
Kot je med drugim zapisal predsednik države, je Bučar s svojimi modrimi, odločnimi ter daljnovidnimi odločitvami in dejanji storil ogromno, da se je slovensko narodno občestvo kar najbolj neboleče izvilo iz uničujočih političnih konfliktov in se izognilo vojnim divjaštvom drugod po bivši jugoslovanski državi, in da se je nova slovenska država brezkompromisno zapisala demokratičnim vrednotam, kar je pripomoglo k njenemu ugledu v svetu in k naglemu mednarodnemu priznanju.
Predsednik Drnovšek je v čestitki ob Bučarjevem visokem jubileju tudi zapisal, da z značilno in pokončno držo ter dejavnim odnosom še danes prispeva ogromen del k širšemu razmisleku o temeljnih etičnih in konceptualnih vprašanjih slovenskega naroda.
France Bučar se je rodil 2. februarja 1923 v Bohinjski Bistrici. Po končani Pravni fakulteti v Ljubljani je doktoriral iz pravnih in družbenih ved. Kot pravnik je bil zaposlen v različnih vladnih upravnih službah, od leta 1964 je bil zaposlen kot profesor za javno upravo, vse do leta 1978, ko je moral zapustiti univerzo (po odločitvi CK KPS zaradi "pomanjkanja moralno-političnih kvalitet"). Kasneje je deloval kot politični disident in bil leta 1990 izvoljen v prvi neodvisni demokratični parlament Slovenije kot njegov predsednik. V tej funkciji je deloval tudi kot predsednik komisije za pripravo nove slovenske ustave. Bučar je tudi avtor vrste knjižnih del s strokovnega področja javne uprave in organizacijskih ved ter številnih publikacij s političnega področja.