40 jamarskih reševalk in reševalcev iz sedmih reševalnih centov (Sežana, Tolmin, Postojna, Novo mesto, Ljubljana, Kranj in Velenje) se je v soboto zbralo v Rakovem Škocjanu. Razdelili so se v skupine in začeli z vajami reševalnih manevrov. Vsaki skupini je bil dodeljen inštruktor, ki je nadziral delo ter pomagal z dobrimi nasveti, kako najenostavneje in najbolje izvesti manever, da v primeru intervencije v najkrajšem možnem času ponesrečenega spravijo na varno.
"Na vajah so vsakič prisotna tudi nosila, kjer jamarski reševalci vadimo, kako bi bilo v primeru prave nesreče in kako s težje dostopnih področij dobiti ponesrečenca. Zato vsakič damo v nosila nekoga izmed nas. Z navidezno ponesrečenim v nosilih ravnamo, kot da je dejansko ponesrečen," je opisala ena od reševalk Mateja Mazgan Senegačnik.
V primeru prave intervencije je prisoten še zdravnik jamarski reševalec, ki poškodovanega oskrbi in ga spremlja ob izvleku nosil na površje, kjer ga prevzamejo druge reševalne službe.
Člani Jamarske reševalne službe imajo na leto v povprečju med 6 in 10 intervencij. Med ponesrečenimi ali izgubljenimi v jami pa niso samo ljudje, pač pa tudi živali. "Nemalokrat se zgodi, da na sprehodu pade kakšen pes v brezno. Pokličejo nas na številko 112, nato pa se aktivira nesreči najbližji reševalni center. V kolikor je nesreča v večjem obsegu, se aktivira tudi preostale reševalne centre in seveda po potrebi tudi reševalce iz tujine. Jamarska reševalna služba je namreč zelo uspešna tudi v mednarodnih sodelovanjih," je še povedala Mazgan Senegačnikova.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.