Po podatkih, ki jih Unicef navaja v svojem novem mednarodnem poročilu o nasilju v šolah (Vsak dan na urniku: odpravimo nasilje v šolah), je okoli 150 milijonov otrok med 13 in 15 letom starosti že bilo vpletenih v medvrstniško nasilje v šoli ali njeni okolici. Podatki za Slovenijo kažejo, da je bilo 44 odstotkov učencev v tej starosti (13–15 let) v šoli vsaj enkrat ustrahovanih in (oziroma ali) vpletenih v pretep v lanskem letu.
Podatki se nanašajo na število otrok, ki so potrdili, da so bili ustrahovani v zadnjem mesecu ali bili vključeni v pretep v preteklem letu.
Ob tem so znova spomnili, da lahko otroci, ki se znajdejo v stiski, pomoč poiščejo v več kot 700 Unicefovih Varnih točkah po vsej Sloveniji. Te so jim dostopne vse dni v letu.
Nasilje je po podatkih, ki so jih zbrali na Unicefu, pogost spremljevalec izobraževanja mladih po vsem svetu. Medvrstniško nasilje pa negativno vpliva na učenje in dobrobit učencev tako v razvitih državah kot tudi v državah v razvoju.
"Izobraževanje je ključnega pomena pri gradnji miru v družbi, toda za milijone otrok po vsem svetu šole niso varne," je dejala izvršna direktorica Unicefa Henrietta H. Fore. "Učenci so vsakodnevno izpostavljeni nevarnostim, kot so pretepanja, ustrahovanje med vrstniki in na spletu, telesno kaznovanje, spolno nadlegovanje, nasilje z orožjem in pritiski, da se pridružijo tolpam. Kratkoročno ima to uničujoč vpliv na njihovo učenje, dolgoročno pa lahko vodi v depresije, tesnobe in celo samomore. Nasilje je lekcija, ki je ne bi smel izkusiti noben otrok, saj za vedno zaznamuje njegovo življenje."
Poročilo je razkrilo tudi, kako se učenci soočajo z nasiljem v šoli in njeni okolici. Njihove ugotovitve so:
- Približno eden od treh mladostnikov na svetu, starih med 13 in 15 let, je tarča ustrahovanja in pretepanja.
- Trije od 10 šolarjev v 39 državah Evrope in Severne Amerike priznavajo, da ustrahujejo svoje vrstnike.
- Skoraj 750 milijonov šoloobveznih otrok živi v državah, kjer telesno kaznovanje v šoli ni povsem prepovedano.
- V 2017 je bilo 396 vojaških napadov na šole v DR Kongo, 26 v Južnem Sudanu, 67 v Siriji in 20 v Jemnu.
- Dekleta in fantje so enako izpostavljeni ustrahovanju, vendar so dekleta pogosteje žrtve psiholoških oblik ustrahovanja, fantje pa so bolj izpostavljeni fizičnemu nasilju in grožnjam.
Poročilo so predstavili v okviru Unicefove globalne kampanje proti nasilju #ENDviolence. Med drugim v njem opozarjajo tudi, da nasilje v šolah z uporabo orožja, kot so noži in pištole, še naprej terjajo življenja. Poleg tega pa poudarjajo še, da se v vse bolj digitalnem svetu ustrahovanje seli tudi na splet in družbena omrežja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.