Na današnji dan pred 25-imi leti je apostolski nuncij v Beogradu Michele Cecchini v koprski stolnici ob navzočnosti vseh slovenskih škofov in velikega števila vernikov vodil slovesno mašo. V počastitev srebrnega jubileja bo danes v koprski stolnici potekalo somaševanje škofov in duhovnikov, ki ga bo vodil apostolski nuncij v Sloveniji Giuseppe Leanza. To bo tudi prvo nuncijevo srečanje z duhovniki in verniki primorske cerkve.
Škofijo so dobili po sklenitvi Osimskih sporazumov
Koper naj bi bil sedež škofije že več kot pred 1400 leti, sredi 19. stoletja pa je bila koprska škofija, majhna in revna, pridružena tržaški. Po drugi svetovni vojni se je ozemlje cele Primorske znašlo brez škofijskega sedeža in lastnega škofa. Novo poglavje v zgodovini cerkve je pomenil prihod Janeza Jenka leta 1964, ki je bil imenovan za apostolskega upravitelja vseh treh delov slovenskega Primorja ter za škofa. Škof Jenko je nenehno prosil Vatikan, naj ustanovi lastno škofijo. To pa se je začelo uresničevati šele po letu 1975, ko sta nekdanja Jugoslavija in Italija sklenili Osimske sporazume, s katerimi so se dokončno dogovorili za razmejitev med državama.
Z novo koprsko škofijo, ki se je pridružila ljubljanski cerkveni pokrajini, je bila Slovenija prvič združena v enotno cerkveno pokrajino. To pa je bila tudi ugodna osnova za državno samostojnost in samostojno škofovsko konferenco. Pomena tega dejanja se je zavedala tudi takratna oblast, ki je bila sicer cerkvi nenaklonjena, potezo papeža pa je pozitivno sprejela, saj se je zavedala političnega pomena tega dejanja, so še zapisali v sporočilu koprske škofije.