Slovenija

49.000 podpisov za referendum

Ljubljana, 03. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sindikat delavcev trgovine je za podporo za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o obratovalnem času trgovin doslej zbral 49.000 podpisov. Zbrane podpise bodo v ponedeljek predali predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju.

Potem ko so se v sindikatu odločili, da bodo pričeli podpise zbirati še na stojnicah, se je zbiranje podpisov močno pospešilo
Potem ko so se v sindikatu odločili, da bodo pričeli podpise zbirati še na stojnicah, se je zbiranje podpisov močno pospešilo FOTO: POP TV

Sindikat pričakuje, da bo referendum razpisan v prvi polovici septembra. Predsednik ZSSS Dušan Semolič pa je ob tem povedal, da je treba konfliktne interese reševati po poti socialnega dialoga, vsakdo, ki bi želel odločitve sprejemati po bližnjicah in enostransko, s silo, pa se mora zavedati, da se bodo v nekaterih stvareh svobodni sindikati uprli vsi skupaj. "Računati morajo na to, da imajo v določenih stvareh opraviti s celo organizacijo, ne posameznimi sindikati," je na novinarski konferenci Sindikata delavcev trgovine povedal Semolič.

Sindikat delavcev trgovine je eden od 20 sindikatov ZSSS. Generalni sekretar ZSSS Milan Utroša pa je ob tem povedal, da je ta aktivnost zbiranja podpisov pokazala, da je ZSSS s svojo teritorialno mrežo danes sposobna v dveh tednih zbrati potrebnih 40.000 podpisov, za kakršnikoli referendum bi se v tej zvezi sindikatov pač odločili. Ta aktivnost je pokazala tudi solidarnost vseh njenih članov.

Generalni sekretar Sindikata delavcev trgovine Ladislav Kaluža je povedal, da pri zbiranju podpisov za razpis referenduma o trgovini ne gre le za delavce, matere in žene, zaposlene v trgovini, gre za to, da je to prvi poskus, ki bi na nek način omejil to brezobzirnost kapitala, to, da obvladuje vso družbeno življenje v državi.

Petrinova obžaluje, da se delavci v trgovini in njihovi delodajalci niso dogovorili

Žal mi je, da med delodajalci in delojemalci ni prišlo do dogovora o nedeljskem obratovanju trgovin oz. da delodajalci niso bili pripravljeni zaposlenim kompenzirati delo ob nedeljah do tiste višine, ki bi bila še ekonomsko upravičena. Referendum o nedeljskem obratovanju trgovin bo tako kot ostali referendumi pomenil prevlado ene strani nad drugo, v takem primeru, ko ni konsenza, pa to pomeni izgubo za obe strani, je dejala gospodarska ministrica Tea Petrin.

Že med samimi prodajalci je prihajalo do razlik, saj nekateri niso želeli delati ob nedeljah, medtem ko so bili nekateri to pripravljeni, je dejala Petrinova in dodala, da referendum ne bo prinesel optimalne rešitve. Posledice referenduma, če bodo na njem zmagali predlagatelji, bodo negativno vplivale tudi na gospodarsko rast. Sprememba zakona o obratovalnem času trgovin oz. zaprtje prodajaln ob nedeljah bi med drugim negativno vplivala na turizem, saj bi se ponudba v turističnih krajih znižala, poleg tega pa bi lahko zmanjšan obseg dela pripeljal do odpuščanj delavcev v trgovini.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10