Slovenija

Kljub večurnemu čakanju potniki v primeru okvare z vlaka ne smejo zaradi varnosti

Ljubljana, 22. 01. 2024 20.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Sandra Boršič, Mojca Hanžič, T.H.
Komentarji
0

Potniki na vlaku iz Maribora do Ljubljane so v nedeljo za pot potrebovali osem ur. V soboto je zaradi okvare tudi pot od Sežane do Ljubljane trajala približno sedem ur, od tega je vlak za pet ur obtičal brez ogrevanja, pijače in hrane, eden izmed potnikov naj bi pozneje potreboval zdravniško pomoč. Na Slovenskih železnicah odgovarjajo, da potniki v takih primerih ne smejo z vlaka zaradi varnostnih protokolov.

V nedeljo ob 16.15 se je Aleš Frančeškin odpravil na vlak Ljubljana-Sežana. Po nekaj deset minutah vožnje so  se ustavili pri Borovnici. "Sprevodnica nas je obvestila, da čakamo nadomestni vlak," pripoveduje sogovornik. In začelo se je čakanje.

Kot pravi, so bili ljudje vsako uro bolj nervozni: "Nekateri so vpili, nekateri kričali. Na vlaku je bilo mrzlo, v temi, v mrazu na mrazu, brez pijače, vode, brez ničesar." Kot pravi, je bilo na vlaku približno 20 potnikov.  

"Nadomestni vlak je prišel po dveh urah, dveh in pol, in je še naslednji dve uri trajalo, da so vlak priklopili in nas je odpeljal," pripoveduje ogorčeni potnik.  

Približno pet ur v mrazu, brez vode ali čaja. Na poti do Sežane pa naj bi enega od potnikov prišlo iskat reševalno vozilo: "V Rakeku so reševalci prevzeli starejšega potnika, ki je bil očitno v slabem stanju," dodaja.

Slovenske železnice
Slovenske železnice FOTO: Miro Majcen

Pot, ki bi morala trajati dve uri, je bila tako dolga približno sedem ur. V tem času bi denimo z avtomobilom iz Ljubljane prišli v Dubrovnik.

SŽ: Potniki morali ostati na vlaku zaradi varnosti

Da so bile čez vikend težke vremenske razmere, odgovarjajo na Slovenskih železnicah. Okvara zavor se je zgodila na viaduktu, nadomestna garnitura oziroma vlak je pozneje prišel iz Ljubljane. "Ki je pa na žalost niso mogli speti, ker je bilo zmrznjeno okrog spenjalne naprave in so potrebovali dve uri, da so ti dve garnituri na odprti progi speli. To je bilo tisto, kar je nesprejemljivo, ampak nihče ne more umakniti lokomotive oziroma garniture, če je ne moreš nekam zapeti. In ni se je dalo," zatrjuje direktor SŽ-Infrastruktura Matjaž Kranjc.

Dodaja, da so potniki morali ostati na vlaku zaradi varnosti. Vlak je namreč obstal na mostu. "Na tistem mostu ne moreš ničesar narediti. Spodaj je avtocesta, poledenelo je vse, potniki starejši, da eden pade pod vlak, da se kar koli zgodi, se z glavo udari v tirnico in se poškoduje, je nedopustno. In tisto bi bilo slabše kot to, kar je bilo zdaj", se brani generalni direktor Slovenskih železnic (SŽ) Dušan Mes.

Gibanje po železniški progi je nevarno, opozarjajo na železnicah.
Gibanje po železniški progi je nevarno, opozarjajo na železnicah. FOTO: Miro Majcen

Večurna saga na Štajerskem

A to ni bilo edino dolgo potovanje po Sloveniji. Potniki so tudi na sobotnem vlaku med Mariborom in Ljubljano potovali več kot osem ur za pot v prestolnico. Sredi poti so tudi oni obtičali brez elektrike in v mrazu čakali na prevoz. Podobno so čakali tudi v obratno smer. Zato bodo vsem potnikom, kot obljubljajo na železnicah, povrnili stroške prevoza.  

 

Železniška postaja Maribor
Železniška postaja Maribor FOTO: Svet na Kanalu A

Maja Malus Azhdari se je skupaj z 12-letno hčerko v soboto vračala iz Ljubljane. Vlak, ki bi moral peljati ob 18.55, je bil odpovedan. Počakali sta naslednjega ob 19.45, ki bi moral biti v Mariboru v dveh urah.

"Bila sem vesela, da ni prestopanja, ker je pač bila že noč in mraz, ampak zgodila se je cela kolobocija. Obtičali smo v Celju, čakali kar nekaj časa, potem so nas z avtobusom pripeljali do postaje Grobelno in nato smo nadaljevali do Maribora," pripoveduje.  

Intercity vlak se je nenadoma, pravi, spremenil v potniškega. Stali so na vsaki postaji, v Maribor sta prispeli šele ob polnoči.

Čakalnica je bila premajhna za vse potnike, toplih napitkov se ni dalo nikjer kupiti

Še slabše so jo odnesli potniki v obratni smeri, iz Maribora v Ljubljano. Vlak je malo pred pol sedmo uro zvečer obstal nekje med Grobelnim in Ponikvo. In dve uri je trajalo, preden je po njih prišla nadomestna dizelska lokomotiva, ki jih je potegnila vse do postaje v Šentjurju. Tam pa je čakalnica.

Za razliko od vlaka, na katerem so dve uri preživeli brez ogrevanja in brez elektrike, je bila ta čakalnica vsaj topla. Ker pa je premajhna, da bi sprejela vse potnike, okoli 50 jih je bilo, so se mnogi vrnili na mrzel vlak. Toplega čaja, da bi se vsaj malo ogreli, si niso imeli kje kupiti, tudi ponudil jim ga ni nihče. 

Da je to nedopustno, se danes strinja tudi vodstvo Slovenskih železnic. "To je res, to je nedopustno. To bomo mi v podjetju razrešili, zakaj ni bilo tega, zakaj niso dobili toplih napitkov, glede na to, da so čakali. To je pa naša napaka," se je Dušan Mes posul s pepelom. 

Medtem ko je za skoraj vse ostale nevšečnosti v preteklem vikendu, dodaja, kriva višja sila: ogromno snega in ledu, padajočih dreves, posledično potrganih žic z električno napetostjo. Zato iz varnostnih protokolov v takih primerih potniki, pojasnjuje direktor, ne smejo z vlaka.

A tudi brez vremenskih težav je marsikaj narobe, dodaja ena od rednih potnic. Zamude, odpovedi vlakov, nato pa nadomestni avtobus, ki do cilja sploh ne pelje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.