
Udeležbo na ministrskem zasedanju Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) so potrdile delegacije vseh 55 sodelujočih držav organizacije, enajstih partnerskih držav in več mednarodnih organizacij. Skupaj tako v naši prestolnici pričakujejo 80 tujih delegacij, je pojasnil vodja sektorja za protokol na zunanjem ministrstvu (MZZ) Tomaž Kunstelj. Srečanje bo potekalo 5. in 6. decembra na Gospodarskem razstavišču.
Prihod je doslej napovedalo 45 ministrov, kot je povedal direktor urada za varnost in zaščito pri notranjem ministrstvu Sašo Korenjak, pa "varnostno najbolj izpostavljenih oseb ne bo", iz česar gre sklepati, da ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice ni potrdila udeležbe na srečanju. Seznama ameriške delegacije na ministrstvu za zunanje zadeve sicer še niso dobili, zato ni jasno, koga naj bi poslali v Ljubljano.

Vodja projektne skupine OVSE na MZZ Boris Frlec ni mogel izdati niti, ali v Ljubljano pride ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ki naj bi obljubil, da se bo udeležil zasedanja. "Udeležba ministrov v Ljubljani bo vsaj tako dobra kot na prejšnjih tovrstnih srečanjih," je še zagotovil.
Prve delegacije pri nas že v petek
Prve delegacije naj bi v Ljubljano prispele v petek, v soboto bo srečanje pripravljalnega odbora in zasedanje stalnega sveta OVSE, ki se bo nadaljevalo v nedeljo. Njun namen je doreči dokumente, ki so bili delegacijam ponujeni v sprejem. Frlec je ob tem opozoril, da bo glede sklepne deklaracije zasedanja zelo težko doseči soglasje, saj se pri tem križajo interesi 55 sodelujočih držav.
Ob robu srečanja bodo potekala tudi bilateralna srečanja, za katera se delegacije običajno dogovorijo na samih zasedanjih. V ta namen so na Gospodarskem razstavišču pripravili trinajst sob.
Stroški srečanja še niso znani
Ministrsko zasedanje OVSE predstavlja vrhunec slovenskega predsedovanja organizaciji, ki je po besedah Frleca "zgledno, uspešno, iniciativno in zelo aktivno". Organizacijo ministrskega sveta je Slovenija ponudila na vrhu OVSE v Carigradu leta 1999, glavni namen pa naj bi bila promocija naše države in njena umestitev na politični zemljevid Evrope.

Slovenija je kot organizatorka dolžna kriti stroške namestitve vodjem delegacij, vsaki delegaciji pa mora zagotoviti tudi dve vozili: limuzino za vodjo in enoprostorsko vozilo za člane delegacije. Ostale stroške krijejo delegacije same, zato je lahko zasedanje po besedah Kunstlja tudi priložnost za slovenska podjetja in turizem. Kunstelj je razkril, da so za stroške razstavišča in prevozov porabili pol milijarde tolarjev, o skupnih stroških pa je za zdaj še težko govoriti.
Direktor Gospodarskega razstavišča Ante Madjar pa je pojasnil, da so v adaptacijo prizorišča vložili 3,5 milijarde tolarjev, in dodal, da bi bila posodobitev objekta v vsakem primeru nujna. Pogodba z MZZ o najemu prostora je vredna 380 milijonov tolarjev.
