Slovenija

Več kot polovica osnovnošolcev že doživela spletno nasilje

Ljubljana, 24. 08. 2024 16.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nova raziskava Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v sklopu Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani, je pokazala, da se je obseg spletnega nasilja med osnovnošolci v zadnjih šestih letih občutno povečal. Vsaj eno obliko spletnega nasilja je že doživelo kar 65 odstotkov osnovnošolk in 55 odstotkov osnovnošolcev zadnjega triletja osnovne šole.

Podobna raziskava je že bila opravljena leta 2018, ko je o spletnem nasilju poročalo za 10 odstotkov manj osnovnošolskih najstnic in za šest odstotkov manj fantov. "Ti izsledki se ujemajo z ugotovitvami fokusnih skupin s starši, učitelji in drugo relevantno stroko, ki so bile izvedene leta 2022 v okviru projekta TRACeD, kjer so udeleženci poročali, da so se razmere, povezane s spletnim nasiljem med otroki in mladostniki, med in po epidemiji koronavirusa precej zaostrile in poslabšale," so zapisali pri Safe.si.

Izvajanje nasilja prek spleta se širi tudi na mlajše najstnike. V raziskavi leta 2018 je bilo spletnega nasilja več med srednješolci, letos pa so se deleži osnovnošolcev izenačili in celo nekoliko presegli srednješolce. Delež srednješolcev, ki so doživeli spletno nasilje, ostaja na enaki ravni kot pred šestimi leti. "Letošnja raziskava je tako pokazala, da je eno od oblik spletnega nasilja doživelo 63 odstotkov dijakinj (leta 2018 64 odstotkov) in 54 odstotkov dijakov (enako kot 2018)," so še zapisali v sporočilu za javnost.

Podatki raziskave Safe.si o spletnem nasilju
Podatki raziskave Safe.si o spletnem nasilju FOTO: Safe.si

Mladi doživljajo več različnih oblik nasilja

Med oblikami spletnega nadlegovanja, ki jih mladi doživljajo najpogosteje, so širjenje neresničnih govoric o njih, prejemanje sporočil z neprimerno vsebino, na primer spolne narave, prejemanje žaljivih, nesramnih komentarjev o njihovem videzu, ustvarjanje in razpošiljanje njihovih posnetkov brez dovoljenja ter grožnje.

Po primerjavi podatkov so ugotovili, da so tisti, ki so doživeli nasilje na spletu, v raziskavi leta 2024 poročali, da so doživeli več oblik nasilja kot v raziskavi 2018. Delež najstnikov, ki so doživeli posamezne oblike nasilja, so se v primerjavi z letom 2018 povečali precej bolj, kot se je povečal delež vseh, ki so že doživeli nasilje na spletu. "Še posebej pri tem izstopajo osnovnošolske najstnice, pri katerih so se deleži pri nekaterih oblikah spletnega nasilja podvojili, potrojili ali povečali celo za petkrat," so še zapisali.

Podatki raziskave Safe.si o spletnem nasilju
Podatki raziskave Safe.si o spletnem nasilju FOTO: Safe.si

Razlike v doživljanju spletnega nasilja

"Razen nekaj izjem vse oblike spletnega nasilja tudi v večji meri doživljajo dekleta kot fantje. Poleg tega dekleta v raziskavi poročajo, da jih nasilje bolj prizadene, medtem ko je fantom v največjih deležih ob tem vseeno ali celo smešno," so zapisali. Je pa 42 odstotkov osnovnošolk, ki so bile tarča spletnega nasilja, odgovorilo, da so se ob tem počutile stresno, 37 odstotkov jih je bilo jeznih, 35 odstotkov zaskrbljenih, 28 odstotkom pa je bilo vseeno, približno četrtina je bila prestrašena in prav toliko jih je bilo razburjenih. 

Vsaka peta osnovnošolka zaradi nadlegovanja ni mogla spati, enak delež se je počutil osramočen in nemočen. 14 odstotkov jih je imelo zaradi tega šolske težave. Skoraj vsaka deseta pa je imela kot posledico spletnega nasilja zdravstvene in telesne težave. Med osnovnošolci pa jih je kar polovica, ki so dejali, da jim je bilo ob spletnem nasilju vseeno, 31 odstotkov jim je bilo smešno, 25 odstotkov je bilo jeznih, več kot polovico manj kot deklet jih je bilo pod stresom. Precej manj jih je bilo zaskrbljenih, vsak peti, prav toliko jih je bilo razburjenih. 10 odstotkov manj kot deklet jih je bilo prestrašenih. "Ugotavljamo, da predvsem fantje spletno nadlegovanje normalizirajo in ga jemljejo kot nekaj običajnega," so svoje ugotovitve opisali v sporočilu za javnost. 

Pri Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si so ob raziskavi še zapisali, da ugotovitve kažejo, da se je treba z otroki in mladostniki veliko pogovarjati, jih osveščati in izobraževati o temah spletnega nasilja in posledic le-tega. 

Podatki raziskave Safe.si o spletnem nasilju
Podatki raziskave Safe.si o spletnem nasilju FOTO: Safe.si
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smuuki
25. 08. 2024 09.09
+1
Najboljše varovanje pred nevarnostmi tega tipa je delo. Brezdelje je največji sovražnik. Ta način življenja se začne že v rani mladosti. Trenutno častimo,poveličujemo brezdelje. Nasilje v šolah doživijo posamezniki ki se trudijo za boljše ocene. Večina slalomistov se načrtno spravi na špilferderberje. Trenutno so pridni špilferderberji. Ti preprečujejo red in so potencialni gradniki blaginje. Dvojkarji jih namenoma onemogočajo z izločynjem it družbe, sledi fizično nasilje. Primer iz celja je bil na tej osnovi. V naši dtužbi je priden in marljiv zeeeelo moteč. Častimo metelkovce brez delovnih navad in z velikimi potrebami
SlobodaNE
24. 08. 2024 21.57
-1
Kjer je družba tam so tudi slabe stvari, država bi morala imeti veliko večjo vlogo pri teh stvareh
Smuuki
25. 08. 2024 10.30
+1
Ne država. Družina zdrava družina zapolni prosti čas s zdravimi aktivnostmi. Če te ni na spletu si varen, nedosegljiv
SlobodaNE
24. 08. 2024 21.56
Kaj pa bolani starši kdo njih preganja pa lahko otroka pohabijo. Seveda sistem je tak
SlobodaNE
24. 08. 2024 21.52
Hudič se skriva v malih stvareh, najhuje je če so v igri otroci, za celo življenje se jim pozna
ZIPPO
24. 08. 2024 18.51
+2
Če bi bili mobiteli v šolah prepovedani, če bi bil starševski nadzor in omejitve kot bi morala biti, tega skorajda ne bi bilo. Tako pa se najstniki, ki niti polnoletni niso, kregajo s starši zaradi mobitelov in brez nadzora ponoči bulijo v telefone??? Amerosi, demokracija in internet so nam prinesli marsikaj. Tudi to. Interneta in socialnih omrežij ni prinesel socializem. Ne, takrat smo imeli mir.
gasper111
24. 08. 2024 20.32
Takšno razmišljanje je šele omejeno. Najlažje je nekaj enostavno prepovedati. In zakaj bi prepovedali nekaj kar je v osnovi dobro, in internet to zagotovo je. Ni je knjižnice na svetu, ki imela toliko informacij kot jih ponuja internet. Zato bi v šoli namesto, da omejujejo uporabo internetna morali njegovo uporabo spodbujati. Seveda pa bi jih šola zato morda učiti v tej smeri, jih opozarjati na pasti interneta, predvsem pa bi morala lade naučiti ločiti med pravimi in lažnimi informacijami. Tega pa ni in zato pravijo, da je internet nevarnen, ampak nevaren je tudi nož za rezanje kruha, če ga ne znaš uporabljat - pa je prepovedan. Ja ni, ker smo otroke naučili kako se odreže kos kruha. Ampak zato, da nekoga nekaj naučiš je potreben čas in energija, zato je lažje, če se to enostavno prepove. Pa je to rešitev?
Smuuki
25. 08. 2024 10.32
+1
Nič ni treba prepovedat. Če imaš možnost početi kaj zanimivega te na spletu preprosto ni. Zdolgočaseni brezdelneži visijo cele dneve gor. Brezdelje je gojišče zla
gasper111
24. 08. 2024 18.02
+2
OK, dajmo razčistiti kaj spoh je spolno nasilje in, ko bomo to razčistili bomo videli, da nasilja splohni nič več kot včasih, samo takrat zaradi tega ni nihče delal drame. Najstniki so pač ne glede na spol polni hormonov, ki kar vrejo iz njih, zato je treba imeti tukaj tudi nekaj tolerance. Saj vem, nekateri straši bi me sedaj najraje pribili na križ, ampak dejstvo je, da neki "nedolžni" dotiki, ki niso vsiljivi, ampak so prej iskanje pozornosti za moje pojme še niso nadlegovanje. Vse kar je več od tega pa seveda že kličere po resnejši obravnavi. In problem je, ker se danes teh dveh stvari ne loči več, ampak je že najmanjši morda tudi popolnoma nedolžen dotik, že interpretiran kot nadlegovanje. Malo se spomnite starši kako je bilo, ko ste bili vi stari 14 let....fantje smo začeli dobivati mišice in globok glas, punce pa so se začele spreminjati v ženske - in? Ali je bilo takrat kaj drugače kot danes? Ne ni bilo, samo tako kot sem napisal v prvem stavku takrat starši ter kvazi pedagogi in psihologi niso delali drame za brezveze.
brezveze13
24. 08. 2024 17.46
+1
v kolikor se nekdo igra in lajka razne vsebine ali celo snema samega sebe da se nekako plasira na ta social omrežja, je lahko vsakemu jasno , da bo prej ko slej nekdo odreagiral z kakšno neprimerno vsebino, to ni nikakršno nasilje pač pa način odzivanja posameznikov, seveda pa nekateri so samo samovšečni oni bi lahko vse ko dobi malo napačen odgovor mami pod kiklo in je to že spletno nasilje. Potrebno bi bilo pregledati tel posameznikov s kom in na kašen način je kdo s kom kontaktiral da si je pridobil vsebino za katero smatra spletno nasilje. trenutno sem imel na počitnicah dve najstnice od jutra ko so vstale do pozne ure ko se šle spat telefon in jou tube, , pri čuvanju otrok danes sploh ni problema daj mu tel, internet ne rabi ne kruha ne vode še za WC ga moraš opomniti
periot22
24. 08. 2024 17.28
+6
Starši če niste sposobni vzgajati potem vam ni pomoči, otroke razvajajte zavijete v vato namesto da bi jih naučili delovnih navad!!!!!!
flojdi
24. 08. 2024 17.20
+4
Ne razumem spletnega " nasilja. Razumem da ti nekdo v faco nekaj rece kar ti ni vsec ipd...v glavnem ..ni mi jasno. Ker po moje nekajnekaj ni v redu in s tistimi ki delajo" to nasilje in s tistimi ki ga sprejemajo"
flojdi
24. 08. 2024 17.22
+3
..in v obeh primerkih se mi prikazujejo" Starši ;ne neka škatla"
flojdi
24. 08. 2024 17.24
+1
proofreader
24. 08. 2024 17.09
+0
Otroci do 13-tega leta itak ne smejo odpreti računa na socialnih omrežjih.
brezveze13
24. 08. 2024 17.56
+2
ne vem od kje ti ta informacija, Fb je soc imrežje ,na njemu je ničkoliko odprtih računov otrok, katere odpirajo v glavnem njihovi starši in se s tem hvalijo da so pridobili novega družinskega člana seveda kasneje ko s ta otrok nauči malo brati in pisati začne uporabljati tudi ta profil, bolano do skrajnosti od staršev ki potem jokajo nad spletnim nasiljem
proofreader
24. 08. 2024 17.07
-1
Država ne kaznuje nasilnežev, kot je Zlatko, tako da je to kar normalizirano.
Kollerik
24. 08. 2024 17.17
+2
Ko poslušaš in primerjaš onega zmešanega Hafnerje, nekdanjega udleženca šova kmetija, Zlatko v primerjavi z njim rožce sadi!
Mr Nobady
24. 08. 2024 16.57
+9
Isto kot da bi nekdo rekel da ko gre v vodo je moker... Internet je potrebno uporabljati previdno in imeti omejitve, drugače se lahko hitro izgubiš... Je pa zagotovo všeč staršem ko so deca pred ekrani, da se potem ne rabijo zajeb.... z njimi.
zvoneti
24. 08. 2024 16.38
+13
Rešitev: spravite se dol z telefonov kjer visite cele dneve in polovico noči. Enostavno se odjaviš z vseh družbenih omrežij in imaš božji mir.