
Iz koprskega pristanišča je v noči s 25. na 26. oktober pred 17 leti odplula ladja z zadnjimi vojaki jugoslovanske vojske. To je bilo sklepno dejanje v osamosvajanju Slovenije, številni pa ta dan štejejo celo za vrh dogajanj v procesu slovenske osamosvojitve, ki se je začel s prvimi svobodnimi volitvami aprila 1990.
Za umik JLA iz Slovenije je obstajalo kar nekaj scenarijev in možnih poti, od umika preko Madžarske do odhoda iz tržaškega pristanišča, kot možnost pa so omenjali tudi umik iz koprskega pristanišča. Končno odločitev so sprejeli na pogajanjih 18. oktobra v Ljubljani. Iz pristanišča v Kopru se je jugoslovanska armada začela umikati 20. oktobra 1991, 25. oktober pa je bil določen kot zadnji dan umika. Na slovenski strani je umik JLA nadzorovalo in varovalo 152 ljudi.
Zadnji vojaki JLA so se vkrcali na ladji, ki sta pluli pod tujima zastavama, zato sta po mednarodnem pravu veljali za tuje ozemlje. Tako je mogoče reči, da je do polnoči 25. oktobra 1991 slovensko ozemlje zapustil zadnji vojak jugoslovanske armade.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.