Slovenija

20 ur čakanja na urgenci? UKC Ljubljana: Samo pri enem pacientu

Ljubljana, 07. 05. 2026 19.56 2 min branja 102

Odprtje reanimacijskih prostorov v urgentnem kirurškem bloku UKC Ljubljana

Na ljubljanski urgenci je že leta gneča, bolniki pa pogosto čakajo dolge ure. Po prvomajskih praznikih se je več svojcev bolnikov obrnilo na zastopnika pacientovih pravic. Nekateri bolniki naj bi na obravnavo čakali tudi več kot 20 ur, kar pa v kliničnem centru zanikajo. Takšen naj bi bil le en primer, pravijo, vzrok za dolgo čakanje pa naj bi bilo iskanje proste postelje. Se je pa povprečen čas čakanja v zadnjih dneh tudi po uradnih podatkih nekoliko povečal.

Če je bilo med prazniki na urgenci naše največje bolnišnice bolj mirno kot običajno, je pritisk pacientov zaradi okrnjenega delovanja ostalega zdravstvenega sistema nujno pomoč dodatno obremenil z zamikom. Povprečni čas čakanja na pregled: tri ure, ponoči štiri, na celotno obravnavo devet ur, ponoči v ponedeljek in torek pa 12.

Da so večji priliv bolnikov pričakovali in dopoldne zagotovili dodatno ambulanto, v povprečju pa je bil čakalni čas primeren, medtem pravijo na UKC Ljubljana. A zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj trdi drugače, in sicer naj bi nekateri pacienti, ki so se obrnili nanj, čakali občutno dlje. "Čakali so več kot 20 ur," je dejal.

UKC Ljubljana
UKC Ljubljana
FOTO: Damjan Žibert

Bolniki so imeli ob tem po njegovih besedah resne zdravstvene težave, na obravnavo pa so čakali kar na začasnih posteljah na hodniku. "To je vse prej kot varno in primerno okolje za oskrbo tako zahtevnih pacientov," je jasen ter našteje, da je šlo za težave s srcem, aorto oz. "precej kritična zdravstvena stanja".

UKC, kjer nam sogovornika pred kamero niso zagotovili, pisno odgovarja, da bolnik z že znano anevrizmo aorte ni potreboval nujnih posegov, v zadnjih dneh pa da so prejeli zgolj eno pritožbo svojcev. In še da so bili vsi življenjsko ogroženi bolniki obravnavani takoj, da pa se je zaradi čakanja na prosto posteljo na specifičnih oddelkih čas obravnave za nekatere bolnike podaljšal.

Sušelj razume, da se ozko grlo lahko ustvari prav pri iskanju proste postelje, a ob tem dodaja: "Ljudje so zelo zelo razočarani nad takšno izgubljenostjo. Razumejo, da je veliko ljudi, a predvsem jih iritira in spravlja v negotovost to, da ne vedo, kaj lahko pričakujejo danes ali jutri."

Na drugi strani v kliničnem centru odgovarjajo, da trditev zastopnika pacientovih pravic ne morejo komentirati, saj se nanje ni obrnil.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI102

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zajebant1
08. 05. 2026 12.03
To je slika levaške vladavine
Smuuki
08. 05. 2026 11.40
Kdo čaka 20 ur? Delovni ljudje. Zaporniki, migrantje, politiki niti dlučajno ne čakajo toliko. To nam je prinesla burek koalicija
miror2012
08. 05. 2026 11.31
Je imel pa res smolo. Jaz sem čakal samo 14 ur.
Uporabnik1921539
08. 05. 2026 11.04
urgenca,po slovensko torej nujnost,ne more biti v nobenih urah.Mora biti takoj.Ce prides v tako obravnavo v nedeljo ob 18.00 uri in vajas 12 ur(ne 20) je bolje,da gres k svojem zdravniku,saj ib 7.00 v ponedeljek ze dela.20 ur je prakticno en dan.To ni urgenca,to je izzivljanje na pomoci potrebnih ljudeh.Ce ne zmorejo-ministrstvo za zdravje in naj razlafajo tako dolgo,da bodo razumljeni
slayer2
08. 05. 2026 10.49
Čakal 12.ur zaradi hudih črevesnih težav!!!
Razumnež
08. 05. 2026 10.02
Škoda, da očitno zdravstvena "reforma", ki jo omenjajo v Svobodi ni zaživela..... To samoupravljanje se kar noče upravljati.
galeon
08. 05. 2026 10.16
Je pri vseh vladah enako in bo tudi v naprej. To je stvar organizacije bolnice ne pa vlade.
janezeki
08. 05. 2026 09.55
Januarja 2020 sem čakal 47 ur.
?rni Ov?ar
08. 05. 2026 10.40
Cel Januar ?? Ni veliko.
Ramzess
08. 05. 2026 09.38
Medicina sama ustvarja več bolnikov namesto obratno, zdravljenja neredko napačna in predolga, vse za profit. Namesto da bi bilo obratno, manj bolnih, zdravi pač ne prinašajo denarja.
wsharky
08. 05. 2026 09.23
a Pahi Pahi je tudi 20 ur čakal?
BBcc
08. 05. 2026 08.59
Janša jim je obljubil dvoživkarstvo in že manj delajo.🙆
golobove drobtinice
08. 05. 2026 09.35
Bluziš, to je zaradi vas priseljencev, ki ne marate čakanja z napotnicami, ker so daljše čakalne dobe, in se raje abonirate na urgencah.
BBcc
08. 05. 2026 09.42
Ti si priseljenec. Zato voliš Janšo in Stevanovića. Vidiš kako sodelujejo lepo.
natas999
08. 05. 2026 08.38
ahaaa pri ostalih pa 19 ur??
Omizje
08. 05. 2026 08.22
recimo selfi pahorja lepo pokrit poškodba kosti nega pa lepo v ograjco da nebi še enkrat padel
NotMe
07. 05. 2026 21.54
A bi bilo res tako težko zagotovit recimo ene tri sobe in not zbasat tistih 15 vozov s hodnikov? Takoj bi bil popolnoma drug občutek
kr--en
08. 05. 2026 11.43
Ali pa zagotoviti dovolj zdravnikov na primarnem nivoju, ki bi jim istocasno zmanjšali birokracijo?
Vet63
07. 05. 2026 21.52
Še en primer Golobove uspešne zdravstvene reforme!
LukaS8
08. 05. 2026 08.45
No, no. Je Janša bistveno več let vodil državo in ni (razen polnjenja računa na kajmanskih otokih) naredil popolnoma nič koristnega.
Bbcc12
07. 05. 2026 21.52
Janša jim je obljubil dvoživkarstvo in že manj delajo.
Žmavc
07. 05. 2026 21.48
Slogan se bo počasi uresničil. 30 ur do specialista.
Bbcc12
08. 05. 2026 09.59
Samo v zdravniški denarnici. Vse ostalo bo slabše.
Uporabnik1888402
07. 05. 2026 21.48
Bodimo objektivni, tekom vikenda vec kot pol jih na urgenco pride zaradi alkohola in drog kot posledic razlicnih poskodb in stanj. Polomljen, krvavi, razbit, koga briga. Naj caka cel vikend. Tudi, ce cel UKC sedi pred TVjem. Druga skupina so starejsi, vase negotovi in osamljeni, ki zaradi strahu oblegajo cakalnice. V resnici potrebujejo psihologa in psihijatra ...
periot22
07. 05. 2026 21.47
Zrelo za kazensko ovadbo!
SAKOSAKO
07. 05. 2026 21.44
To čakanje je tudi zaradi tistih, ki preko vez in poznanstev hodijo preko vrst! Navadni smrtniki pač potrpežljivo čakamo! Ampak enkrat bo tudi naše potrpežljivost konec!!!
R2IQ
07. 05. 2026 21.44
3 ure, 9 ur, 12 ur??? Ali se ti zavedajo, kaj je to 9, 12 ur? Čista beda SLO zdravstva! res ga je SLO politika v zadnih 30 letih pošteno zavozila!
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763