
08. 05. 2026 13.36
Moralo bi biti zastonj saj je voda javna last. Tako da je vsak cent veliko.
bazilika555
08. 05. 2026 14.42
Aja? Zastonj? Boš potem ti čistil za številnimi nekultiviranimi "gost"...?
Anion6anion
08. 05. 2026 11.59
Končno so se poenotili
dracon
08. 05. 2026 12.07
Ja, to je pa res bil zadnji čas. Enotno, razumno, vsi isto, ne pa da veljajo eni zakoni in cene, 5km stran nekaj čisto drugega. Vse skupaj je bila ena velika zmeda, sedaj je jasno, kdaj, kdo, kje in koliko.
Prelepa Soča
08. 05. 2026 11.55
Matajurc:"Ne delujem v interesu sosednjih občin."... tudi v interesu kobarida ne, vsaj na nobenem področju ni videti tega.
Prelepa Soča
08. 05. 2026 11.55
pomota... Kobarida...
Brus123
08. 05. 2026 11.54
Pohlep in uničevanje narave!!
VladaJePadla
08. 05. 2026 13.01
15 eur je pohlep? Za 15 eur se se najest nemores pošteno.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763