Sama zgodovina teka na smučeh sega v tisočletja pred našim štetjem, začetniki pa so prebivalci Skandinavskih držav. Imamo pa tudi Slovenci bogato zgodovino teka na smučeh, saj je uporabo smučk za pomoč pri hoji na Blokah opisoval že Janez Vajkard Valvasor. Seveda se je sam tek od takrat močno spremenil, hkrati pa je v zadnjih letih močno pridobil na svoji popularnosti. Prav zato je v zadnjem času tudi vse večje povpraševanje po tečajih teka na smučeh. Kaj so tiste najpomembnejše stvari pri teku na smučeh smo povprašali kar Bojana Kristana, prog, švz. in učitelja teka na smučeh 2. stopnje, ki skrbi za tečaje pri podjetju GiBit.
1. ZA KOGA JE TEK NA SMUČEH PRIMEREN
Tek na smučeh je primeren za vsakogar. Poslužujejo se ga tako mladi, kot stari. Prav tako ni pomembna telesna pripravljenost, saj lahko sami določimo intenzivnost telesne aktivnosti. Morda velja omeniti edino nasvet, da začetnikom priporočamo, da se najprej naučijo klasične tehnike. Še posebej za začetnike je pomembno, da prve informacije o učenju samih tehnik dobijo s strani učitelja, saj je napačno tehniko težje popravljati.
2. TEHNIKE TEKA NA SMUČEH
Poznamo klasično in drsalno tehniko teka na smučeh. Tek v klasični tehniki je naravno gibanje, ki je zelo podobno teku ali hoji. Zmotno velja prepričanje, da je klasična tehnika primerna samo za starejšo populacijo, saj v njej konec koncev tekmujejo tudi vrhunski športniki. Primerna je tudi za čiste začetnike, saj boste tako najhitreje pridobili osnovno znanje. Ima pa klasična tehnika še eno veliko prednost. Brez težav jo lahko koristite tudi po neurejenih terenih.
Drsalna tehnika, imenovana tudi skate ali prosta tehnika je modernejša tehnika, pri kateri tekač ne teče več v smučini, ampak se odriva zdaj z eno, drugič z drugo nogo. Omenjena tehnika je veliko bolj dinamična od klasične tehnike. Za izvajanje drsalne tehnike pa je vseeno potrebno določeno predznanje oz. Dobro ravnotežje na tekaških smučeh.
3. OPREMA PRI TEKU NA SMUČEH
Najprej se moramo odločiti, ali bomo tekli v klasični ali drsalni tehniki. Običajno se začetniki najprej spoznajo s klasično tehniko, saj je varnejša in lažja, nato pa jih večina izbere drsalno tehniko, saj je ta bolj dinamična. Verjetno najbolj pomemben del opreme je čevelj. Če bomo tekli v klasični tehniki naj bo čevelj nižji in mehkejši. Za drsalno tehniko uporabljamo čevlje, ki so visoki in z oporo za gležnje, da se nam med drsenjem in odrivanjem s smučk ne zvračajo navznoter. Na trgu obstajajo tudi kombinirani čevlji, s katerimi lahko tečete obe tehniki, vendar so le ti bolj primerni za začetnike, kot za resne tekače.
Smuči za klasično tehniko so od naše telesne višine višje za 10-25 cm. Za začetnike je običajno primerna krajša smučka. Smuči za klasiko moramo mazati z različnimi voski in klistri za sprijemanje s snegom. Samo mazanje je kar zamudno, prav tako pa so tu potrebne določene izkušnje, kakšno mažo uporabiti. Iz tega razloga se za vse začetnike (in tudi boljše rekreativce) predlagajo smuči, ki imajo že v osnovi pod smučko narebreno površino, kožo, nano premaz ali kaj podobnega, ki omogoča sprijemanje s snegom in tako dober odriv v vseh pogojih.
Za drsalno tehniko so smuči običajno daljše približno 10 cm. Pri izbiri smuči je potrebno upoštevati tudi težo tekača in njegovo znanje ter tako izbrati primerno trdoto smuči. Pri večini smuči je danes že na smučeh napisano za katero težo so primerne (npr.: 55-60kg).
Palice za klasično in drsalno tehniko se razlikujejo predvsem v višini. Palice za drsalno tehniko so visoke nekje do brade oz. približno 0,9 x telesna višina, medtem ko so za klasiko nižje in sicer do višine ramen oz. 0,85 x telesna višina. Za začetnike se priporoča aluminij, saj so palice bolj trdne in se težje zlomijo. Za boljše tekače se priporočajo karbonske palice, saj so le te lažje in bolje prenašajo tresljaje. Zelo pomemben je tudi pašček palic in sicer se večina tekačev odloča za "rokavico", pašček ki objame palec in dlan. S takšnim paščkom se lažje odrivamo in lažje spustimo palico ob zaključku odriva.
4. LOKACIJE TEKA NA SMUČEH PO SLOVENIJI
Lokacij za tek na smučeh je v Sloveniji veliko, Na žalost pa smo pogosto omejeni s snežnimi razmerami, ki pogosto onemogočajo pripravo tekaških prog. Med najbolj znane poligone prav gotovo spadajo Rateče, Pokljuka, Jezersko in Rogla.
5. KAKO IZGLEDAJO TEČAJI TEKA NA SMUČEH
Tečaji pri podjetju GiBit potekajo skozi celotno zimo, ko nam to omogočajo vremenske razmere. Sam tečaj traja približno 6 ur, kar je po naših izkušnjah dovolj, da vadeči pridobijo osnovno znanje. S tečaji pričenjamo v dopoldanskih urah, ko sonce že pogleda čez najvišje vrhove. Tečajnike najprej razdelimo po skupinah in začnemo z delom na poligonu. Po približno 2,5 urah sledi odmor za malico, ki ga izkoristimo tudi za video analizo. Ogled posnetkov in obrazložitev napak močno pripomore k večjemu napredku posameznika. Sledi še drugi del tečaja, ko poizkušamo popraviti še tiste napake, ki smo jih odkrili ob gledanju svojih posnetkov. Več o samih tečajih in terminih si lahko preberetE tudi na GiBitovi spletni strani.
Naročnik olgasne vsebine je Gibit.