DeSUS je po petnajstih letih delovanja dokazala, da Slovenija stranko, kot je stranka upokojencev, potrebuje, je pred obletnico ustanovitve DeSUS dejal obrambni minister Karl Erjavec. Trenutno je stranka upokojencev v prelomnem času, saj mora pred majskim kongresom pregledati in nadgraditi svoje programske usmeritve ter postati odprta tudi za druge generacije, pravi Erjavec, ki je že napovedal svojo kandidaturo za predsednika stranke.
DeSUS je pomemben koalicijski partner v vladi, saj je zaradi njegovega prispevka koalicijska pogodba veliko bolj socialno usmerjena. Po Erjavčevih besedah so minili časi, ko so lahko politične stranke zastopale le ozke interese, zato se mora DeSUS po svojem kongresu odpreti navzven. Morajo jo zanimati vsa družbena vprašanja, ne le socialna, pravi Erjavec. Temeljno poslanstvo stranke je sicer skrb za upokojence, a jo je treba odpreti tudi za druge generacije. Sklic kongresa je po Erjavčevih besedah umiril tudi nesoglasja znotraj stranke, trenutno pa poteka predvsem diskusija o nadgradnji programskih usmeritev.
Zametki DeSUS segajo v leto 1989, ko so znotraj zveze društev upokojencev v Mariboru ugotovili, da morajo ustanoviti politično stranko, če želijo ohraniti pravice upokojencev, je povedal prvi predsednik stranke Ivan Sisinger. Jeseni leta 1989 so začeli pripravljati strankine programske usmeritve in osnutek statuta, 8. februarja 1990 pa je v Mariboru potekal ustanovni zbor stranke.