Alojzu Kračunu je voznik, ki je vozil po avtocesti v napačno smer, pred štirimi leti ubil sina Petra. Pred tednom dni pa bi lahko na enak način izgubil še hčerko. Ko se je v soboto, 11. januarja ponoči vozila po štajerski avtocesti iz Ljubljane proti Celju, je po njeni strani, a v nasprotno smer pripeljal pijani 34-letni voznik.
Po podatkih policije so v lanskem letu zaradi vožnje v nasprotno smer obravnavali 12 voznikov, leto pred tem pa 14. Zaradi vožnje v napačno smer sta v letu 2010 umrla dva udeleženca, leta 2011 en udeleženec. Najbolj tragično je bilo leto 2012, ko so zaradi vožnje v napačno smer umrle tri osebe, medtem ko je lansko leto umrla ena oseba.
Pred štirimi leti, ko je Branko Maček ubil tri mlade osebe v nesreči pri Arji vasi, je takratni prometni minister Patrik Vlačič obljubil, da bo ministrstvo naročilo študijo, s katero bodo uredili vse uvoze na avtoceste. Razen dodatne signalizacije konkretnih rešitev ni bilo.
Dars: Naredili smo vse, kar je v naših močeh
Na Dars, ki je upravljalec avtocestnega omrežja, na naše vprašanje, katere vse ukrepe so že sprejeli in katere ukrepe še načrtujejo, da bi preprečili takšno smrtonosno početje voznikov, odgovarjajo: "Vsi morebitni novi priključki so označeni z več znaki 'roka' in drugo prometno signalizacijo za preprečevanje vožnje v napačno smer. Na avtocestah in hitrih cestah ni priključka, ki ne bi bil opremljen s temi znaki." Na vprašanje, katere ukrepe bi še lahko sprejeli, pa na Darsu odgovornost prelagajo na voznike. "Menimo, da je področje prometne signalizacije in opreme cest (prometnih znakov in obvestil) izčrpano. Rezerva je predvsem v voznikih. Ti bi morali voziti pravilno, varno in s tem ne bi ogrožali ne sebe ne drugih udeležencev v prometu."
A dejstvo je, da je voznikov, ki vozijo v napačno smer na avtocesti – kljub vsem tem ukrepom – še vedno veliko preveč. Glede zadnjega odmevnega primera, ko je pijan voznik v nasprotno smer vozil na štajerski avtocesti na odseku med Vranskim in Kompoljami, na Darsu pravijo, da so se odzvali takoj in učinkovito.
Navajajo naslednje ukrepe:
- prižgale so se rdeče luči in promet za vse štiri predore se je zaprl
- na elektronskih portalih nad avtocesto so bile nemudoma nameščene vsebine za obveščanje uporabnikov avtoceste
- takoj je bila obveščena čelna cestninska postaja Kompolje
- o vožnji v napačno smer je bila takoj obveščena tudi policija
- eno policijsko vozilo je krenilo na pot iz Celja, drugo iz Ljubljane
- potem ko je voznik avto zapustil pred CP Kompolje in peš pobegnil, so avto odstranili delavci Darsove avtocestne baze po naročilu policije
- policija je storilca ujela, ga pridržala do streznitve in mu odvzela vozniško dovoljenje.
Dars: Voznik se je vožnje v napačno smer zavedal
Analiza posnetkov nadzornih kamer je pokazala, da so vozniki po opozorilu pred predori v veliki večini ustavili in čakali, mimo njih pa je zapeljal 34-letnik in se pripeljal vse do cestninske postaje Kompolje. Da se je moški zavedal svojega početja, je moč sklepati na osnovi njegove vožnje, opozarjajo na Darsu. Moški je namreč na celotni dolžini prepeljane poti, tam, kjer je imel nasprotna vozila, opozarjal z oddajanjem svetlobnih znakov t.i. blendanjem. Enako naj bi počel pri zavojih v predorih. "Iz posnetkov se tudi vidi, da je spretno manevriral med vozili, ki so v dveh kolonah stala pred predorom. Na delih njegove poti, kjer pa ni bilo za njega nasprotnih vozil (na nekaterih delih je bilo tako, ker smo prek portalov promet ustavili), pa je vozil vidno hitreje," še navajajo na Darsu.
Na Darsu so prepričani, da prav ta zadnji primer (ko je šlo za pijanega voznika) kaže na to, da ni vse na ukrepih upravljavca ceste, ampak je v ozadju celoten prometno varnostni sistem. "Voznik, ki je nedavno vozil v napačni smeri po avtocesti prek Trojan, se, ko mine kazen, lahko vrne na cesto," pravijo na Darsu.
Po podatkih Darsa so leta 2008 njihovi nadzorni centri zabeležili 28 voženj v napačno smer, leta 2009 20, leta 2010 59 voženj v napačno smer, leta 2011 pa kar 77. Leta 2012 so zabeležili 75 voženj v napačno smer, lansko leto pa 54. Največ voženj v napačno smer je zaznal regionalni nadzorni center v Ljubljani.
Dars: Fizičnih ovir ne smemo uporabljati
Policija navaja dva najpogostejša razloga za vožnjo v napačno smer. To sta vožnja pod vplivom alkohola ali mamil oziroma drugih psihoaktivnih snovi ter slabše psihofizične sposobnosti za vožnjo. Pogosto so namreč med vozniki, ki na avtocesto zapeljejo v napačni smeri, starejši vozniki. "Temu primerno je nemogoče preprečiti vse takšne vožnje," odgovarjajo na Darsu in na vprašanje, zakaj ne uvedemo t.i. stingerjev ali grabljic, ki bi voznikom na uvozu na avtocesto, če se peljejo v napačno smer, preluknjali pnevmatike, odgovarjajo zgolj, da fizičnih ovir ne smejo uporabljati.
Na Darsu vztrajajo, da so za preprečevanje voženj v napačno smer vsa ta leta namenili "razmeroma veliko sredstev". Od prometnega znaka z 'roko', puščic na vozišču, plastičnih robnikov, posebnih detektorjev, ki so del sistema za nadzor in vodenje prometa, kamor spada mikrovalovna detekcija na portalih, video detekcija na trasi in v predorih, do opozarjanja pravilno vozečih pred nevarnim voznikom.
Ko signalizacija ni dovolj, je na vrsti fizična ovira
Fluorescentno rumeno tablo z veliko roko in znakom za prepovedano smer je po mnenju nekaterih inštruktorjev varne vožnje težko spregledati. Žal pa je spet vse odvisno od posameznika, kako 'spreten' je pri opazovanju prometne signalizacije. In če je posameznik sposoben spregledati tako zelo nazorno signalizacijo, potem ga lahko ustavi le še fizična preprečitev napačne vključitve na avtocesto. A na Darsu in na policiji so mnenja, da tako hudo še ni.
Dejstvo je, da vsi ti ukrepi niso preprečili 34-letniku, da bi se podal na morilsko vožnjo od Vranskega do Kompolj. K sreči so njegovo vožnjo v napačno smer na Darsu hitro zaznali in z različnimi sredstvi opozorili voznike na nevarnost na cesti. Mnogi so se trčenju ognili le za las. Tokratna divja vožnja 34-letnika, ki naj bi v napačno smer prevozil kar 40 kilometrov, se je končala brez žrtev. Naslednjič morda ne bo takšen izid. A ne čakajmo na naslednjič, raje poskrbimo, da tega 'naslednjič' ne bo.
Kaj storiti, če zapeljete v nasprotno smer na avtocesti?
Takoj se ustavite na odstavnem pasu oziroma najbližjem robu vozišča ali izven vozišča, če je mogoče. Vklopite utripalke ter zasenčene luči in nemudoma pokličite pomoč. Pri izstopu iz vozila si oblecite odsevno oblačilo in ne hodite po vozišču, ampak se umaknite na varno izven vozišča. Nikakor ne vozite vzvratno in se ne vračajte po priključku, po katerem ste nepravilno zapeljal na avtocesto. Nikar ne obračajte vozila čez vozne pasove zaradi nasproti vozečih vozil.
Preventivni nasveti drugim voznikom
Če ste slišali obvestilo, da vam po avtocesti iz nasprotne smeri vozi vozilo, zmanjšajte hitrost, po potrebi vključite vse štiri smerne utripalke in vozite še posebej previdno. Umaknite se na desno smerno vozišče in ne prehitevajte. O voznikih, ki vozijo v nasprotno smer, vedno obvestite policijo
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.