Slovenija

150. obletnica prvega izida časnika Slovenski narod

Ljubljana, 02. 04. 2018 07.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Saša Senica
Komentarji
60

2. aprila 1868 je izšla prva številka časnika Slovenski narod, ki se je po nekaj letih izhajanja preoblikoval v prvi slovenski dnevnik. V prvi vrsti je šlo za politično glasilo, ki pa zaradi kontinuitete izhajanja in kakovosti novinarstva sodi med časnike, pomembne za razvoj slovenskega novinarstva.

Slovenski narod je zdaj digitaliziran in je dostopen v Digitalni knjižnici Slovenije.
Slovenski narod je zdaj digitaliziran in je dostopen v Digitalni knjižnici Slovenije. FOTO: Miro Majcen

2. aprila 1868 je izšla prva številka Slovenskega naroda, ki se je po nekaj letih izhajanja preoblikoval v prvi slovenski dnevnik. Slovenski narod je v Mariboru izhajal do leta 1873, nato se je selil v Ljubljano. Samostojno je izhajal do leta 1943, ko je bil združen s časopisom Jutro, dve leti pozneje, na začetku maja 1945, pa je bil ukinjen.

Liberalno politično glasilo

Slovenski narod je končal monopol Bleiweisovih Kmetijskih in rokodelskih novic. V tistem obdobju so se časopisi začeli pojavljati kot množični medij, je poudarila dr. Irena Eiselt, vodja Zbirke serijskih publikacij pri Narodni in univerzitetni knjižnici (NUK).

''Slovenski narod je bil prvo osrednje glasilo slovenskega liberalnega tabora. Že leto pred izidom so liberalno usmerjeni mladoslovenci s Franom Levstikom na čelu začeli snovati časnik, ki bi izhajal v Ljubljani, a časnik Slovenski jug zaradi finančnih težav ni bil realiziran. Dogajanje se je nato selilo na Štajersko, kjer so leta 1967 mladoslovenci podprli politično glasilo,'' je pojasnila Eiseltova.

V prvi številki sta Levstik in prvi urednik časnika Anton Tomšič v uvodniku zapisala njegov politični program. Poudarjali so željo po federalistični ureditvi države, kjer bi bili vsi Slovenci združeni v administrativno enoto, slovenščina pa bila enakopraven jezik v uradih, šolah in javnem življenju. V programu so med drugim še zapisali, da bo Slovenski narod spoštoval katoliško vero, duhovščini je priznal velike zasluge, ki jih je imela na področju prebujanja narodne zavesti.

Prva številka.
Prva številka. FOTO: NUK

Boj s cenzuro

Slovenski narod je izhajal 75 let in je v vseh teh letih doživljal spremembe, zato zgodovinarji razvoj delijo v več obdobji. Čas ustanavljanja in prvih uspehov zgodovinarji označujejo obdobje od prve številke do 1873. V tem času je imel časnik do 500 naročnikov. Urednikovali pa so Tomšič in Josip Jurčič ter Levstik, ki sicer uradno ni imel funkcije urednika. Levstik, ki je veljal za kulturnega in političnega voditelja mladoslovencev, je v časniku dosledno zagovarjal njihove ideje. V prvem obdobju je bilo zelo burno in polemično, tudi uredniška politika je bila pogosta negotova in nedosledna, od najširšega federalizma do centralizma, od gorečega katolicizma do zagovarjanja judovskega liberalizma. Konstanta že od prve številke pa je bila vseslovanska in jugoslovanska usmerjenost časopisa.

V drugem obdobju od 1873 do 1891 se je Slovenski narod uveljavil kot prvi politični dnevnik. S selitvijo iz Maribora v Ljubljano se je časnik povzdignil v prvo glasilo nove politične sile, ki se je čez nekaj desetletij konstituirala v liberalno politično stranko Narodno napredno stranko. Zaradi ustanovitve lastne Narodne tiskarne je časnik lahko redno izhajal. To obdobje je močno zaznamovalo Jurčičevo urednikovanje (od 1871 do 1881 - do Jurčičeve smrti). V tem času se je časnik posvečal predvsem narodnim in kulturno-jezikovnim vprašanjem.

Ob selitvi v Ljubljano se je povečalo število zaplemb časopisa, ko so mu zaradi politično neprimernih besedil oblasti občasno prepovedale izhajati. Velikokrat je časopis izšel z belino, ki je jasno nakazovala, da je bil določen članek cenzuriran. Uredniki tako niso nadomeščali prepovedanih besedil, ampak javnosti jasno pokazali sliko dogajanja. Jurčič je s cenzorji, kot je dejala tudi Eiseltova, redno polemiziral, velikokrat je debato preselil v podlistek.

Uvedba feljtona

Časnik je uvedel polliterarno zvrst – feljton, pri katerem je najdlje vztrajal Jurčič, pisali pa so ga tudi Kersnik, Levec in Trstenjak. S to zvrstjo so v časnik vnesli ironično šaljiv ton, ki ga do takrat v slovenskem časopisju ni bilo, je poudarila Eiseltova.

Poleg tega je bilo v časniku najti praktične vse rubrike, ki jih najdemo tudi v sodobnem časopisju – od kronike do malih oglasov. Slovenski narod je objavljal veliko vesti o znanih osebnostih, porokah, samomorih, umorih in drugih kriminalnih dejanjih, objavljali pa so tudi razna vabila na veselice in druge druge družabne dogodke.

Irena Eiselt, vodja Zbirke serijskih publikacij v NUK.
Irena Eiselt, vodja Zbirke serijskih publikacij v NUK. FOTO: Miro Majcen

Slovenec kot odgovor na Slovenski narod

14. oktobra 1873 je kot odgovor na Slovenski narod začel izhajati Slovenec, ki je bil do leta 1945 vodilni časnik političnega katolicizma na Slovenskem. Slovenec je bil že od samega začetka naprej kritično nastrojen do domače politike, predvsem do liberalno usmerjenega časopisa Slovenski narod in njegovih privržencev. V obdobju slogaštva med klerikalnim in liberalnim taborom, ko sta idejno različni struji skušali delovati enotno za uveljavitev slovenstva, se je nestrpnost nekoliko pomirila, a negativnost do liberalizma v prispevkih se je še vedno čutila.

V tretjem obdobju časnika od 1891 do 1908 je po ustanovitvi Narodno napredne stranke Slovenski narod postal njeno glasilo, vsebinsko pa ga je urejal vodja stranke, pisatelj in politik Ivan Tavčar (Tavčar je časopis vodil od leta 1887 do svoje smrti 1923). Naslovniki časopisa so bili predvsem mestni izobraženci, bogatejši kmetje in učiteljstvo. V obdobju slovensko-nemške koalicije (1896–1908) se je časnik odkrito zavzemal za nemški pouk in gledališče, izogibal pa se je vsakršnih ostrih narodnih polemik. Obdobje zaključujejo krvave manifestacije proti nemštvu v Ljubljani, ki jih je obsodil tudi Slovenski narod.

V obdobju do 1918 je v Slovenskem narodu čutiti veliko navdušenje nad jugoslovansko idejo, zato ga večkrat cenzurirajo. Med drugo svetovno vojno je nato Slovenski narod postal manj pomemben. Ko so leta 1943 oblast na ljubljanskem območju prevzeli Nemci, je zaradi pomanjkanja papirja časopis nehal izhajati kot dnevnik. Leta 1945 pa ne nato časopis povsem prenehal izhajati.

Leta 1945 je Slovenski narod prenahal izhajati.
Leta 1945 je Slovenski narod prenahal izhajati. FOTO: Miro Majcen

Viri: Smilja Amon, Karmen Erjavec: Slovensko časopisno izročilo 1: od začetka do 1918.

Bernard Nežmah: Časopisna zgodovina novinarstva: na Slovenskem med letoma 1797–1989.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (60)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BŠK
03. 04. 2018 10.54
+1
Vse lepo in prav. Zakaj pa mulcem tega v OŠ ne pokažete, ampak jih raje posiljujete z nepotrebnimi zgodovinskimi dejstvi? Kdo pa je danes še pismen da bi to bral?Nihče razen nas ljubiteljev slovanske literature! Sramota!
Pppiikkaa
03. 04. 2018 07.10
+1
Prvi slovenski časopis so bile Lublanske novice, ki jih je od 1797 do 1800 urejal Valentin Vodnik.
Transformerji
02. 04. 2018 15.15
+5
Samo vprašam: kaj sedaj pomeni beseda slovenski narod?
Fifi 24
02. 04. 2018 18.36
+1
danes je težko vprašanje vsaj 40 let nazaj je to bilo pleme oz. skupina ljudi ki jih združuje enak jezik za komuniciranje, podoben način življenja, in predvsem rojstvo vključno s predniki na enakem področju
ONniON
02. 04. 2018 11.54
+7
če bi se zgledovali in bili člani višegrajske četverice bi bilo še veliko lepše kajti samo V4 so prihodnost civilizacije
Equilibre
02. 04. 2018 12.30
+4
Se strinjam, sicer za prihodnost civilizacije je malo divje ma že po mentaliteti, religiji in kulturi smo bližje višegrajskim državam.
Fifi 24
02. 04. 2018 14.01
-1
In pacient po nareku šefa blebeta naprej jah tako je to ko ti madžar financira noro24 morš z repkom mahat v tej višegrajski so sam eni napredni to so Čehi za silo slovaki poljaki katastrofa madžari pa tudi....očitno še nisi bil v teh državah
Brakedirt
02. 04. 2018 14.45
-2
zato pa nikoli ne pove, zakaj toliko cehov in slovakov dela na bavarskem. sicer je pa madzarov tukaj najvec.
vladaricaumov
02. 04. 2018 10.55
-8
Najhuj od vsega pa je, da ste še ponosni, ker ste fašoti in hlapci. Kva ste to za en narod, da ne rečem, izrod.
spletni Kritik
02. 04. 2018 11.15
+9
vladaricaumov
02. 04. 2018 11.19
-9
Kva je, a nis Jud, pol so Romi pa SRbi tvoji bratje, kok so vas pobijal. Al mogoče ni tko.
Franci Luzar
02. 04. 2018 09.40
+28
Ravno kar sem bral kako se Romi pritožujejo da nimajo pitne vode? mene pa zanima tudi kaj drugega? Ali so njihove hiše zgrajene z gradbenim dovoljenjem? Ali za porabljeno vodo plačujejo račune? Ali plačujejo porabljeno elektriko ? vozijo se v neregistriranih avtomobili, nespoštujejo nobenega zakona, kradejo po kmetijah,zakaj ne objavite tudi take stvari? Jaz poznam Vasi v nližini Novega Mesta ki še danes nimajo pitne vode ( Srednje Gričevje ) pa še nimajo komu pritožit ker niso Romi! ampak navadne revnih kmetje.ja in to je tudi Slovenija.
vladaricaumov
02. 04. 2018 10.33
-16
Poglej unga Marcela, kakšen je pr petnajstih, že ta prav dec. Pol pa vaše pamže poglejte, k si še na igrišče ne upajo, kao.
vladaricaumov
02. 04. 2018 10.57
-11
A za navadne revne kmete so ti Romi krivi. Oni pač ne bodo hlapci, kokr ste vi, sej zato ste pa tih pa vas vsi jahajo, kokr jim paše. Obožijem Rome, me asociacirajo na svobodo. Tega občutka vi sploh ne poznate, sam jarme.
CestniKolesar370Wattov
02. 04. 2018 11.20
+10
Postavi črno gradnjo pod Aljaževim stolpom in se pritožuj, da nimaš dostopa do pitne vode. Isto.
Franci Luzar
02. 04. 2018 09.25
+17
kolikokrat ste že prebrali recimo kako se ponašajo, državni uslužbenci do normalnega folka?recimo,na Občini! policaji na cesti! da o tako imenovanih Dr,Primarijih sploh negovorimo, imam lastno izkustvo iz Zdravstvenega Doma v kranju! In ko sem obvestil Gorenski glas so mi obljubili da bojo preiskali moje izjavein nato napisali Članek v Gorenjskem Glasu! Ja čez dva tedna me je poklicala,Novinarka in mi rekla da Dr,trdi da ni res to kar sem ji Jaz povedal, torej tudi pritožna knjiga v čakalnici je lažna? ha sužnji ostanejo sužnji.
brabusednet
02. 04. 2018 09.25
+20
Važno za levico je Palestino priznat ostalo je lanski sneg.
krtofl
02. 04. 2018 09.31
-11
seveda....da izraelci ne bodo imeli več orožnih vaj na meji z palestinci....verjetno si slišal za streljanje pred dnevi na izraelsko palestinski meji in TRINAJST MRTVIH....
Franci Luzar
02. 04. 2018 09.42
+12
Bravo in to po možnosti še predno bojo odklenkali z oblasti.
borec91
02. 04. 2018 10.48
-5
a ni bol vazno, da ste sveckarji z kaplarjem na celu priznali kosovo
brabusednet
02. 04. 2018 09.19
+4
Kakšno zgodovino ima in čas ko je izhajal časopis Komunist.
krtofl
02. 04. 2018 09.33
-2
prenehat financirat ognjišče in stražni stolp da se ne širijo cerkvene laži
KladivoSi
02. 04. 2018 11.09
+5
Dej da si ne boš kaj naredo, tisti ki bi se naše zgodovine morali zaveudat se je ne, to še ne pomeni, da držijo teze užaljenih gustekov kot si ti. Nismo vsi iz za Karpatov prišli, in nimamo hibe na razumu in s tem noge za fucbal. Tak, da zmanjšaj malo tvoje pljuvanje po našem narudu, drgač pa spokaj.
KladivoSi
02. 04. 2018 14.04
+5
So "žal" tuji muzeji in arhivi polni naše zgodovine, tako da mene nič ne boli, ker se zavedam oprejemljivih dokazov. Boli pa to, da so naši bed@ki delili državljanstva za nemške marke. Bi morali prej vsaj kak test poštevake naredit. A je.i ga para i bud@la nikad dovoljno. Zdaj pa imamo, juga na sončni strani alp.
olimpija35
02. 04. 2018 09.15
+15
karantanija je bila prva državna tvorba slovanov...genetika nam kaže vzorec zahodnih slovanov in ne južnih kot bi radi naši levi videli...
krtofl
02. 04. 2018 09.24
-14
vladaricaumov
02. 04. 2018 09.32
-4
Olimpija, sem že večkrat šponovila, Rusi se učijo, da so pršli od tuki. ne pa mi od tam. Mi smo tle že deset taužent let, sedem taužent let mamo svojo civilizacijo. Ti si pa sam še en plačanc in izdajalc Slovencev. Zame vsaj.
Franci Luzar
02. 04. 2018 09.14
+13
V Sloveniji Novinarstvo ni bilo še nikoli svobodno in demokratično, kot tudi danes še ni ! piše še samo to kar Lobiji dovolijo! izvzem so prometne ali Naravne nesreče,vse ostalo pa je pod kontrolo Lobijev.
Sputnik
02. 04. 2018 08.52
+6
slavimo časopis ne obsojamo pa razprodaje države??
Franci Luzar
02. 04. 2018 09.00
+9
ni stvar da prodajajo državo, bolj je nevarno to komu jo prodajajo! od leta 1943 dalje so nam Srbski komunisti vladali politično, sedaj nas bojo pa pokupili,in nam bojo vladali še gospodarsko! Kar je v veliki slučajev že.
Antropozofija
02. 04. 2018 08.33
+19
Zajec tiči v drugem grmu. Res smo se izoblikovali kot narod v dolgih stoletjih, nimamo pa nobene državniške tradicije. Kar nas seveda zelo tepe. Še zdaleč nimamo urejenih zadev glede države in njenih funkcij. Kar je bilo urejeno v bivši Avstroogrski in bivši Jugoslaviji je sedaj popolnoma v razsulu. V Sloveniji trenutno ni nobenega reda oziroma je red samo za navaden folk. Drugače pa poteka sistemska kraja premoženja ljudi, kar bi bilo nepredstavljivo v rajnki Avstriji ali pa v bivši Jugoslaviji. Bojim se, da Slovenija z raznimi Korli, Pahorji, Janšami, Cerarji itd ne bo več dolgo obstajala kot država.
korintos23
02. 04. 2018 08.37
-7
Čudno ne, država stara 27 let pa nima zgodovine! Hahahaha
Sil Ka 1
02. 04. 2018 08.56
+7
Več ko bi bilo taknih kot si ti manj časa bi Slovenija obstajala. Na srečo ne bo tako. Pa še mimogrede: Kaj ni Miloševič v Jugoslaviji naredil vdor v monetarni sistem in oropal Narodno Banko Jugoslavije za 5 miljad dolarjev in s tem kupil tudi letala suhoj 21. Toliko o redu.
Franci Luzar
02. 04. 2018 09.07
+5
Še popolnoma strinjam z tako, moraš vedeti da smo Slovenci nekaj podobnega kot Kurdi, kmalu od nastanka Karantanije smo postali Sužnji,Nemcem,Avstroogarski,Rimljanom,na koncu pa še Srbom,kar smo vsaj če gledamo naše Ne-sposobne politike še vedno, še vedno več,saj nas bojo pokupili,in spet še bomo vrnili na začetek Avnoja.
brabusednet
02. 04. 2018 09.22
+3
Ima ima samo zelo žalostno sama lopovščina.
Antropozofija
02. 04. 2018 12.05
+5
Gledaš pa ne vidiš, poslušaš pa ne slišiš. Slovenija je trenutno na vrhu v svetovnem merilu po stopnji korupcije. Kaj ti ni jasno ? Na takšen način z takim politiki pač ne bo funkcionirala dolgo.
Antropozofija
02. 04. 2018 12.06
+2
Gledaš pa ne vidiš, poslušaš pa ne slišiš. Slovenija je trenutno na vrhu v svetovnem merilu po stopnji korupcije. Kaj ti ni jasno ? Na takšen način z takim politiki pač ne bo funkcionirala dolgo...
Antropozofija
02. 04. 2018 12.07
+0
tron3
02. 04. 2018 08.10
+0
Vi pišete o tem dogodku, ki igrate vlogo sodobnih domobrancev.
tron3
02. 04. 2018 08.11
-3
vladaricaumov
02. 04. 2018 08.19
-2
Tron, folk je polna usta vaških straž. Kdo so pa to bli, uni, k niso šli na fronto, al gor al pa dol, jim je blo bl fajn doma ostat, dobival dnar od fašotov in jahat, krast, posiljevat svoje sosede. A to so neki junaki.
murinar
02. 04. 2018 08.29
+10
vladaricaumov
02. 04. 2018 09.33
-5
Muri, pa ne da ti to men. Spel se mi s temi fašo izjavami, k jih mam preko glave že.
vladaricaumov
02. 04. 2018 08.09
-15
Preberte si raj, kva piše v tem časniku, da boste vedno hlapci Avstrijancem. Hlapci ste tem Osterajharjem pa fašotom, ja, ja.
murinar
02. 04. 2018 08.28
+10
Sil Ka 1
02. 04. 2018 08.51
+11
Če si pa srbski hlapec, pa nisi hlapec ali kaj. Če si hlapec sicializma in samoupravljanja, tudi nisi hlapec. Če si komunistični hlapec, tudi nisi hlapec ali kaj. SAMO ŠE DO VOLITEV !
vladaricaumov
02. 04. 2018 09.35
-7
Srbi niso hlapci in Srb nikol ne more bit hlapec. Tega pač, vi, hlapci, ne morte dojet. In jst tud sama, raj umrem, kt da sem komu hlapec. Tud to vam ni jasno, k se držite teh vaših bednih kao pomembnih življenj. Pa ste prpravljeni sebe prodat, da to obdržite. Jst pa raj umrem.
Sil Ka 1
02. 04. 2018 07.38
+19
Ste kar lepo napisali le tega ne zakaj je leta 1945 Slovenski narod prenehal izhajati. Verjetno tema ni kompatibilna z vašo prolomunitično usmeritvijo.
vladaricaumov
02. 04. 2018 08.11
-12
Tak folk, kokr so Slovenci, lahk nafilaš s čimer kol in boste verjel vsemu, kar vam vaši gospodarji rečejo.
vladaricaumov
02. 04. 2018 08.11
-9
Že najmanj stopetdeset let, glede na ta časopis.